http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2010011310923210_ul.shtml
100.000 ihmistä kuollut mutta asia ei näytä juuri ketään kiinnostavan. Onko Haiti liian kaukana, eikö siellä kuollut tarpeeksi ulkomaalaisia vai mistä kiikastaa?
Kirjoittaako törkykolumnisti Kaarina Hazard Haitin uhreista kuvottavat muistosanat kuten hänellä tapana on?
100.000 ihmistä kuollut mutta asia ei näytä juuri ketään kiinnostavan. Onko Haiti liian kaukana, eikö siellä kuollut tarpeeksi ulkomaalaisia vai mistä kiikastaa?
Kirjoittaako törkykolumnisti Kaarina Hazard Haitin uhreista kuvottavat muistosanat kuten hänellä tapana on?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen odottanut milloin spr herää asialle mutta hiljaista on sillä suunnalla. Mahtaa aikansa kulua seilatessa edestakaisin sarven ja suomen väliä ihmisrahdin merkeissä sekä pörssikursseja seuratessa. Toisaalta sen perinteinen apupaketti, muutama teltta ja jokunen huopa tuskin paljoakaan asiassa auttaa.
Hazard teroittaa jo kynäänsä ja nauttii kärpässieniä vireeseen päästäkseen.
vaikutuspiiriin, auttamisvatuu on USAlla, Suomesta SPR innostui lähtemään heti paikalle toiselepuolelle maapalloa.
Etelä- ja Väli-Amerikassa ajettiin aikoinaan voimakkaasti rotujen sekoittamispolitiikkaa, minkä seurauksena latinalaisen Amerikan väestö onkin pääosin sekaväestöä - alkuperältään euripideista, amerikkalaisesta alkuperäiskansasta ja negrideistä koostuvaa.
Poikkeuksena Haiti ja käsittääkseni Dominikaaninen tasavalta, joiden väestö koostuu lähinnä negrideistä.
Haitilla valtaa pitää pieni mulateista (euripidien ja negridien risteytys) koostuva vähemmistö.
Chilessä ja Argentiinassa, eurooppalaisen kansan, euripidien, osuus on suurin.
Taloudellisesti parhaiten menee Chilellä ja Argentiinalla, vaikka lama on niitäkin viime vuosina koetellut.
Heikoiten menee Haitilla ja dominikaaneilla.
http://en.wikipedia.org/wiki/IQ_and_Global_Inequality
Uruguaykin näyttää menestyneen hyvin IQ-vertailussa. Liekö sielä lepsummat testit, vai mikäköhän väestön koostumus, tietääkö joku? Talous? (Juu juu, CIA fact book, joku viitseliäs...)
Oisko Suomen tätä nykyä EU:n avoimimmasta maahanottopolitiikasta apua haitiaaneillekin?
Ei me niitä oteta eikä mielellään edes auteta, ovat vääräuskoisia ja vain muslimit kelpaavat tänne!