uskoa että luulevatko adventistit tosissaan,että muut kristityt Jumalan polulla kulkevat jotka uskovat vain raamatun sanaan,olisivat täällä eksyttämässä teitä kadotukseen..Vai pidättekö itseänne niin etuoikeutettuina että olette muiden kristittyjen yläpuolella.Tuntuu että teille olisi annettu sitä ylpeyttä niin paljon ettette osaa enään luopua siitä,ettekä näe Herran polkua.On vain yksi Jumala,ellen on jo useassa otteessa todettu vääräksi profeetaksi,hän ei ole Jumalan lähettämä..tai ei ainakaan kristinuskon Jumalan..meillä pitäisi olla vain yksi kirja mitä luetaan kun uskosta on kyse ja se on RAAMATTU!ei mikään muu..voisinhan minäkin sitten ruveta lueskelemaan koraania ja buddhalaisuutta ja vaikka hindua,koska siellä on varmasti fiksua sanottavaa ja osa varmasti on raamatun kanssa yhtämieltä suuresta osasta asioista.Olisikohan sekin sitten oikein?Rukoilen todella että Jumala näyttäisi oikean tien..hänen tien..kaikki mikä on raamattuun lisätty tai poistettu tai muutettu on Jumalan tahdon vastaista ja jos sellaista seuraatte,tulette myös siitä kantamaan seuraukset.
Herran siunausta.
Herran siunausta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
uskoo
eksyttää advareita.
todiste. Voitte väittää Elleniä vääräksi profeetaksi niin paljon kuin haluatte. Se ei hänestä väärä profeettaa tee. Ettekä te seuraa Raamattua, vaan oman mielikuvituksenne mukaisia Raamatun vääristelyjä.
perustella tuon sinun kommentin?Ja kerro samalla mikä tekee teidän tavasta oikean..toisekseen minähän en sano että ellen on väärä profeetta vaan raamattu,jos jaksaisit avata ne silmät ja lukea sitä tarkemmin.
Adventismi on epäuskoa Raamatun totuuteen. Siksi se on keksitty korvaamaan Raamatun.
vain peilistä omaa epäuskoasi Raamattuun.
sinä olet kova tuomitsemaan,mitään fiksua en ole vielä lukenut mitä olet kirjoitellut.
niin paljon kuin haluatte. Se ei hänestä oikeaa profeettaa tee. Oikean profeetan ennustuksien pitäisi nyt jotakuinkin sattua kohdalleen eikä hänen alkuperäiskirjoituksiaan luulisi tarvitsevan myöhemmin piilotella.
Kun katsoo liian läheltä Raamattua tulee tekstikriittisesti. Ja kun ktsoo liian kaukaa, niin väliin tulee
suuri taistelu viikon viimeisen ja ensimmäisen päivän välillä. Muutoinkin kovasti raja-aitoja.
Raamattuun pitää katsoa oikealta näköetäisyydeltä.
JEESUS VAI HERRA?
[][][] väität sellaista
Timo Flink 21.11.2009 22:35
mitä minä en ole väittänyt. En ole käskenyt kenenkään kritisoimaan Jeesuksen jumaluutta.
Ainoa mitä olen sanonut, on se, että
Juudas ei kirjoittanut "Herra pelasti kansan Egyptin maasta", vaan "Jeesus pelasti kansan Egyptin maaasta". [][][]
Jeesus tietenkin pelasti jo vanhan liiton aikana, sillä Hän on Jumala. Mutta miksi ei saa sanoa Jeesusta
Herraksi? Onhan selvää, että uuden liiton profeetta käyttää Herra-sanaa, eikä Jeesus-sanaa kuvatessaan
vanhaa liittoa. Mahtavatkohan muutkin 99 muutosehdotusta Uuteen Testamenttiiin koskea Herra-sanan
poistoehdotuksia? Todennäköisesti. Mutta näin prof. (Apt. 15:32) Juuda:
Juud. 1:5
Vaikka te kaiken tiedättekin, tahdon silti muistuttaa teitä siitä, että Herra kyllä ensin pelasti kansansa Egyptistä mutta tuhosi sitten ne, jotka eivät uskoneet.
Miten on Timo Flink, onko Kristus Jeesus vai Herra. Olisiko sittenkin näin: "Jeesus On Herra"?!
ON KIRJOITETTU
1. Joh. 3:1
Katsokaa,
minkäkaltaisen rakkauden Isä on meille antanut, että meitä kutsutaan Jumalan lapsiksi,
joita me olemmekin. Sentähden ei maailma tunne meitä, sillä se ei tunne häntä.
2 Rakkaani, nyt me olemme Jumalan lapsia, eikä ole vielä käynyt ilmi, mitä meistä tulee.
Me tiedämme tulevamme hänen kaltaisikseen, kun hän ilmestyy,
sillä me saamme nähdä hänet sellaisena, kuin hän on.
3 Ja jokainen, joka panee häneen tämän toivon, puhdistaa itsensä, niinkuin hän on puhdas.
SIRKKA-IITA
[][][] Se on varmaa, ettei Kristuksessa olevaa enää tuomita,
Sirkka-Iita 20.12.2009 12:02
vaan sanotaan ainoastaan että;
"Sinun syntisi ovat anteeksi annetut olet lunastettu Jeesuksessa Kristuksessa."
Ehkäpä sitten noin, jos kerran kaikkien on oltava läsnä siinä tilaisuudessa? [][][]
Adventtiliikkeellä ei kuulemma olekaan omaa raamattua, vaikka olemme toteennäyttäneet asian.
Mm. CWB.raamattu
[][][] mihinkähän teokseen
Timo Flink 10.12.2009 14:02
mahdat viitata? Adventtikirkko kun ei ole laatinut Raamatun käännöstä.
Timo [][][]