Viime aikoina ruotsalaisomisteiset mediat, YLE:n nöyrällä höystöllä, ovat hehkuttaneet päivästä toiseen ”ajankohtaista” asiaa Talvisodan henkeä. Ymmärrettävää sinänsä, koska ryssäviha, tuo ruotsinkielisten suomalaisten keksimä hallusinaatio, on erittäin heikossa hapessa. Palstan ainona sallittuna totuutena, virallinen historiankirjoitus, (lue Suomen ruotsalais-saksalainen versio), on myös sekin osoittautumassa perättömäksi tai peräti manipuloiduksi. Samaan aikaan kun Venäjällä kaivetaan II maailmansodan luurankoja kaapeista ja MYÖNNETÄÄN mm.Talvisodan aloitus, niin mitäpä tekee Suomen (ruotsalais-saksalaisittain) väritetty historiankirjoitus - jatkaa paikallapolkemistaan.
Yleltä tuli 6.12 itsenäisyyspäivän ”kunniaksi” propaganda-paukku nimeltä Suomen tie jatkosotaan. Ohjelma oli niin asenteellinen, ettei voi kuin ihailla. Ohjelman asia-sisältö oli kuitenkin historialliset faktat. ”Hienovaraisesta” propagandasta kiinnostuneille, pätkä oli katsomisen arvoinen jopa oppimismielessä. Jo ohjelman alku antoi hyvän kuvan, siitä mitä tuleman pitää. Seuraavat lainaukset, ovat siis v. 2009 Suomessa tehdystä asennekasvatus ”dokumentin” johdannosta, tietenkin JYLHÄN, SYNKÄN musiikin säestyksellä:
...Nl:n HÄIKÄILEMÄTÖN hyökkäys...
...Nl:n yksipuoliseti SANELEMAT rauhanehdot...Suomen kansa TYRMISTYI..ihmiset ITKIVÄT avoimesti kaduilla.....ryhtyivät SURUliputukseen.. (kuva yhdestä lipusta puolitangossa, saksalais-ruotsalaisomisteisessa hotelli Kämp:ssä).
Kansa ei yksinkertaisesti voinut ymmärtää.....että joudutaan hyväksymään näin KOHTUUTTOMAT rauhanehdot. (Missä sodassa häviäjä on määritellyt rauhanehdot ?)
Ne tuntuivat käsittämättömältä VÄÄRYYDELTÄ.
Heti edellä mainittujen perään presidentti Kyösti Kallio sanoo: ” ... niillä jotka ovat vastuussa kansamme armeijasta ja kohtalosta ..... OLI ENSI HETKESTÄ SELVÄÄ, ETTEMME JAKSA TAISTELLA 184 miljoonaisen kansan armeijaa...”. Mitähän tuo tarkoittaa? Jos etukäteen on ollut tieto, (niinkuin presidentti väittää) että turpaan tulee niin että tukka heiluu, niin kuka teki tuon ratkaisevan virhepäätöksen? Tuskin ulkoministeri Erkko ainakaan yksin, vai ? Ovatko silloiset politiikot toimineet vastoin sotilaiden neuvoa, kun päättivät uhrata 25' 000 50' 000 suomalaista miestä 105 päivässä ?
Tuosta asennekasvatustekeleestä kävi myös ilmi suomalaisten huippusotilaiden ja -politiikkojen jatkuvat vierailut Saksassa osana ”normaalia diplomatiaa”. Kuitenkin tarttui korvaan viitaukset saksalaisilta ”saatuihin” tiedustelutietoihin, joiden perusteella rakennettiin maan ulkopolitiikka. Ja pienellä porukalla. Ohjelman mukaan ulkopoliittisen johdon SISÄPIIRI, piti salaisia neuvotteluja. Sisäpiiriin kuuluivat presidentti Rytin lisäksi: pääm. Rangnell, um.Witting, puol.m.Walden, ylipäällikkö Mannerheim, pääesik. pääl. Heinrichs.
Suomen valtion ulkopolitiikasta päätettin, ulkomaisten ”tietojen”perusteella kokoonpanolla, jolla on ”hieman” ulkomaalaisilta kalskahtavat nimet. Kun näistä saksalaisista ja ruotsalaista tiedustelutiedoista, ei luonnollisesti ollut mitään kirjallista dokumentointia, voidaan tehdä aika tajuntaa laajentava johtopäätös: Ulkopoliittiset päätökset perustuivat, ulkomaalaisilta kuulostavien ihmisten, ulkomailta syöttettyihin ja ulkomaiden etua ajaviin kuulopuheisiin. Jostain syystä ohjelmassa venäläisistä tehdään jatkosodan aloittajia, vaikka Suomen toimet, ennen varsinaista hyökkäystä, olivat lähinnä ja kauniisti sanottuna, veren kaivamista nenästä. Saksallehan tehtiin auliisti myönnytyksiä mm. läpikulkuoikeus ja lentokenttiä Natsien käyttöön ym..
Ohjelmassa toistui seuraava piirre: Lukijan ääni väitti Nl:n tehneen sitä ja tätä, muttei sen jälkeen perustele mitä ja missä. Toinen toistuva piirre oli ohjelman venäläisistä sodankäyntiä kuvaava termi: ”hyökksi häikäilemättömästi”. Propagandan suurin vaikutus perustuu toistoon, toistoon, toistoon., OK ? Asennekasvatuksen siemenet ovat sanoissa ja toistoissa. Lieneekö tekijöiden esikuvana ollut J.Göbbels, mutta lopputulos oli lievästi sanottuna asennevammainen eli ryssävihaa tihkuva ?
Ja nyt ennen kuin alatte vastineita laittelemaan, niin koettakaa nyt tajuta, ettei nimittely tai v...uilu ole vastine. Ymmärsittekö ? Jos tekee mieli kommentoida, niin koettakaa noita kolmea allaolevaa:
Kuten pres.Kallio ohjelmassa Talvisotaa kutsui ”ennalta hävityksi”, niin miksi siihen lähdettiin ? Uhoa vai tyhmyyttä ?
Montako suomalaista päätti ulkopolitiikanlinjasta ?
Ryti, Rangnell, Witting, Walden, Mannerheim, Heinrichs.
Miksi hyökkäyssotaa kuvaava SANA riippuu hyökkääjästä ?
Kun NL toistuvasti ”HYÖKKÄSI HÄIKÄILEMÄTTÖMÄSTI” Suomeen, Balttiaan, niin rehdit amfetamiinin kyllästämät natsit ”MIEHITTIVÄT” Tanskan,”NOUSIVAT MAIHIN” Norjassa ja ”MARSSIVAT” (varmaan KEPEÄSTI).Pariisiin, Ranskan ”sotaRETKELLÄÄN” ?
Kuka vedättää ja ketä ?
10
154
Vastaukset
- hehkuttelua....
Aivan samaa olen ihmetellyt. Luulisi vähintään, että Suomi olisi näillä Raatteentien ja Lemetin motituksilla vähintäänkin miehittänyt koko Neuvostoliiton. Ainakin jos on uskominen ohjelmatarjontaan. Hirveää hehkutusta talvisodan vuosipäivinä.
Ohjelman tekijöiltä on tainnut unohtua, että rauha on tehty vuosikymmeniä sitten ja se rauha on kestänyt. On unohtunut myös, että Neuvostoliittoa ei ole ollut enää pariinkymmeneen vuoteen, mutta silti ollaan vielä osaksi juoksuhaudoissa ja "ryssäviha" rehottaa.
Muistutan vielä, että veteraanisukupolvi ei lietso ryssävihaa. Heillä ei ole mitään tarvetta korostaa sotien muistoja epäasiallisuuksilla. Eikö nyt olisi jo aika alkaa suhtautua asiallisesti historiaamme? - ropotti-Roope
Touhu on taas samaa kuin 1940-41, kovasti laaditaan "puolustusta" koskevia "puitesopimuksia", joista kansalle kerrotaan vain sellaista satua, että ei siinä taaskaan ole sovittu yhtään mistään, tämä on vain tällainen puitesopimus joka ei todellakaan tarkoita mitään. Sovittiin ihan muuten vaan mutta ei mitään tarkoitusta ollut eikä varsinkaan velvoita Suomea mihinkään, saatiin taas ilmainen lounas kun länsi niitä niin auliisti jakelee.
- Lykkäät-pötyä
Stallari: "Touhu on taas samaa kuin 1940-41, kovasti laaditaan "puolustusta" koskevia "puitesopimuksia", joista kansalle kerrotaan vain sellaista satua, että ei siinä taaskaan ole sovittu yhtään mistään,"
Kerrohan , millaisia "puitesopimuksia" solmittiin 1940-41. Niitä kun ei tutkijat tunne.
Nykyiset sopimukset länsivaltojen kanssa on solmittu täysin avoimesti ja niiden tarkoitus kerrottu.
Niiden puitteissa harjoitellaan jatkuvasti stallarien ja muiden maanpetturien harmiksi. - sontaa_syöttävät
Lykkäät-pötyä kirjoitti:
Stallari: "Touhu on taas samaa kuin 1940-41, kovasti laaditaan "puolustusta" koskevia "puitesopimuksia", joista kansalle kerrotaan vain sellaista satua, että ei siinä taaskaan ole sovittu yhtään mistään,"
Kerrohan , millaisia "puitesopimuksia" solmittiin 1940-41. Niitä kun ei tutkijat tunne.
Nykyiset sopimukset länsivaltojen kanssa on solmittu täysin avoimesti ja niiden tarkoitus kerrottu.
Niiden puitteissa harjoitellaan jatkuvasti stallarien ja muiden maanpetturien harmiksi.#Kerrohan , millaisia "puitesopimuksia" solmittiin 1940-41. Niitä kun ei tutkijat tunne.#
Vain sinä et tunne, kaikki muut tuntee. Wehrmacht sai miehittää täydellisesti puoli Suomea ja perustaa loppuosaakin "etappejaan". Sinä onneton et sitä vieläkään tunne ja tiedä.
#Nykyiset sopimukset länsivaltojen kanssa on solmittu täysin avoimesti ja niiden tarkoitus kerrottu#
Ehkä sinä, kremlins kun olet, tiedät Venäjän kautta niiden sisällön mutta me oikeat suomalaiset emme tiedä. Sopimusten tarkoituksena voi kansalle syöttää mitä ympäripyöreää sontaa tahansa ihan kuten tehtiin -41 ja niinhän tehdään nytkin. - ketaleen_ikiliikkuja
sontaa_syöttävät kirjoitti:
#Kerrohan , millaisia "puitesopimuksia" solmittiin 1940-41. Niitä kun ei tutkijat tunne.#
Vain sinä et tunne, kaikki muut tuntee. Wehrmacht sai miehittää täydellisesti puoli Suomea ja perustaa loppuosaakin "etappejaan". Sinä onneton et sitä vieläkään tunne ja tiedä.
#Nykyiset sopimukset länsivaltojen kanssa on solmittu täysin avoimesti ja niiden tarkoitus kerrottu#
Ehkä sinä, kremlins kun olet, tiedät Venäjän kautta niiden sisällön mutta me oikeat suomalaiset emme tiedä. Sopimusten tarkoituksena voi kansalle syöttää mitä ympäripyöreää sontaa tahansa ihan kuten tehtiin -41 ja niinhän tehdään nytkin."mutta me oikeat suomalaiset emme tiedä."
AHAHAHHAHA!! Luojan kiitos Ketaleen "me" on vai Ketale. Muuten oltais kaikki kusessa.
Selkärangattomin paska koko palstalla kehtaa sanoa itseään suomalaiseksi. Pahempaa omiin muroihin kusijaa ei löydy. - syöt-ku-imuroja
ketaleen_ikiliikkuja kirjoitti:
"mutta me oikeat suomalaiset emme tiedä."
AHAHAHHAHA!! Luojan kiitos Ketaleen "me" on vai Ketale. Muuten oltais kaikki kusessa.
Selkärangattomin paska koko palstalla kehtaa sanoa itseään suomalaiseksi. Pahempaa omiin muroihin kusijaa ei löydy.Se kuule kusee vaan sinun muroihisi joissa lukee Made in Russia.
- Valehtelet-taas
sontaa_syöttävät kirjoitti:
#Kerrohan , millaisia "puitesopimuksia" solmittiin 1940-41. Niitä kun ei tutkijat tunne.#
Vain sinä et tunne, kaikki muut tuntee. Wehrmacht sai miehittää täydellisesti puoli Suomea ja perustaa loppuosaakin "etappejaan". Sinä onneton et sitä vieläkään tunne ja tiedä.
#Nykyiset sopimukset länsivaltojen kanssa on solmittu täysin avoimesti ja niiden tarkoitus kerrottu#
Ehkä sinä, kremlins kun olet, tiedät Venäjän kautta niiden sisällön mutta me oikeat suomalaiset emme tiedä. Sopimusten tarkoituksena voi kansalle syöttää mitä ympäripyöreää sontaa tahansa ihan kuten tehtiin -41 ja niinhän tehdään nytkin.Stallari: "Vain sinä et tunne, kaikki muut tuntee. Wehrmacht sai miehittää täydellisesti puoli Suomea ja perustaa loppuosaakin "etappejaan". Sinä onneton et sitä vieläkään tunne ja tiedä."
Kyllä kauttakulkusopimus seurauksineen tunnetaan hvyin ja on kaikissa ajankohdan tutkimuksissa selvitetty. Se ei ollut mikään miehityssopimus, vaan kyse oli aluksi kauttakulusta P-Norjaan. Sen tueksi oli tarpeen perustaa etappeja satamiin ja rautatieasemille.
Saksan joukkoja siirtyi P-Suomeen vasta kesäkuun -41 alussa, kun sota oli selviö. Silloinkaan ei ollut kyse miehityksestä, vaan Saksalle sovitusta vastuualueesta.
"Ehkä sinä, kremlins kun olet, tiedät Venäjän kautta niiden sisällön mutta me oikeat suomalaiset emme tiedä. "
Venäjällä ei stallarin harmiksi ole mitään tekemistä sopimusten kanssa. Niiden sisältö on julkisesti selvitetty. Stallarin raivoksi on kyse rauhanajan sotilaallisesta yhteistyöstä keskeisten länsivaltojen kanssa, mikä lisää turvallisuuttamme. Stallari haluaa pysyä tiukasti Moskovan ohjauksessa, mutta ne ajat ovat ohi.
Olemme lännen leirissä - ja pysymme!
"Sopimusten tarkoituksena voi kansalle syöttää mitä ympäripyöreää sontaa tahansa ihan kuten tehtiin -41 ja niinhän tehdään nytkin."
Sontaa kansalle syöttävät vain stallarit, mutta kukapa heihin uskoisi.
- näin-se-menee
#Kun NL toistuvasti ”HYÖKKÄSI HÄIKÄILEMÄTTÖMÄSTI” Suomeen, Balttiaan#
Eipä ole tuota termiä taidettu käyttää myöskään kun kerrottu USAn ja Englannin hyökkäyksestä Irakiin 2003. Joku maa "hyökkää häikäilemättömästi" ja joku toinen vain hyvin neutraalisti "miehittää". Sitähän maailma on, sanoilla mielikuvien luomista totuudesta pahemmin piittaamatta.- TurhaVerrata
Turha niitä kahta on verrata, koska eroja on niin paljon!
Talvisotaa edelsi:
- neukun aluevaatimukset
- neuvottelut syksyllä, joita suomalaiset uskoivat vielä jatkettavan
- hyökkäämättömyyssopimuksen irtisanominen vastoin sopimuksen pykäliä
- tekaistu provokaatio Mainilassa
- voisuhteet eli 3,5 miljoonaa vs liki 200 miljoonaa
Ja lopuksi:
- yllätyshyökkäys rajan yli ilman sodanjulistusta
Joten kyllä hyökkäystä voi kutsua häikäilemättömäksi!
Irakin sotaa edelsi:
- Iranin ja Irakin monivuotinen sota
- Kuwaitin miehitys
- kehoitukset Saddamia vetäytymään
- kuukausia kestävä joukkojen koalition joukkojen kokoaminen rajalle
Joten on vaikeata uskoa, etteikö Saddam olisi. ymmärtänyt, että oli vakava sodanuhka!
- Anonyymi
Talvisota 105 päivää ja 25 000 kuollutta.
Sisällissotamme myös 3 kuukautta ja n. 40 000 kuollutta.
Toisesta jaksetaan puhua, toisesta vaietaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1424427Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja583367Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12443Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v251885KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2311645Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2331237Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka251227Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1621136- 691116
- 62838