JEESUS TULEE, KETÄ KIINNOSTAA?
JEESUS TULEE, KETÄ KIINNOSTAA?
JEESUS TULEE
34224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Jeesuxen väitetään sanoneen että hän tulee takaisin ennen kuin viimeinen 12 aposteleista on kuollut joka hän valehteli tai joku apostoleista on vielä hengistä. Toisessa kohtaa jeesus sanoo tulevansa PIAN ja turhaa väittää että oli joku "jumalan pian" kun hän puhui IHMISILLE kun hän sanoi tulevansa pian.
Jeesus on ollut tulossa pian viimeiset 2000 vuotta ja lopunaikoja on eletty viimeiset 2000 vuotta
Eipähän kuitenkaan ole missään niin sanonut ! Kukahan on mahtanut niin väittää, että olisi sanonut ?
näissä jakeissa se sanotaan
luukas 21:32 Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin kaikki tapahtuu.
jossa viitataan jeesuksen tulemiseen
matteus 24:34 Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin kaikki nämä tapahtuvat.
jossa viitataan jeesuksen tulemiseen
markus 13:30 Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin nämä kaikki tapahtuvat.
jossa viitataan jeesuksen tulemiseen
kolmessa raamatun kohdassa sanotaan että jeesus tekee comebackin ennenkuin opetuslapset delaa voiko selkeämmän raamatuksen kusetusta näyttää?
Jumalalle myös ne ovat eläviä, joiden ruumis on hajonnut maaksi, mutta sielu on jäljellä, ja se, jota Hän kutsuu kuolemaksi, on se kun tuomittu sielu joutuu helvettiin, tai kadotukseen.
Mutta maailmallinen ihminen ei usko, ja hänelle se tulee olemaan täydellinen yllätys ja järkytyskin.
Mutta hänelle joka uskoo tuohon satuun järkytystä ei tule koskaan, tiedätkö miksi? Kun kuolet sinua ei enää ole. Ota selvää vähän enemmän palvontasi kohteesta muualtakin kuin uskonnollisista kirjoituksista..
hän tulee, että tietäis olla valmiina.
tulee 20 biljoonan vuoden kuluttua kun viimeinenkin tähti on jo sammunut ja kaikki elämä on universumista kadonnut
mukaan sitä tuloa ei tiedä kukaan muu kuin Jumala.
raamatun mukaan jeesus tulee ennen kuin viimeinen opetuslapsi on kuollut eli kusetusta koko raamattu
Miksi sen pitää olla ylläri?
ei ole mikään ylläri kun ramatun ennuste että jeeses tekee comebackin ennenku viimeinen opetuslapsi on kuollut on osoittautunut vääräksi
ole kusetusta!!!
Se on Zarguon!
sillä ennen tuloa taivaitten voimat järkkyvät, eikä aurinko anna valoaan.
no mitä nää tääl sitte horisee? :D
nii mut eikös sen pitäny jo tulla? nyt oon iha pihalla :DDD
luukas 21:32 Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin kaikki tapahtuu.
jossa viitataan jeesuksen tulemiseen
matteus 24:34 Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin kaikki nämä tapahtuvat.
jossa viitataan jeesuksen tulemiseen
markus 13:30 Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin nämä kaikki tapahtuvat.
jossa viitataan jeesuksen tulemiseen
kolmessa raamatun kohdassa sanotaan että jeesus tekee comebackin ennenkuin opetuslapset delaa voiko selkeämmän raamatuksen kusetusta näyttää?
luukas 21:32 Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin kaikki tapahtuu.
jossa viitataan jeesuksen tulemiseen
matteus 24:34 Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin kaikki nämä tapahtuvat.
jossa viitataan jeesuksen tulemiseen
markus 13:30 Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin nämä kaikki tapahtuvat.
jossa viitataan jeesuksen tulemiseen
kolmessa raamatun kohdassa sanotaan että jeesus tekee comebackin ennenkuin opetuslapset delaa voiko selkeämmän raamatuksen kusetusta näyttää?
Sen tietää vain yksin Jumala, ja se tulee "niinkuin varas yöllä".
Jumala ei pidä sieluja ja kummituksia kuolleina, vaan Hänelle ne kaikki ovat eläviä. Jumala on henki, ei ihminen. Hänelle kuolema merkitsee kadotukseen joutumista ja ikuista eroa Jumalasta. Kun Jeesus tulee takaisin, tuomio alkaa, ja kaikki sielut otetaan sinne viimeiselle tuomiolle, ja asianosaiset tietävät sitten itse ovatko he joutumassa helvettiin vai kadotukseen.
Tai no... Jumala ei ole kuolleiden vaan elävien Jumala, ja Hänelle kaikki ovat eläviä.
Missä hän esiintyy?
http://www.uusielama.net/pages/lehti.php?page=1110
Tampereella Tulliklubilla
Onko olemassaolollamme jokin tarkoitus?
Tämä on hyvin tärkeä kysymys.
Jokaisen olisi syytä kysyä itseltään, miksi on täällä.
Jos elämän tarkoitusta ei kysy eikä niin muodoin saa myöskään tyydyttävää vastausta,
voivat elämän tyhjyyden seuraukset olla traagisia.
Elämän täydellinen tarkoituksettomuus on kuin syöpä: se tappaa sinut. Useimpien
itsemurhien taustasyynä on uuvuttava turhuus ja tyhjyys, koska elämässä ei ole mitään
mieltä.
Mutta jokaisen elämällä on tarkoitus. Itse asiassa voimme löytää useampia mielekkäitä
syitä olemassaolollemme.
Katsotaanpa niitä hiukan lähemmin.
Elämä on tarkoitettu elettäväksi, ei tuhlattavaksi. Elämä on Jumalan kallis lahja. Me
arvostamme parhaiten elämän Antajaa elämällä täysillä ja kokosydämisesti.
Elämämme päämäärä on tulla sellaiseksi ihmiseksi, mikä Jumalalla oli mielessään, kun Hän loi
meidät.
Meidän tulisi olla sellaisia kuin olemme matkimatta ketään muuta. Me olemme ainutlaatuisia.
Jos minä en ole sellainen, kuin miksi minut suunniteltiin, kukaan muu ei täytä paikkaani.
Ilman Jumalaa ei ole todellista elämää. Synnin takia kaikki ihmiset ovat menettäneet
yhteytensä Jumalaan.
Siksi elämässä ei mikään ole tärkeämpää kuin etsiä ja löytää Jumala.
Jumala tahtoo, että meistä tulisi Hänen kaltaisiaan. ”Olkaa pyhiä, sillä minä olen pyhä.” Tässä
ei ole kyse tekopyhästä ”minä olen pyhempi kuin sinä” –asenteesta, vaan todellisesta
kutsusta tulla osalliseksi Jumalan luonteesta. Englantilainen kirjailija ja lähetyssaarnaaja
Oswald Chambers sanoi terävästi:” Elämän tarkoitus ei ole onnellisuus vaan pyhyys.”
Yksi elämän suuri ilo ja tarkoitus on elää Jumalan kunniaksi kuten Raamattu sanoo:” Syöttepä
siis tai juotte tai teettepä mitä tahansa, tehkää kaikki Jumalan kunniaksi.”
Lopuksi, elämän kokoava tarkoitus on rakkaus. Meidät on tarkoitettu elämään rakkaudessa,
rakastamaan lähimmäisiämme, jopa vihamiehiämmekin. Raamattu kehottaa meitä:” Kaikki,
minkä teette, tehkää rakastavin mielin!” Rakkaus ei koskaan katoa. Mutta ilman rakkautta
meidän elämällämme ei ole mitään kestävää arvoa.
"Onko olemassaolollamme jokin tarkoitus?"
En jaksanut pidemmälle kun vaikutti uskontopropagadalta.
Mutta voin vastata kysymykseesi: Ei ole.
Ateismi on kova laji.
Vaatii paljon rohkeutta astua todelliseen maailmaan ja valitettavasti kaikkien polla ei kestä. Ymmärrän hyvin miksi haluat pysytellä mielikuvitusmaailmassasi.
Siellä missä hän elikin, Israelin maassa.
Kiviä?
Kissaa ei ainakaan kiinnosta:
http://icanhascheezburger.files.wordpress.com/2007/06/uninterested.jpg
http://omglol.kerrolisaa.com/1/8788.jpg
reps ja kops... :D
Voi lapsi parka.
Tulee aika, jolloin te toivotte näkevänne edes yhden Ihmisen Pojan päivän mutta ette saa nähdä. Teille sanotaan silloin: 'Hän on tuolla', ja: 'Hän on täällä', mutta älkää lähtekö minnekään, älkää juosko perässä. Sillä niin kuin salama välähtää ja valaisee taivaan äärestä ääreen, niin on Ihmisen Poika oleva ilmestymisensä päivänä. Mutta sitä ennen hänen täytyy kärsiä paljon, ja tämä sukupolvi hylkää hänet.
Niin kuin oli Nooan päivinä, niin on Ihmisen Pojan päivinä oleva. Ihmiset söivät ja joivat, menivät naimisiin ja naittivat tyttäriään aina siihen päivään asti, jona Nooa meni arkkiin, ja tulva tuli ja tuhosi heidät kaikki. On oleva niin kuin oli Lootin päivinä. Ihmiset söivät ja joivat, ostivat ja myivät, istuttivat ja rakensivat. Mutta sinä päivänä, jona Loot lähti Sodomasta, taivaasta satoi tulta ja tulikiveä, ja se tuhosi heidät kaikki.
Samoin käy sinä päivänä, jona Ihmisen Poika ilmestyy. Jos sinä päivänä joku on katolla ja hänen tavaransa ovat sisällä talossa, hänen ei pidä mennä alas noutamaan niitä, ja jos joku on pellolla, hänen ei pidä palata kotiin. Muistakaa Lootin vaimoa! Joka yrittää turvata elämänsä, kadottaa sen, mutta joka sen kadottaa, on pelastava sen omakseen. Minä sanon teille: Sinä yönä on kaksi samalla vuoteella: toinen otetaan, toinen jätetään. Kaksi naista on yhdessä jauhamassa: toinen otetaan, toinen jätetään. Kaksi miestä on pellolla: toinen otetaan, toinen jätetään.
...hehheeeeee....Ei tarvitse arvata ketkä on pellolla, pihalla, ulkona.
Kirja on vanha satukirja.