ateisti opettajana

Miten suhtautuisitte siihen, että lapsenne opettaja olisi ateisti? Ryhtyisittekö jonkinlaisiin toimenpiteisiin, jos ryhtyisitte niin minkälaisiin?
31415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Eipä ole tullut minkäänlaista tätä asiaa koskevaa palautetta vanhemmilta näinä 16 vuotena, joina olen toiminut opettajana. Oppilaille selviää aina ennemmin tai myöhemmin, että luokanvalvoja on uskonnoton, ja sen voi ottaa puheeksikin. Joskus kysytään, miksi menen vuoden kahtena kirkkopäivänä kirkkoon, ja vastaus on se, että sinä runsain mitoin poikkeusjärjestelyjä sisältävänä, lukukauden päättävänä päivänä oppilaat tarvitsevat ja toivovat tutun opensa läsnäoloa. Teinejä kyllä kirkonpenkissä naurattaa, kun mukamas odottelevat salaman iskevän luokanvalvojaan.

Valvontaluokillani on ollut monenlaisiin uskonsuuntauksiin kuuluvia oppilaita, eikä yksikään ole pelännyt tai vieroksunut uskonnotonta opea. Kysyttävää kyllä on riittänyt. Minua hämmästyttää jatkuvasti se, kuinka monelle uskonnoton ihminen on aivan uusi tuttavuus; moni ymmärtää vielä yläkoulussa asian siten, että jollei ihminen ole "tavallinen" uskovainen (muslimi, kristitty, hindu tms.), hän pitää kotonaan alttaria kivipäille tai koikkelehtii metsän henkiä palvomassa. Yleisesti ottaen voisin sanoa, että neutraaleinta tietoa sekä uskonnottomuudesta että kaikista uskonnoista oppilaani saavat minulta - evlutien piispanpoika ja myös elämänkatsomustietoa opettava ortodoksien pappismies tuppaavat vähän värittelemään niitä juttujaan.

Meni vähän kysymyksenasettelun vierestä, mutta ei kai se pahaa tee.

Äänestä
  • asia lienee ok, Opot yleensä on myös "sydämensivistyneitä ja kansainvälisiä". Useimmilla ihmisillä uskon taso lähinnä romantiikkaa.

    Äänestä

"Miten suhtautuisitte siihen, että lapsenne opettaja olisi ateisti?"

Miksi sillä olisi merkitystä? Olkoon vaikka rastafari, kunhan se ei vaikuta työhön.

Äänestä
  • riippuu millaisia mausteita pipareihin laitettaisiin köksän tunnilla.)

    Lapseni ei ole koulussa ja itselläni on kokemusta vain kahdenlaisista opettajista: sellaisista jotka eivät anna vakaumuksensa vaikuttaa opetustyöhönsä jollei se tuo siihen lisää ja hurahtaneisiin hihhuliopettajiin joista paras esimerkki oli lukion uskonnonopettajani. hänen mielestään taikurit harrastivat oikeasti noituutta, huntusivat sen vain silmänkääntötempuiksi ollakseen paljastumatta.

    Äänestä

mikäli opettajakin olisi realisti. Varmasti tulisi puheeksi että olen se minäkin ateisti ja hyvä niin, mitäpä muuta.

Äänestä

Olisin äärimmäisen tyytyväinen mikäli opettaja olisi ateisti. Ei sitä mallia jolla on jotain uskontoja vastaan, vaan joka pysyy tasapuolisena. Teroittaa että raamattu ei ole oikeassa lähellekään kaikessa.

Eli ei tuputa ateismiaan oppilaille, mutta ei myöskään uskontoa. Tällainen olisi ihannetapaus.

Äänestä

= törkeää lapsia kohtaan. Pitäisi erottaa.

Äänestä
  • Kerro minulle, että minkätakia ateistinen opettaja pitäisi erottaa.
    Mikä syy tulisi erotus päätökseen?

    Äänestä

  • old_profile_55791 kirjoitti:

    Kerro minulle, että minkätakia ateistinen opettaja pitäisi erottaa.
    Mikä syy tulisi erotus päätökseen?

    Sori. Oli pakko ;o)

    Muodollinen virhepäätelmäkin vielä...

    Äänestä

  • old_profile_51072 kirjoitti:

    Sori. Oli pakko ;o)

    Muodollinen virhepäätelmäkin vielä...

    opettelen:-)

    Äänestä

Meidän penskan opettaja opetti liikennekasvatustunnilla,
kuinka hänen kaverinsa oli pelastanut onnettomuudelta suojelusenkeli.
Asia on jo kyseisen opettajan kanssa puhuttu,
mutta uskoisin, että ateistisen maailmankuvan omaava opettaja osaisi olla objektiivisempi.
Eli suhtautuisin erittäin positiivisesti.

ps. hyvä kysymys.

Äänestä
  • "ps. hyvä kysymys. "

    Samaa mieltä. Vaikka arvelenkin että kysymys oli kirjoitettu kieli poskessa trollailumielessä.

    Yksi tapa väsyttää trolleja on kääntää tyhmä aloitus asialliseksi keskusteluksi positiivisessa hengessä.
    Kaikki vastaräkytyksethän saavat trollit vain innostumaan.

    Siis, jos trollin täkyyn tarttuu, niin se kannattaa mielestäni tehdä sivistyneesti.

    Äänestä

  • uskomaki kirjoitti:

    "ps. hyvä kysymys. "

    Samaa mieltä. Vaikka arvelenkin että kysymys oli kirjoitettu kieli poskessa trollailumielessä.

    Yksi tapa väsyttää trolleja on kääntää tyhmä aloitus asialliseksi keskusteluksi positiivisessa hengessä.
    Kaikki vastaräkytyksethän saavat trollit vain innostumaan.

    Siis, jos trollin täkyyn tarttuu, niin se kannattaa mielestäni tehdä sivistyneesti.

    point exactly:-)
    Mutta onhan noi opettaja ja kasvatusasiat(ja yhdyssanat:-))
    tärkeitä asioita muutenkin.

    Äänestä

Vai mikä mättää?

Ateismin pitäisi ehdottomasti olla perusvaatimus jokaiselle lasten kanssa tekemisissä olevalle ihmiselle. Ei mitään helvetin uskispedofiiliperkeleitä!

Äänestä
  • Väärällä mielellä, " suvaitsevaisuus A ja O" 80% suomalaisista kuuluu ev,lut kirkkoon.

    Äänestä

  • ei ape kirjoitti:

    Väärällä mielellä, " suvaitsevaisuus A ja O" 80% suomalaisista kuuluu ev,lut kirkkoon.

    alle 80%!!! hä hä häää...

    Äänestä

  • Älä pilkkaa uskovaisia, ethän sinä itsekkään ole uskossa vaikka kun olit nuori, teillä oli varmaankin joka aamu koulussa aamunavaukset. Kuten huomaat: ei vaikutusta, ei vaarallista: ei väliä. (Itse olen uskossa)

    Äänestä

  • "Ei mitään helvetin uskispedofiiliperkeleitä! "

    Pitääkö sitten olla ateistipedofiiliperkeleitä?

    Äänestä

  • ei ape kirjoitti:

    Väärällä mielellä, " suvaitsevaisuus A ja O" 80% suomalaisista kuuluu ev,lut kirkkoon.

    Tottakai moni kuuluu kirkkoon. Kun vanhemmat kuuluvat, lapsikin kuuluu automaattisesti. Kun lapsi kasvaa, koulussa pää tuputetaan täyteen sontaa. Sitten oikeasti kääntyy uskoon eikä tahdo erota tai ei usko mutta on kirkossa vain tavan vuoksi ja lisäksi uskovaisten sukulaisten ja tuttujen syrjinnän pelossa. Aivan liian vähän todella eroaa kirkosta. Mikäli lasket vain tosiuskovaiset, ei ero ateistien välillä varmaan ole kovin suuri...

    Äänestä

  • Atheism kirjoitti:

    Tottakai moni kuuluu kirkkoon. Kun vanhemmat kuuluvat, lapsikin kuuluu automaattisesti. Kun lapsi kasvaa, koulussa pää tuputetaan täyteen sontaa. Sitten oikeasti kääntyy uskoon eikä tahdo erota tai ei usko mutta on kirkossa vain tavan vuoksi ja lisäksi uskovaisten sukulaisten ja tuttujen syrjinnän pelossa. Aivan liian vähän todella eroaa kirkosta. Mikäli lasket vain tosiuskovaiset, ei ero ateistien välillä varmaan ole kovin suuri...

    vaikka vanhemmat kuuluisivatkin. Siihen tarvitaan kaste.

    Äänestä

Jos mitään muuta tietoa ei olisi opettajasta kuin se että onko ateisti vai teisti, ja olisi
näin sokkona pakko palkata, niin valitsisin ateistin sillä todennäköisyys olisi puolellani että
valitsen pätevämmän. Koska kaikki aiheesta tehdyt tutkimukset osoittavat että ateistit ovat keskimäärin älykkäämpiä kuin teistit, ja tämä korostuu mitä korkeammin koulutetuista on kyse. Esim. luonnontieteiden professoreista lähes 80% on ateisteja.

Jos kyse on esim. aineenopettajasta ja erityisesti matemaattis-luonnontieteellisistä aineista, niin
ateistisuus pitäisi tulla luonnostaan kun oman alan tietoa omaksutaan. Jos taas pitäisi valita uskonnon, astrologian tai parapsykologian opettaja, niin valitsisin teistin.

Äänestä
  • ja ihan siitä syystä että ne ei ainakaan minun tietääkseni uhkaile helvetillä.

    Äänestä

Ensinnäkin Suomessa on varmaankin noin 800000 ateistia, joten on erittäin todennäköistä,
että monet heistä ovat opettajia ja että lapsesi opettaja on ateisti.

Minä itse olisin erittäin iloinen jos lapseni opettaja olisi ateisti. Tämähän kertoisi terävästä
älystä ja normaalista terveestä kriittisestä järjestä, joissa kyseenalaistetaan taikauskoisia
"totuuksia". Hienoa, juuri tuollaista haluaisin lapsienikin oppivan. Ei mitään "tappakaa kaikki
vääräuskoiset" -tyylisiä sairaita taikauskon ilmentymiä, vaan ihan normaalia tervettä järkeä.
Sitä tarvitsisivat maailmassa niin monet ihmiset että voi voi...

Äänestä

Minulle on sama vaikka opettaja uskoisi olevansa prinssinakki, kunhan ei rupea tarjoamaan ilmaisia maistiaisia opetuksen yhteydessä. :)

Äänestä

En välittäisi mokomasta pikkuasiasta yhtään mitään.

Äänestä

Saattaisin lähettää kiitoskirjaan, koska opetuksen taso olisi todennäköisesti laadukkaampaa.

Äänestä

Yksi opettajani oli lestadiolainen... olisin vaihtanut hänet ateistiin milloin vain!

Äänestä

Olisipahan ainakin tervejärkisempi. Mitä sinä mahdoit tuolla kysymykselläsi ajaa takaa?

Äänestä

Opettajan pätevyysvaatimuksiin ei kuulu kristillinen usko tai muukaan uskonnollinen tunnustus.

Koulun opetusohjelmiin tosin sisältyy "omaan uskontoon tutustuttaminen", mutta sekin koskenee kai vain uskonnonopettajaa, ei esim. matematiikanopettajaa.

Jos matikanopettaja alkaisi saarnata, voisin tehdä sen toimenpiteen asiallisuudesta koululle kyselyn.

Äänestä

Meillä oli ja on edelleen ateistiopettaja koulussa jossa lapeni ovat. Siinä nyt ei mitään ongelmaa ole jos työnsä hoitaa. Mutta hän joutui opettamaan uskontoa vastentahtoisesti ja alkoi puhua täysin pehmosia ukosntotunnilla. Soitto kouluun ja nuhtelu auttoi ja hän palasi opetussunnitelmaan.

Vaikka ei usko itse on uskontotunnilla opetettava juuri niinkuin optussuunnitelmassa sanotaan. Seuraavana vuonna hän jättäytyi kokonaan pois uskonnon optuksesta ja ne tunnit hoitaa nykyään toinen opettaja.

Äänestä
  • kuten meidän lapsen opettaja rupesi puhumaan liikennekasvatustunnilla pelastavista suojeluisenkeleistä,
    Asia tosiaan hänen kanssaan henkilökohtaisesti jo keskusteltu,
    mutta kuten sanoit, opettajan ei pitäisi tuoda opetuksessa esiin liikaa henkilökohtaisia mielipiteitään,
    vaan pysyä opetussuunnitelmassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


moterni kirjoitti:

Miten suhtautuisitte siihen, että lapsenne opettaja olisi ateisti? Ryhtyisittekö jonkinlaisiin toimenpiteisiin, jos ryhtyisitte niin minkälaisiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu