Miksi katoliset papit pukeutuvat usein kuin puliukot eivätkä käytä papin vaatteita? Minulla oli ennen katoliseen kirkkoon tutustumistani kuva katolisista papeista pitkään mustaan papinvaatteeseen pukeutuvina henkilöinä mutta totuus on toisenlainen. Ei sillä että vaatteilla väliä olisi mutta olen jo monta kertaa joutunut sellaisiin tilanteisiin joissa en ole tiennyt kuka jostain miesjoukosta on pappi. No eipähän ole minun häpeäni.
Toinen samanlainen asia: sääntökuntalaiset (naiset) jotka pukeutuvat kuin oma mummoni. Kerran nauroin yhdelle päin naamaa kun hän väitti olevansa sisar X, koska en uskonut häntä ensin (sitten menin aika punaiseksi...). Hän selitti että ennen konsiilia hänkin käytti huntua ja "nunnanpukua" mutta 60-luvun lopulla siitä luovuttiin. Älytöntä! Ei ihme jos tulee erehdyksiä.
Toinen samanlainen asia: sääntökuntalaiset (naiset) jotka pukeutuvat kuin oma mummoni. Kerran nauroin yhdelle päin naamaa kun hän väitti olevansa sisar X, koska en uskonut häntä ensin (sitten menin aika punaiseksi...). Hän selitti että ennen konsiilia hänkin käytti huntua ja "nunnanpukua" mutta 60-luvun lopulla siitä luovuttiin. Älytöntä! Ei ihme jos tulee erehdyksiä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tässä pappien ryhmäkuva hiippakuntalehti Fideksestä (lehden sivu 10):
http://katolinen.net/?page_id=940
Kyllä nimimerkillä"Ärsyttää" on pointtia minunkin mielestäni.
Ai ei linkki mennytkään suoraan siihen Fideksen numeroon. Se kuva on numerossa 12/2009, sivulla 10.
ehkä ei sentää pultsareita mutta melkosen hampin näköisiä. Tosin voi sen kapinan tuoda esiin muutoinkin, jos vaikka pitäs sutaania ja valkosia super stareja tai all stareja. Mutta ehkä ne eivät tienneet etukäteen että tukka pitää olla kammattu.
Ja jos sitten olisi sutaani niin allahan voisi pitää vaikka villakalsareita. Onneksi sentään piispa pitää vieraillessa muissa kirkoissa sutania pyhissä messuissa. Siittä pisteet piispa Sippolle. Mutta kai se on niin, että ei papeilla ole varaa stuiluihin kuteisiin, kun seurakuntalaiset pihtaa lanttejaan tarkempaan, kun vanhapiika tavaraansa. Kai se on vähän niin, että sitä saa mitä tilaa.
Juu,ei,pysy poissa vaan,jos kiinnostuksesi ja uskosi ovat tuota laatua.Tapojakin kannattaisi opetella jo etukäteen esim.ihmisille nauramisesta.
Ainoat hyvinpukeutuvat papit Suomessa ovat monsignore Tuomo T. Vimpari sekä Opus Dein papit. Kaikki muut voimme unohtaa.
Itse huomasin sama juttu. Että luterilaiset pastorit Suomessa pukeutuvat aina hyvin, tyylikaasti, mutta katolilaiset, ulkomaaliaset papit melkein kun työttömät pultsarit.
Kirpputorin farkut, puku , joka on kun kirppiksista- ei mikään tyyliä.
Olin nähnyt enint. ne puolalaiset papit, ja ne tummat ulkomaalaiset.
Esim. tässä kuvassa.
http://katolinen.net/?p=1778
En tajua, miksi Suomessa eivät voi olla suomalaiset traditionallistiset papit? Aina vaan ne ulkomaalaiset modernistiset neokatekumenaalit, joiden liturgiassa ei ole mikään tasoa, samaa kun pukeutumisessa.
Oletko jo aloittanut luterilaiseksi naispapiksi opiskelun? Kysyn vaan siksi, kun muutama kuukausi ko. asiasta kirjoittelit. Mihin luterilaiseen seurakuntaan kuulutkaan nykyään.
Olen töissä ja opiskelen teologiaa etäisesti, mutta ulkomaalaisessa yliopistossa. Matkustaa pitää vaan kokeesiin. En voi opiskella kokopäivisesti, koska opintotueelta en pystysi elää. Pitää olla töissä, ja opiskella illalla, etäopiskelun kautta.
Mulla on hyvin vaikea tilanne, koska olen syntynyt väärään ruumiiseen, eli naisena, mutta tunnen koko elämänsä että olen mies. Olen siis transseksuaallinen, mutta edelleen katolilainen. Koko elämä halusin papiksi, mutta tiesin, että se on mahdottonta, koska en ole bio-mies.
Ajattelen kyllä, aloittaa hormoni-hoitoa, leikkaukset, kun diagnosi mulla jo on, mutta pohdiskelin tätä asiaa hyvin pitkä aikaa. On vain tosi vaikea syntyä noin.
Koska en voinnut olla koskaan pappi, olin töissä pitkä aikaa hautaustomistossa. Mulla on kokemus myös työskennella Suomessa ev. luterilaisessa hautaustomistossa.
Teologia opiskelen, mutta en voi kokopäivää, koska on laskuja maksettavaa, ja jostain elättävää, ja pitää matkustaa ulkomaalle niiden kokeiden takia.
Olin vain ihmettelyt, kuinka jotkut papit pukeutuvat. Ei muuta. Olen muutten paljon yhteydessä luterilaisten pastorien kanssa Savossa.
Käskikö Jeesus pukeutua jollain tietyllä tavalla? En osaa sanoa, mutta ymmärtääkseni hän kaatoi Fariseusten pöytiä ja heitteli rahoja maahan.
Ja totesi jotain näistä asioista. Oikaiskaa, jos olen väärässä:)