e-pillereiden lopettamisesta..

olen syönyt nyt melkein 3 viikkoa yasminelle e-pillereitä ja päätin lopettaa niiden syömisen tänään koska mulle on tullut ihan kamalia haittavaikutuksia.. pyörryttää,koskee päähän,heikottaa, oksettaa ja ehkä pahimpana masennus.. niin osaisko kukaan sanoo että meneekö kauan että kaikki nää haittavaikutukset alkaa nyt sit hävitä ku lopetan? esim tää masentuneisuuskin.. ku ei oo kiva tällanen olo :/ toivottavasti mahd. nopeeta..ja tiiän et nää saattais lievittyy ajan myötä kun jatkasin vaan syömistä mutta en kyllä jaksa odottaa..ja en kokeile mitään muitakaan merkkejä..ehkä joskus myöhemmin sitten..
3190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vai peräti 3 viikkoa olet syönyt? No huhhuh.
Kestää ainakin sen 3 kuukautta ennen kuin tietää että sopiiko pillerit vai ei. Ja sivuvaikutukset voi kadota kokonaan, kun pillereitä syö, sillä se vaatii aikaa, että keho tottuu ylimääräisiin hormoneihin.

Saattaa olla että jos nyt lopetat kesken kaiken, niin saat seuraavia menkkoja odotella vaikka kuukausi tolkulla, ja voi tulla muitakin haittapuolia mukana.

Jos hormonaalisen ehkäisyn hommaa, niin pitää "jaksaa odottaa", eikä olla noin hätäinen. Laittaa miettimään, että miksi ylipäätään pillerit hankit, jos et sitten ns. jaksa syödä niitä, ja lopetat heti kun tulee sivuoireita, jotka eivät sinua miellytä? Ota myös huomioon, että kuvailemasi oireet saattavat johtua jostain muustakin; esim. verenpaineesta, väärästä ruokavaliosta, vähäisestä liikunnasta. Mahdollinen raskaus kannattaisi myös sulkea pois.

Äänestä
  • niin mä tiedän että pitäis syödä pidempään jotta tietää sopiiko pillerit..mulla on nimittäin ennestäänki kokemusta tosta masennuksesta ilman mitään e-pillereitä niin eipä hirveenä huvita olla masentuneena tollasten nappien takia.. mutta ei voi mitään, tulipahan kokeiltua tollasiakin sitten. ja mulla on hyvä verenpaine, ihan normaali ruokavalio ja liikun tosi paljon..mutta kiitos kuitenkin vastauksesta..

    Äänestä

Ota sitten sekin huomioon jos lopetat pillerit. Pillereiden e-tehohan perustuu siihen että niitä jatketaan taukoviikon jälkeen, muutoinhan raskaus on mahdollinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttöö899 kirjoitti:

olen syönyt nyt melkein 3 viikkoa yasminelle e-pillereitä ja päätin lopettaa niiden syömisen tänään koska mulle on tullut ihan kamalia haittavaikutuksia.. pyörryttää,koskee päähän,heikottaa, oksettaa ja ehkä pahimpana masennus.. niin osaisko kukaan sanoo että meneekö kauan että kaikki nää haittavaikutukset alkaa nyt sit hävitä ku lopetan? esim tää masentuneisuuskin.. ku ei oo kiva tällanen olo :/ toivottavasti mahd. nopeeta..ja tiiän et nää saattais lievittyy ajan myötä kun jatkasin vaan syömistä mutta en kyllä jaksa odottaa..ja en kokeile mitään muitakaan merkkejä..ehkä joskus myöhemmin sitten..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu