Savonarola tuossa ketjussa http://keskustelu.suomi24.fi/node/8756460 promotoi sitä räsäskäläistä ajatusta että kristinuskon valta-aseman heikentäminen tai leivinneisyyden vähentäminen Suomessa tekisi tilaa islaminuskolle.
Eikös tämä nyt mene aivan väärin päin?
Jos jollekin uskonnolle annetaan Suomessa verovapaus, verotusoikeus, yliopistotason koulutusta papiston kasvattamiseksi, oppitunteja koulussa, nöyristelyä politiikassa, yms., niin tasapuolisuuden vuoksi samat oikeudet pitäisi antaa mille tahansa uskonnolle.
Jos taas kaikki uskonnot pannaan samalle viivalle ja niitä kohdellaan yhdistyksinä samalla tavalla kuten vaikkapa ampumaseuroja ja verotuksen kannalta kuten yrityksiä (palvelut arvonlisäverolle, pääomatulot pääomatuloverolle), niin on siinä islamilaisuudellakin haastetta rantautua ja nousta valtauskonnoksi.
Minulle on aivan sama jos joku aikuinen sattuu uskomaan Jumalaan, Allahiin, Keijukaisiin tai Tonttuihin. Mutta uskovaisten yhteisöjen hyysäys osana valtion tai kuntien taloudellista toimintaa on aivan pässiä.
Uskonnollinen tyhjiö
2
159
Vastaukset
Ei voi muuta kuin kompata. Uskonnon jatkuva tuputtaminen valtion ja kuntien ylläpitämissä toiminnoissa, kuten YLE, peruskoulu ja valtionpolitiikka, on hyvin arveluttavaa.
No eihän tuossa "uskonnollisessa tyhjiössä" ja islam-pelottelussa ole kyse mistään muusta kuin siitä, että kun nykyihmistä on hirmuisen vaikea pelotella helvetillä, niin tilalle otetaan jokin konkreettisempi asia joka ihmisistä näyttää pelottavalta, kuten vaikkapa islam.
Pelolla ratsastaminen on kristinopin perustoimintamalli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085
