Millaisia kokemuksia on teillä käyttäjät Trane merkkisistä akuista eli niistä jotka ovat voittaneet ne TM testit v. 2006 ja 2009. Ovatko ne niin ylivoimaisia kuin testit antaa ymmärtää? Toisessa testissähän tuo akkumerkki voitti mm. Optima Yellow Top:n jota on totuttu pitämään parhaana akkuna noin yleisen kokemuksen perusteella saman valmistajan Red Topin ohella.
Trane akut
5
3824
Vastaukset
- batteryä lasista
mutta monet on kuulemma joutunut vaihtamaan jo alle 5v. Tranen uuteen, tiedä sitten mistä johtuu. Ittellä on Vartan Silveri toiminu jo kohta 10 vuotta, ne ainakin on laatuakkuja. Pitäisin akun kestoikää tärkeämpänä kuin pieniä eroja jossain kylmäkäynnistysvirrassa, noita lehtien testejähän tehdään tunnetusti vain lehden myymiseksi. Yksilöerojakin voi olla joten pitäisi testata aina monta saman merkkistä akkua. Yleensäkin akku- ja öljytestit on enemmän viihdettä kuin lopullinen totuus mistään... esim. sitä kestoikää ei voi mitenkään testata.
Niin ja jos hyväkin akku pääsee purkautumaan ihan tyhjiin vaikka valojen päälle jäämisen takia (mulla jäi kerran takakontin valo päälle viikonlopuksi...) niin se ei koskaan toivu ihan ennalleen (sulfatoituu pysyvästi). Samoin kovalla pakkasella akku ei ota varausta kunnolla ja tyhjenee lyhyillä matkoilla. Auton käyttö ja sähkösysteemin kunto vaikuttaa enemmän kuin akun merkki. Ja kaikki akut hyytyy joskus, 10v. on jo tosi hyvin.- ....:..
ovat yleensä olleet hyviä.
- ilman virtaa
hieman yli vuoden kesti uusi akku.mittauksessa täysin oikosulussa,sotki ajotietokoneen,poltti laturin,
loppulasku 850e...melko kallista..! en enää osta yhtään akkua vuoden takuulla!- -
Itselläni edellisessä autossa meni vartan silveri kahdessa vuodessa webastokäytössä ja nykyinen varta vaikuttas olevan alle kahdessa vuodessa jo vaihdon tarpeessa, vaikka ajelutkin on hiukan pidempiä ollu.
- Transu110
Slumppasin 110Ah -Tranen tänään, kun kolme vuotta vanha Exide kyykähti, vaikka oli ollut narun jatkona. Kokemusta on about 5 tuntia, ja hyvin tuntuu antavan virtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t734486- 332541
- 402374
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin211835Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401722- 821573
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251572- 1511397
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..231267Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901155