Mitä korkeampi kutsumus sitä rahanahneempi?

vihtta

Enpä ole vielä törmännyt sellaiseen tunnettuun, "menestyvään""saarnamieheen, joka ei mielellään ottaisi vastaan suuria palkkioita toiminnastaan. Tulee mieleen, että ihan sama kuinka hienosti osaavat hengellisistä asioista puhua ja kuinka tietorikkaita ovat ja puhumattakaan kuinka armoitettuja ja voideltuja, niin anna olla, kun rahatukkua tarjotaan, niin kyllä kelpaa.

Rahanahneus vie pohjan täysin siltä, mistä he suu vaahdossa puhuvat.

Todellinen Jumalan mies/nainen haluaa elää niinkuin tavallinen mattimeikäläinen eikä arvota omaa hengellistä kutsumustaan rahalla.

3

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdfgdf

      Raamattu ei kiellä rahaa. Jeesuksella oli kallis paita koska sotilaat kiistelivät siitä kuka sen saa.

      • fyrkka

        Voi, voi, kuka niin onkaan väittänyt, että raamattu kieltää rahan. Mene raamattu.uskonkirjat.net ja hae vaikkapa sanoilla ahneus, rikas jne. jakeita tai muistatko jutut rikkaasta miehestä jne. Kyllä raha, jos se hallitsee elämää, voi olla aikamoinen este, kompastuskivi, kivi kengässä, pallo jalassa uskovaisen elämässä ja voihan se olla jumalattomankin elämässä, he eivät siitä vain pahemmin huolta kanna tai he suoltavat suustansa pahanhajuisia, omahyväisiä emävaleita todella köyhien korville kuultaviksi "Raha ei ole niin tärkeää."


    • kirjoitukset

      Kyllä olen itse huomannut sen.Esim.Turussa menestysteolokisessa firmassa-kolehti haavi käy kolme eri kertaa.Siinäpä tämä onkin.Koska herätys,joka tulee,niin Herra käyttää niitä joita elämä on potkinut.Tästä kiitän Herraani Jeesusta Kristusta.Katsovan arvolliseksi heidät.Jumala kun ei punnitse kullassa/hopeassa.Oikein iloisen,kun nämä maailman tapahtumat lähtevät käyntiin.Silloin on sen joukon työn aika.Lyhyt ja voimakas ja siitä kotiin,enkä uskoisi kovin paljon olevani harhassa,että tämä tapahtuu syksyllä.Siitä alkaa viimeinen vuosiviikko,niin Israellille,kuin pakanoillekin.Siunausta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      116
      9708
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      94
      9272
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      20
      7875
    4. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      25
      7199
    5. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6264
    6. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5408
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      8
      4628
    8. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4375
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4283
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      39
      4213
    Aihe