sertraliinin lopettaminen

Olen syönyt sertraliinia jo vuosia, alunperin pakko-oireisiin joten annos on maksimi (200mg). Vuosi sitten lopetin keneltäkään kysymättä laskemalla annosta 50mg viikossa. Muutaman viikon kuluttua tästä minua alkoi huimata, sitten muutuin lähes hysteerisen itkuiseksi ja epätoivoiseksi joten sain mielenterveystoimistolta kehoituksen nostaa annos takaisin niin nopeasti kuin mahdollista sekä rauhoittavia siksi aikaa, että sertraliini ehtii vaikuttaa. Tilanne rauhoittui.
Pari kuukautta sitten olin samanlaisessa tilanteessa, vaikka tällä kertaa olin (lääkärin kanssa keskusteltuani) laskenut annosta hitaammin: 25 mg kahden viikon välein.
Kuinka nopeasti tätä kannattaa vähentää?? Vai olenkohan niin hc-käyttäjä pitkäaikaisen käytön ja ison annoksen seurauksena, että saan haudata kaikki haaveet eroon pääsemisestä...Sinänsä asialla ei ole kiirettä, mutta en enää jaksa syödä sertraliinia. Siitä tulee "tukkoinen", tasaisen huolestunut olo.
0145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


violeta kirjoitti:

Olen syönyt sertraliinia jo vuosia, alunperin pakko-oireisiin joten annos on maksimi (200mg). Vuosi sitten lopetin keneltäkään kysymättä laskemalla annosta 50mg viikossa. Muutaman viikon kuluttua tästä minua alkoi huimata, sitten muutuin lähes hysteerisen itkuiseksi ja epätoivoiseksi joten sain mielenterveystoimistolta kehoituksen nostaa annos takaisin niin nopeasti kuin mahdollista sekä rauhoittavia siksi aikaa, että sertraliini ehtii vaikuttaa. Tilanne rauhoittui.
Pari kuukautta sitten olin samanlaisessa tilanteessa, vaikka tällä kertaa olin (lääkärin kanssa keskusteltuani) laskenut annosta hitaammin: 25 mg kahden viikon välein.
Kuinka nopeasti tätä kannattaa vähentää?? Vai olenkohan niin hc-käyttäjä pitkäaikaisen käytön ja ison annoksen seurauksena, että saan haudata kaikki haaveet eroon pääsemisestä...Sinänsä asialla ei ole kiirettä, mutta en enää jaksa syödä sertraliinia. Siitä tulee "tukkoinen", tasaisen huolestunut olo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu