Jumala antaa anteeksi häpeä ei koskaan.Ihminen ei ole itselleen armollinen häpeän suhteen riittävästi kun sitä patoutuu niin.........
Suurin osa itsemurhista johtuu
HÄPEÄSTÄ
4427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Näin on. Omissa itsemurha suunnitelmissa aika pitkälle syynä on tietyntyyppinen häpeä. En varsinaisesti ole masentunut tai fyysisesti sairas mitenkään. En vain kykene hyväksymään sitä, että olen siirtynyt taloudellisesti arvostetusta ja menestyneestä hyvin halveksituksi vähäosaiseksi.
Tähän ei auta se, että joku tulee vakuuttelemaan, että olen tärkeä ja paskan marjat, koska olen ollut molemmilla puolilla elämässä tiedän että erot ovat valtavat. Rikas tyhjänpuhujakin on yhteiskunnalla arvostetumpi ja tärkeämpi kuin köyhä raataja.
Pisteenä I päälle tuli vielä se, että jouduin köyhyyteen ilman omaa syytäni pelkästään sen takia, että olin liian rehellinen kun olisi pitänyt valehdella turvatakseen oma asema. Oikeutta en tule koskaan saamaan, eikä minulla ole resursseja korjata vääryyksiä. Mitä vaihtoehtoja tässä oikeasti on jos en kykene hyväksymään uutta vähäosaisen elämääni kuin pistää itseni hirteen? Ei oikeastaan mitään.
Mihinkään jumala pelastaa paskaan en kyllä lähde mukaan, koska se ei korjaa niitä vääryyksiä joita olen kokenut ja toisekseen kierompia ihmisä saa etsiä kuin jumalalla kaiken perustelevat. Muuten kyllä olen samaa mieltä.
Yksin lopulta jokainen on tyhjänä ja ilman ymmärystä lähtee tästä maailmasta. Näin se vain on. Päällä vain ihmisten viha ja halveksunta.
Tervetuloa kerhoon !
Ehkäpä löydät väistyneen rikkauden tilalle jotain hyvää enkä tarkoita nyt hengellisyyttä. Mitä se on se sinun kohdallasi se sinun pitää itse keksiä.
Minä olen syntynyt köyhänä ja himpun verran sain kokea hyvin toimeentuloa kunnes taas putosin kurjuuteen. Mutten just välitä köyhtymisestä. Terveys on mennyt ja sen takaisin saamiseksi en voi tehdä juuri mitään. Sulla on vielä terveys, muttet osaa arvostaa sitä.
Päivä kerrallaan täällä eletään kuitenkin joten yritä resurssiesi puitteissa tehdä oma olotila siedettäväksi. Ei kaikkea voi mitata rahassa ja mammonassa.
"Mitä vaihtoehtoja tässä oikeasti on jos en kykene hyväksymään uutta vähäosaisen elämääni kuin pistää itseni hirteen?"
Oletko miettinyt, voisiko tuo arvottomuuden tunne olla peräisin myös jostain muualta kuin omaisuuden menettämisestä ja juuri siihen liittyvästä pettymyksestä?
Tämä vain omana ajatuksenani, mutta ehkä voisit löytää omalle arvollesi muita perusteita varakkuuden tai joidenkin toisten ihmisten siihen liittyvien arvostusten sijaan? Sellaisia ei ehkä voi eikä tule ulkoa päin sanella, mutta ehkä voit itse löytää ne, se on tärkeintä. Joskus voi auttaa myös, jos arvokkuudesta ja rakastettavuudesta muistuttaa joku ihminen, joka tuntee sinut itsesi hyvin.
Mainitsit tuossa edellä rehellisyyden; omasta mielestäni esim. se on paljon hienompi asia ihmisessä kuin varallisuus.
Eikö Jumala voi ylittää patoutunutta häpeää? Miksi Jumala antaa joutua epäoikeudenmukaisesti häpeään? Milloin Hän saapuu häpeän keskelle?
Eikö Hän sano olevansa siellä jo, ristillä häpeää kantaen.