"Kuolleet" proteiinit, prionit

... mutatoituvat, jakaantuvat (lisääntyvät) ja kehittävät lääkeresistenssiä:
http://www.sciencedaily.com/releases/2009/12/091231164747.htm
Siis huom!
Ei DNAta, RNAta, vaan pelkkiä proteiineja. Taas yksi naula kreationismin arkkuun....
6279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Yksikään proteiini ei synny ilman kromosomia/ ilman elämää. Prionit ovat muuntuneita proteiineja, eivätkä nekään jakaannu ilman eläviä soluja/ kromosomeja/ dna/ rna: ta, joten älä kirjoita mitään josset ymmärrä!

Äänestä
  • Kerro omin sanoin mikä on kromosomi ja sen tehtävät solussa.

    Äänestä

  • Kirjoititko itseäsi varten tuon "älä kirjoita mitään jos et ymmärrä. Muista noudattaa ohjettasi!

    Äänestä

Prionit on maailman ehkä hirvein asia.

Äänestä

1. Kyse ei ole uudesta informaatiosta
Prionien muuntuminen perustuu olemassa olevan proteiinin rakenteelliseen epästabiilisuuteen, ei uuden geneettisen tiedon luomiseen.

Tämä sopii hyvin raamatullisen luomisen malliin, jossa korostetaan, että sopeutuminen ei ole sama asia kuin makroevoluutio.

Kyseessä on toiminnan heikkeneminen ja väärän rakenteen yleistyminen, ei uuden, hyödyllisen rakenteen synty.

2. Evidenssi rappeutumisesta ja vaarallisuudesta
Kaikki tunnetut prionisairaudet ovat kuolemaan johtavia ja parantumattomia.

Tämä sopii yhteen raamatullisen näkemyksen kanssa siitä, että maailmassa on tapahtumassa geneettinen ja biologinen rappeutuminen, jossa yhä haitallisemmat ilmiöt yleistyvät.

Prionin “sopeutuminen” ei ole kehitystä parempaan, vaan kehitystä vaarallisempaan muotoon.

Äänestä

Ja taas yksi osoitus siitä, että jos on mikä tahansa rakenne, joka kopioi itseään hieman epätäydellisesti, niin tuloksena on evoluutiota. Evoluutio on väistämätön tilastollinen prosessi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HooFoo kirjoitti:

... mutatoituvat, jakaantuvat (lisääntyvät) ja kehittävät lääkeresistenssiä:
http://www.sciencedaily.com/releases/2009/12/091231164747.htm
Siis huom!
Ei DNAta, RNAta, vaan pelkkiä proteiineja. Taas yksi naula kreationismin arkkuun....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu