kirkosta erottaminen

2144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eiköhän pastori erotettu vain papin virasta. Kaiken järjen mukaan hän on edelleen seurakunnan jäsen - veroeurot kelpaavat kirkolle.

Onkohan yhtään tapausta, että ev.lut. kirkko olisi erottanut henkilön jäsenyydestään? Onko se edes mahdollista?

Äänestä
  • Kirkkolaki ei sisällä pykälää jonka perusteella voisi erottaa jäsenen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


action! kirjoitti:

Kirkosta ei aina tarvitse erota itse
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1854400&pos=hl-ur-3

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu