miten on mahdollista

että nyt ehdotetaan lakia jolla saadaan myymälävarkaaille porttikielto kauppaan kun mulla on jo nyt porttikielto parista näpistelystä? onko toi porttikielto laillinen?
686
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

vastauksia.......

Äänestä

Jos jostakin säädetään laki niin silloinhan se on laillinen.
Oli tai ei, minäkin varastaisin ennenkuin kuolisin nälkään.
Hengissä pysymisessä alkaa vallita viidakon lait.

Äänestä

Jos jäät kiinni varastelusta ja kaupan pomo sanoo että takasin ei oo tulemista niin kyllä se on ihan laillinen porttikielto sillon. Tottakai kauppias saa valita asiakkaansa.

Äänestä

Kauppaan ei nykyisellään voi porttikieltoja antaa. Jos kauppias tai vartija on sulle "porttikiellon" antanut, on se vain suositus jota ei tarvitse noudattaa.

Äänestä
  • ravintola voi valita asiakkansa, vaikka pelkän vaatetuksen perusteella, ryysyläisiä ei ole pakko päästää sisään, kaupassakin voidaan estää huonosti käyttäytyneiden asiointi, omistaja voi valita asiakkansa, asiakas sitten voi mennä johonkin kilpailevaan liikkeeseen asioimaan, tästä vain ei ole aiemmin säädetty mitään erillistä lakia vaan se on ollut tuo sama laki, joka ravintoiloillakin on käytössä ja jota on noudatettu.

    Vanha sanonta: "Tyhmyydestä sakotetaan".

    Äänestä

  • ........ kirjoitti:

    ravintola voi valita asiakkansa, vaikka pelkän vaatetuksen perusteella, ryysyläisiä ei ole pakko päästää sisään, kaupassakin voidaan estää huonosti käyttäytyneiden asiointi, omistaja voi valita asiakkansa, asiakas sitten voi mennä johonkin kilpailevaan liikkeeseen asioimaan, tästä vain ei ole aiemmin säädetty mitään erillistä lakia vaan se on ollut tuo sama laki, joka ravintoiloillakin on käytössä ja jota on noudatettu.

    Vanha sanonta: "Tyhmyydestä sakotetaan".

    että itsestäänselviinkin asioihin pitää säätää lait. Kohta varmaan sallitaan porttikiellon antaminen omaan kotiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


häh? höh? kirjoitti:

että nyt ehdotetaan lakia jolla saadaan myymälävarkaaille porttikielto kauppaan kun mulla on jo nyt porttikielto parista näpistelystä? onko toi porttikielto laillinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu