http://www.youtube.com/watch?v=WqJRDNhUTo0&feature=fvsr
(Kun tuo Hesarin päätoimittajan käsitys raukkamaisuudesta on kuin kuminauhaa...)
(Kun tuo Hesarin päätoimittajan käsitys raukkamaisuudesta on kuin kuminauhaa...)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ihminen on täysi peto.
Tosin tutkimuksen mukaan 75% länsimaisista miehistä omaksuu tappajan roolin muutamassa viikossa. Vrt. Israelin sotilaat. Heille ei pienen avuttoman lapsen ampuminen panssarivaunun luukun suojista tuottanut juurikaan tuskaa.
Tätä taustaa vasten tuntuu kovin dramatisoidulta median "kauhistelu" Sellon Prisman tapahtumien suhteen.
Hesarin päätoimittaja Janne Virkkunenkin oli jokseenkin hyvä esimerkki tästä kaksinaismoraalista. Toisaalta väkivalta hyväksytään, mutta toisaalta ei. Onko Janne Virkkusenkin logiikkakin se raukkojen logiikka, josta hän itse vaahtosi: Väkivalta on raukkamaisuutta, jos se tapahtuu minua vastaan ja se on sankaruutta, jos minä harjoitan sitä. Tältä se valitettavasti näyttää.
Kyllähän tuollainen yksipuolinen provokaatio uppoaa niihin ihmisiin, jotka eivät ole kiinnostuneet totuudesta, tai eivät välitä siitä mitän.
Minuun eivät tuollaiset videoprovot ole koskaan tehonneet.
Etpä sitten varmaan ollut moksiskaan Sellon Prisman tapahtumista, kun noin kova asiantuntija ja jätkä?
Sellon ja videon tapahtumien ja tekojen motiivilla ei ole mitään yhteistä. Sellon tapahtumat eivät ole provoa, vaan todellisuutta karmeimmillaan. Video taas on asioiden vääristämistä, tarkoituksenhakuista ongelmien esittämistä, yksipuolisesti ja valheellisesti.
Sellon kaltaisia tapahtumia tulemme näkemään lisää, ellei poliittiset päättäjät uskalla puuttua ongelmien todellisiin syihin. Veikkaan etteivät uskalla. Aselain kiristäminen ja suomalaisen veronmaksajan syyllistäminen ovat vain jonnin joutavaa näpertelyä, jolla yritetään näennäisesti "tehdä jotain".
-Kova asiantuntija
STT:n mukaan Israel surmasi 500 pikkulasta? Eikö se ole silkkaa raukkamaisuutta ja raakalaisuutta?
Ymmärrätkö millainen provokaatio tuollainen sotarikos lopulta onkaan ja mitkä ovat sen vaikutukset palestiinalaisiin köyhiin ihmisiin?
Siinä olet jäljillä, että ei näitä kahta tragediaa voi verrata toisiinsa lainkaan. Israelin sotarikos on törkeydessään ja epäinhimillisyydessään aivan eri kertaluokassa. Vähättelemättä Sellon tapahtumia.
Eli sinäkin olet osa valehtelevaa ihmispetojen saastaa, joka tullaan toivottavasti puhdistamaan vielä täydellisesti.
Se Sellon ja Gazan tapahtumissa toki on yhteistä, että molemmissa esimerkeissä saamme nähdä millaista tympeää ulosteenlöyhkäistä hedelmää islamin kiihkosta versoo.
Parasta olisi juuria roskakasvusto kerta kaikkiaan.
On vaan niin kiva olla mukana kiusaamassa heikompiaan, vai mitä?PS.