"Paasikivi halusi varmistaa kaksikielisyyden osana ulkopolitiikan länsisuuntauksena." (Näin kirjoitti Rautaako)
Nykyään meidän ei tarvitse todistaa olevamme länsivaltio, joten kaksikielisyyden voisi poistaa. Ikävä sanoa, mutta tässä tapauksessa pitäisi ottaa oppia Ruotsista ja Ahvenanmaalta, eli virallinen yksikielisyys.
Kaksikielisyys osoitus länsimaisuudesta?
2
57
Vastaukset
- Vennamo
Niinhän on sanottu, että kaksikielisyys ja pakkoruotsitus yleensä olivat ulkopoliittisia valintoja, eivät siis kielipoliittisia.
Syynä oli Neuvostoliiton uhka ja Ruotsia pidettiin läntisenä nojana. Kuvitelkaa! Siinä meille suomalaisille varsinainen noja historian näkökulmasta.
Kaikki ulkopoliittiset syyt ovat luonnollisesti poistuneet, joten keinotekoinen kaksikielisyys tulisi lopettaa mahdollisimman nopeasti. - Kekkkoonen
Paasikivi itse oli kuitenkin aina saksalais fanaatikko. Ukko-Pekan kanssa lähtivät Saksasta Suomelle kuningasta hakemaan. Eikä Paasikivi suhtautunut hyvällä Ruotsin sodan aikaiseen politiikkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753617
- 622704
- 812657
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582428Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1922363Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2682230- 461953
- 441769
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151501EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491428