Kuubalainen odotusikä!

Suomessa auton on kestettävä kuin Kuubassa, jossa autot ovat 50-luvulta, paitsi uudemmat rellutaksit ja 80-lukulaiset Ladat. Jos nimittäin henkilöautoja myydään jatkuvasti vain 4000 kpl/kk kuten joulukuussa, on auton kestettävä noin 50 vuotta. Mahdotonta se ei ole, koska nyt jo voi varaosia ostaa vaikka Euroopan romuttamoilta postimyyntinä. Näin voidaan kilpailla Kuuban kanssa maailman vintage-autokannasta, vaikka myönnetään että 50-luvun jenkeissä on yksinkertaisempi tekniikka ja hienommat pellit. Mutta vaikka autoja menee 100 kaupaksi tuhatta / kuukausi ja autokanta on 2 miljoonaa autoa, tulee 20 vuotta iäksi, joka auton on pakko kestää. Lopulta tietysti Suomen nykyisen autokannan olemme pelastaneet me, käytettyjä autoja maahantuoneet henkilöt, jotka emme ole vähästä säikähtäneet.

Mielenkiintoinen laskelma on se, jos autoja myydään vain 4000 kpl/kk, käytettyjä ei tule lainkaan ja kaikilla yli 5 miljoonalla suomalaisella on auto vauvasta vaariin. Silloin auton on kestettävä Suomessa vaatimattomat 110 vuotta:
http://www.tuulilasi.fi/keskustelu/uudet-autot/dacia-0

2

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 100 000 autoa /vuosi piti sanomani.

      • onhan somaa

        No mikä ettei -- hieno maa se Kuuba: kauniita naisia ja upeita vintage-jenkkiautoja! Siinä sivussa Suomen kauppatrasekin pysyy kondiksessa! Kannatan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2161
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2002
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      387
      1663
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      895
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      889
    Aihe