Joulukuun automyynti ei sujunut kovinkaan hyvin. Uusia autoja myytiin vain 4100 kpl. Vuosi sitten niitä myytiin 4600. Automyynti on nyt laskussa.
Mutta mitä ihmettä. Niin sanottuja tuontiautoja tuli joulukuussa 2300 kpl. Se on melkein kaksi kertaa enemmän kuin niitä tuli vuosi sitten, 1200 kpl. Ja se on reilusti yli puolet siitä, mitä uusia autoja myytiin. Kohta uusia ei kannata tänne lainkaan tuoda, laman ja autoveron vuoksi kukaan ei niitä osta.
Kansa tietää nyt, että autovero poistuu. Se ostaa nyt kaksi kolmesta autosta suoraan ulkomailta, annetaan kartellin tuoda se yksi kolmasosa jos haluavat. Mutta ei niitä kukaan yksityinen osta. Automyynti on nyt laskussa. On lama.
Varoita ystävääsi tai vanhempaa sukulaistasi, joka aikoo ostaa auton. Kerro että jopa autokauppiaat itse kiertävät jo avoimesti veroja tuomalla autot käytettyinä maahan. Autoveron loppu on nyt käsillä.
Mutta mitä ihmettä. Niin sanottuja tuontiautoja tuli joulukuussa 2300 kpl. Se on melkein kaksi kertaa enemmän kuin niitä tuli vuosi sitten, 1200 kpl. Ja se on reilusti yli puolet siitä, mitä uusia autoja myytiin. Kohta uusia ei kannata tänne lainkaan tuoda, laman ja autoveron vuoksi kukaan ei niitä osta.
Kansa tietää nyt, että autovero poistuu. Se ostaa nyt kaksi kolmesta autosta suoraan ulkomailta, annetaan kartellin tuoda se yksi kolmasosa jos haluavat. Mutta ei niitä kukaan yksityinen osta. Automyynti on nyt laskussa. On lama.
Varoita ystävääsi tai vanhempaa sukulaistasi, joka aikoo ostaa auton. Kerro että jopa autokauppiaat itse kiertävät jo avoimesti veroja tuomalla autot käytettyinä maahan. Autoveron loppu on nyt käsillä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Totta tutiset.
Nyt 100% lakko peliin. Itse olen toiminnallani estänyt lähipiirissä 7 autokauppaa 2 vuoden aikana.
Itsekkin ostolakossa ja varoituksen sanaa kaikille tutuille siis levittäkää autoveron poistumisen johdosta, NYT EI kannata mennä autokaupoille!!!!!!!!!!!! VEROpoistuu PIAN!!!!!!!!!!!
Toivottavasti poistuuki, merkkejä on paljon ilmassa mm.VETO......
Hieno homma! Pala palalta murenamme Kuitusen impeeriumin. Pekka Puputti, Marko Koski, Reijo Virtanen ja muut saavat nyt maistaa omaa lääkettä.
Kaatakaamme autovero! Se on hyvin helppoa = ei osteta autoja Suomesta.
Täytyy kyllä myöntää että ovat tavallisen sitkeää porukkaa, mutta onhan tuo tärkeimmän sidosryhmän, siis autonostajien" PETTÄMINEN liittoutumalla selkeästi verottajan kanssa meitä vastaan, niin paha RIKOS, ettei sitä voi noin vain myöntää!
Tämä rikos on jatkunut pitkään. Se on meille autokeisareille ollut kannattavaa. Autoverolait on kirjoitettu yhteistyössä meidän ja verottajan kanssa.
Olemme saaneet omilta asiakkailtamme enemmän rahaa samalla kun olemme keränneet verottajalle enemmän rahaa. Häviäjinä ovat tavalliset suomalaiset. Petos on ollut täydellinen. Tavallinen kansa ei edes tiedä, miten heitä rahastimme. Tuonnin avautuminen vuonna 2003 oli meille karvas tappio.
Nyt me autokeisaritkin olemme luovuttaneet tämän toivottoman taistelun omia asiakkaitamme vastaan. Tuomme nyt itse käytetyt autot maahan. Ne eivät enää ole epäilyttäviä. Ne ovat nyt laadukkaita ja edullisia. Näin voimme saada edes vähän tuloja elinkeinostamme.
Ahneella sanotaan olevan tietynlainen loppu. Me autokeisarit lähestymme nyt tuota loppua.
Joulukuussa automyynti sujui erinomaisen hyvin, uusia autoja myytiin vain reilut 10% vähemmän kuin edellisenä vuonna. Koko vuoden 2009 lama-ajan myynti oli 30% miinuksella, siis joulukuussa uusien myynti kääntyi jyrkkään nousuun!
Kun uusien koko vuoden myynti on ollut vähäisempää, seuraa siitä aivan luonnollisena ilmiönä käytettyjen vaihtoautojen pula. Tämän vuoksi autokauppiaat ovat tuonet itse suoraan vanhoja autoja ulkomailta, koska kysyntää autokaupoissa on. Kansa ei siis osta suoraan ulkomailta vaan suomalaisissa autokaupoissa ne tuontiautotkin omistajaa vaihtavat.
Lama on tosiasia koko valtakunnassa ja kaikilla aloilla, mutta autokauppa näyttä toipuvan siitä ensimmäisten joukossa. Autoverolla ei tässä ole mitään roolia, eihän se autonkäytön kustannuksiin vaikuta kuitenkaan millään tavalla, aina valtio ne samat rahat kerää autonkäyttäjiltä.
Autovero ei kuitenkaan voi poistua vielä vuosikausiin, se on poliittinen mahdottomuus kun välillisiä veroja joudutaan kautta linjan nostamaan lähivuosina. Talouselämän lait ovat vahvemmat kuin autoilijoiden intohimot!
että jonkun tavaran maahantuojat alkavat harmaatuoda omaa tavaraansa käytettynä maahan kun uusien markkinat ovat niin sekaisin! Voiko tämmöistä olla missään muuaalla? Koska Stocka alkaa tuoda maahan ja myydä käytettyjä vaatteita? Siihen kai tämä on menossa. Mutta olkoon sitten, kun ne talouselämän lait ovat niin vahvat kerran.
"tosiasioita" trollaili että
"Joulukuussa automyynti sujui erinomaisen hyvin, uusia autoja myytiin vain reilut 10% vähemmän kuin edellisenä vuonna. Koko vuoden 2009 lama-ajan myynti oli 30% miinuksella, siis joulukuussa uusien myynti kääntyi jyrkkään nousuun! [...]
Lama on tosiasia koko valtakunnassa ja kaikilla aloilla, mutta autokauppa näyttä toipuvan siitä ensimmäisten joukossa."
Eihän mikään sellainen ole "jyrkässä nousussa" mikä menee vuosi vuodelta huonommin. Pienentymisen vähentyminen ei ole kasvua, vaan vähempää laskua. Tämä onkin provo, eikö? Autokauppa kävi joulukuussa suhteessa vähemmän huonosti siksi, että Lehman Bros. ja muut tekijät säikäyttivät ostajat jo ennen 2008 joulukuuta. Siis autokaupan lamaa on kestänyt yli vuoden, ja nyt on menty vuosi ruutana-asennossa pohjalla, siis ei ole menty mihinkään. Niille, jotka tarvitsevat hyvää käytettyä, suosittelen myös suoraan Saksassa käymistä, esim. www.autohus.de, jossa Passattia kyllä löytyy, ks. myös tuttu www.mobile.de ja www.autoscout24.de, mikäli ostolakkoa (Suomessa) edelleen pukkaa, kuten epäilen...
Kaikki vain odottavat. Aina ennen valtio on tullut väliin ja kääntänyt autonmyynnin nousuun veromuutoksella. Joten loogista on odottaa sitä nytkin.
"aina ennen", ihme jatkuvan paskan jauhaja, taas täyttä valetta.
Lähde: http://stat.fi/til/merek/tau.html ("Ensirekisteröinnit 1960-2008")
Henkilöautojen ensirekisteröinnit 1990-2008:
1990: 139 742
1991: 92 979
1992: 68 891
1993: 56 003
1994: 67 434
1995: 80 145
1996: 96 163
1997: 104 963
1998: 126 386
1999: 137 017
2000: 135 243
2001: 109 911
2002: 117 486
2003: 148 020
2004: 143 160
2005: 148 670
2006: 146 201
2007: 126 022
2008: 140 216
ja
2009: noin 90 .. 92000
Vuonna 1993 rekisteröitiin vaivaiset 56000 uutta autoa, miten sen jälkeen voi olla edelleen lasipalatseja olemassa? Ja ei nuo 2001-2 lukematkaan paljoa isompia ole kuin 2009. Kummasti tuntuu riittävän uusien ja vanhojen myyjiä, eikä laajoja konkurssiaaltoja tai irtisanomisuutisten tulvaa tule mieleen, mutta voi tietysti olla unohtunut, kun noina vaikeina vuosina on ollut paljon muidenkin firmojen uutisia enemmän pinnalla.
Mikähän tuosta autoliikkeiden täysin avoimesta tekemästä käytettyjen ulkomaisten autojen maahantuonnista tekee "harmaatuontia" ???
Kaipa Stockakin voisi käytettyjä vaatteita tuoda maahan jos se muutenkin myisi käytettyjä vaatteita, vaan kun ei myy käytettyjä ollenkaan!
Ongelma on lähinnä sinun ymmärryksessäsi siitä, mitkä asiat liittyvät toisiinsa.
Henkilöautomarkkinat ovat täysin seaisin Suomessa. Sen takai kannattaa tuoda suuria määriä käytettyjä autoja muualta. Vaatemarkkinat eivät ole sekaisin, joten ei kannata tuoda käytettyjä vaatteita. Mikähän tekijä sekoittaa markkinat?
Käytetty auto on käypää markkinatavaraa aina, olivat markkinat mitkä tahansa. Käytännössä jokainen autoliike myy ihan normaalisti sekä uusia, että käytettyjä autoja. Vaateliikkeet eivät myy uusia ja käytettyjä vaatteita. Sekaisin ovat sinun ajatuksesi.
viimeksi "jauhaa".
Älä ota liian vakavasti. Auton ostovero tai käyttövero kerralla etukäteen maksettuna on yksinkertaisesti "sairas" ilmiö ja se kuihtuu pois ihan omasta mahdottomuudestaan.
Valehtelemisesta tässä yhteydessä on ihan turha puhua, poliitikkomme pitävät siitä huolen yli puoluerajojen!