Maahantuonnista pari kysymystä..

Minulla ei ole yritystä, en ole perustamassa enkä ole tuomassa mitään maahan. Mielenkiinnosta haluaisin tietää koska olen miettinyt asiaa..
Miten maahantuonti onnistuu?
Menetkö esim. tallinnaan ja ostat sieltä kaupoista kasan tavaraa ja myyt ne suomessa? Vai onko siellä jokin tukku mistä ostaa tavaraa?

Ehkä ihan itsestäänselviä asioita teille, mutta ei minulle. :)
9313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Juu, ihan mielenkiinnosta vain :) Aika läpinäkyvää, mikset kysyisi suoraan?

Äänestä
  • Olen 17 joten ehkä en ole perustamassa yritystä tai tuomassa tavaraa suomeen. Usko tai älä, mutta mielenkiinnosta!

    Ehkä joskus perustan yrityksen mutta en moniin vuosiin näillä tiedoilla ja taidoilla. Tottakai opiskelisin ja ottaisin asioista ensin selvää, mutta koska en ole yritystä perustamassa tai aloittamassa maahantuontia niin uteliaisuuttani haluaisin tietää koska en tiedä..

    Äänestä

  • kiit kirjoitti:

    Olen 17 joten ehkä en ole perustamassa yritystä tai tuomassa tavaraa suomeen. Usko tai älä, mutta mielenkiinnosta!

    Ehkä joskus perustan yrityksen mutta en moniin vuosiin näillä tiedoilla ja taidoilla. Tottakai opiskelisin ja ottaisin asioista ensin selvää, mutta koska en ole yritystä perustamassa tai aloittamassa maahantuontia niin uteliaisuuttani haluaisin tietää koska en tiedä..

    Kukaan ei anna sulla mitään myytäväksi halvemmalla vain sen takia että saisit siitä katteen vaan sun täytyy ostaa iso määrä kerrallaan, jolloin riski tavaran vanhemisesta siirtyy sulle.

    Äänestä

  • Yrjis kirjoitti:

    Kukaan ei anna sulla mitään myytäväksi halvemmalla vain sen takia että saisit siitä katteen vaan sun täytyy ostaa iso määrä kerrallaan, jolloin riski tavaran vanhemisesta siirtyy sulle.

    juu, tämän tiesin. Sen vain haluaisin tietää että miten tämä maahantuonti onnistuu? Mistä se tavara haetaan ja miten kaikki käy?

    Äänestä

Suosittelen, ettet ala mitään tuollaista harrastamaan, jos et osaa omatoimisesti ottaa asiasta selvää.

Äänestä
  • Jos ei koskaan keneltäkään kysyä saa niin vaikea sitä on asioista selvää ottaa..
    Voitteko muka väittää ettette koskaan kysyneet keneltäkään neuvoa asioissa jotka olivat teille epäselviä?

    Itse en osaa vastata. Oli vaan pakko kommentoida :)

    Äänestä

Elikkä on aika vähän isoja kaupunkeja joissa ei ole jotain tukkua tms mistä ostaa, mutta se ei ole pointti vaan se mihin hintaan ostat. Kun tuot tavaraa maahan joudut ottamaan selvää tullisäädöksistä ja maksamaan tullin. Elikkä riippuu täysin siitä mitä tavaraa haluat tuoda. (Harmi, että täällä harvat antavat asiallisia vastauksia, enkä minäkään nyt mikää asiantuntija ole....)

Äänestä

Hankit vain luotettavat tavarantoimittajat, hoidat logistiikan, rahalaitoksen kanssa ulkomaanmaksut/valuuttasiirrot/luvat, tulliselvitykset tai otat huolintayhtiön, valvot lähtevän tavaran laadun ja toimituksen esim. Kiinassa ja teet tuotteille myynti/jakelukanavat Suomeen.

Äänestä

1. Googlaat netistä eri firmoja niillä hakusanoilla joita haluat tuoda maahan. Löydät tod.näk. muutaman edustajan ( distributorin ) joka myy ehkä myös Suomeen.
2. Otat yhteyttä ko. firmaan ja mieluiten soittamalla. Soittaminen tekee aina vaikutuksen. Kerrot asiasi lyhykäisyydessään ja sanot lähettäväsi pian maililla omat yhteystietosi ja kerrot siinä vielä uudelleen mitä etsit, kerrot omasta yrityksestäsi ja liität mukaan KAIKKI tiedot-VAT-numero mukaanlukien.
3. Voit hyvällä tuurilla saada hinnat kysymillesi tuotteille jolloin luultavasti huomaat, että ostomäärät ovat suhteessa saamaasi hintaetuun: suurempi ostoerä -> hiukan halvempi hinta. Tässävaiheessa yleensä haaveet hyvistä katteista karisevat:)
4. Teet päätöksen tilaatko vai et. Mikäli et tilaa, on hyvä ilmoittaa siitä vastapuolelle ja kiittää tarjouksesta. Jos taas pääädyt tilamaan, saat luultavasti maililla Pro-Forma-laskun, jolla maksat tavarat rahteineen etukäteen. Kukaan ei lähetä laskulla ennenkuin liikesuhde on syventynyt ja tämä voi viedä vuosia.
5. Jos tilaat EU-maista, voit tilata tuoteet ALV 0% hinnoin, EU:n ulkopuolisista maista makselet sitten tullia ym muuta mikä ei olekaan niin helppo selitellä tällä palstalla.
6. Kun tavara saapuu, hinnoittelet sen haluamallasi myyyntikatteella ja käyt kauppaa.
7.Mitä teet mikäli asiakkaasi palauttaa viallisen tuotteen? Tässä se sitten onkin se, mikä erottaa sinut kilpailijoista: mikäli olet löytänyt hyvän toimittajan, he hoitavat tuotteen huollon tai vaihdon, mutta useimmiten palautus tapahtuu sinun kustannuksellasi. He hoitavat rahdin tod.näk.takaisin. Jos toimittaja ei ole hyvä, luistavat He näistä vastuista ja silloin voit etsiä uuden pelikumppanin.

Itselläni hyvien toimitajien ( 3-eri firmaa) löytäminen kesti vuosia, samoin laskuasiakkaaksi pääseminen, mutta nyt onkin helppoa: lähetät mailin ja tavara tulee Kiitolinjalla ja lasku postissa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiit kirjoitti:

Minulla ei ole yritystä, en ole perustamassa enkä ole tuomassa mitään maahan. Mielenkiinnosta haluaisin tietää koska olen miettinyt asiaa..
Miten maahantuonti onnistuu?
Menetkö esim. tallinnaan ja ostat sieltä kaupoista kasan tavaraa ja myyt ne suomessa? Vai onko siellä jokin tukku mistä ostaa tavaraa?

Ehkä ihan itsestäänselviä asioita teille, mutta ei minulle. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu