On se vaan helvetin hienoa ajella tuolla liikenteessä urpojen seurassa. Työmatkalaiset ovat väsyneinä ajamasssa töistä tai menossa aikaisin töihin. Vähän on liukasta ja aika pimeää. Toisaalta taas kotimatkalla laskeva aurinko paistaa silmään, ja saattaa olla sitä mustaa jäätä tien pinnassa ja niin edelleen... Uskomatonta paskanjauhantaa. Jos et osaa ajaa, jää kotiin! Talvella on liukasta, silti yleisrajoitukset pätevät. Aja siis niin, ettet ole muiden tukkeena ja hidasta/vaaranna liikennettä. Jos on paskat renkaat mene bussilla, kävellen tai älä mene lainkaan! Jos pelottaa mene kävellen, bussilla tai älä mene lainkaan. OPETTELE AJAMAAN MYÖS RUUHKASSA! Risteyksestä lähdetään ripeästi jotta muutkin ehtivät valoista. Ripeästi lähteminen ja ylinopeuden ajaminen ovat kaksi täysin eri asiaa (tiedoksi sinulle dorkalle joka nyt ajattelet pienessä onnettomassa aivokopassasi, että eihän liikenteessä saa kaahata)! Se että sinulla ei ole kiire mihinkään, ja köröttelet rauhassa omaa onnetonta vauhtiasi, ei tarkoita etteikö jollakin muulla voi olla kiire!!! Suomessa(kin) pätee suositus oikean kaistan käyttämisestä kun se on mahdoollista. Painukaa siis hitaat kusipäät sinne oikealle niinn pian kuin mahdollista. Vasemmalta mennään OHI, ja se on aikas perkeleen hankalaa jos juuri sinä paskatahra olet siinä edessä! Nopeaa kertausta AUTOKOULUAJOILTA, jonka joku meistä on joutunut käymään ajokorttinsa eteen: KUN TAAJAMAA ALUE LOPPUU, MIKÄ ONKAAN RAJOITUS ELLEI TOISIN MAINITA???? NO OLISIKOHAN 80km/h?!?!? Eli ajakaa saatana 80! Jumalauta kun joka helvetin päivä joutuu kotiin tullessa (Moisiossa, Turussa) kuppaamaan urpojen perässä, kun ajetaan milloin 50km/h, milloin 60km/h ja milloin mitäkin saatana, taajamaa alueen ulkopuolella, jossa ei ole rajoitusta mainittu! HERÄTYS nyt jumalauta! Jätä talvella se vanha toyotan paska kotipihalle lepäämään ja hyppää bussiin ellet tosissaan uskalla ajaa kun on vähän liukasta ja pimeää ja ellei ole varaa ostaa uusia renkaita jotka pitää sen paskalaatikon tiellä perkele! Se on aivan saatanan varma että ajan sen seuraavan pellen kylkeen, perseeseen tai keulaan kun vähänkin tulee aihetta tai mahdollisuus lasauttaa kunnon muistutus siitä että olisi pitänyt jättää se auto niille ketkä osaa ajaa! Minulla on turvatyynyt, toivottavasti myös sinulla! KORTIT POIS JOKA HELVETIN PELLELTÄ. Eikö tänne onnettomaan poliisivaltioon, jossa valtion johto muodostaa sulkeutuvan persereiän, jonka supistajalihaksena toimii EU ja karkaillevana ripulipaskana eduskunta, saada tahoa joka ottaa niitä perkeleen ajokortteja pois MYÖS niiltä jotka EIVÄT OSAA AJAA HEVON PASKAAKAAN?!
URPOT:
Bussilla pääsee, ja jos ei pääse; taksilla pääsee, ja jos ei ole siihenkään varaa JÄÄ KOTIIN TAI KÄVELE ÄLÄKÄ SAATANA HYPPÄÄ SINNE SUOJATIELLE VAIN, KOSKA SINULLA ON SIIHEN JALANKULKIJANA OIKEUS. EIKÖHÄN SE SINUN OLE KUITENKIN HELPOMPI PYSÄHTYÄ JALOILLASI KUIN MEIDÄN AUTOILLAMME. VITUN EKOLOGISTA JARRUTELLA YHDEN JALANKULKIJAN TAKIA, EIKÖ?
URPOT:
Bussilla pääsee, ja jos ei pääse; taksilla pääsee, ja jos ei ole siihenkään varaa JÄÄ KOTIIN TAI KÄVELE ÄLÄKÄ SAATANA HYPPÄÄ SINNE SUOJATIELLE VAIN, KOSKA SINULLA ON SIIHEN JALANKULKIJANA OIKEUS. EIKÖHÄN SE SINUN OLE KUITENKIN HELPOMPI PYSÄHTYÄ JALOILLASI KUIN MEIDÄN AUTOILLAMME. VITUN EKOLOGISTA JARRUTELLA YHDEN JALANKULKIJAN TAKIA, EIKÖ?
Vastaukset 38
Vanhimmat
Jos joku kuppaa vasemmalla kaistalla, mene oikealta ohi. Tästä on kaksi etua:
1. Pääset ohi
2. Vasemman kuppaaja saattaa tajuta virheensä ja hakeutua oikealle.
Oikealta ohittaminen on useimmiten täysin laillista. Vasemmalta ohittaminen on tietysti luonteva seuraus siitä, että yleensä pitäisi ajaa oikealla, jos ei jokin syy pakota ajamaan vasemmalla. Ja moottoritiellähän oikealta ohittaminen on pitkälti kiellettyä (ohi saa ajaa tietyin ehdoin).
Sitten on tietysti niitä, jotka pyrkivät parhaansa mukaan estämään ohituksen, sen oikealta havaittuaan. Vaikea kauhalla ottaa, jos on lusikalla annettu... :)
Hohhoijaa, suomessa ei saa ohittaa oikealta, sakko napsahtaa. Sori.
Juuri tuollaisia BlindStaree -nimimerkin tyyppisiä kuskeja suomi on pullollaan. Omia sääntöjä keksitään ja sitten vielä huudellaan niistä.
Kokeilepa selata vähän filnex.fi -sivustoa ja yritä löytää se kohta, joka kieltää oikealta ohittamisen. Ihan vapaasti... Yksi erikoistapaus löytyy.
Pelottavaa, että teitä omilla säännöillänne ajavia on varmaan 90% kuskeista...
oikealta ohittamisesta. Katsot turpo kun ohittamiseksi lasketaan se että vaihdettuasia kaistan ja ohitettuasi edellä olevan, palaat takaisin samalle kaistalle (tarkoittaen tietysti samaa tapahtumaa eikä 10 km päässä).
Mutta, toki tiedät lain varmasti paremmin kuin virkavalta, joka jakelee sakkoja päivittäin tällaisissa rutiinitapauksissa, eikö? =) Saatanan pelle....
Omat säännöt juu. Taisit varmaan ajaa tänään edelläni taas 60km/h 80 alueella...
"Hohhoijaa, suomessa ei saa ohittaa oikealta, sakko napsahtaa. Sori. "
napsahtaa ehkä 0,1% todennäköisyydellä. Silloin tällöin joutuu ohittamaan motarilla oikealta kun vasemmalla kaistalla ajava ei syystä tai toisesta älyä palata oikealle kaistalle vaikka edessä ei näy ketään. Toki pidän silmät sen verran auki etten ohita jos on sakottajia näkyvissä.
> Mutta, toki tiedät lain varmasti paremmin kuin virkavalta, joka jakelee sakkoja päivittäin
> tällaisissa rutiinitapauksissa, eikö? =)
Tunnun tietävän. Ellei ollut kyse moottoritiestä, niin valitus vaan peliin ja sakko kaatuu 100% varmuudella viimeistään oikeudessa. Oikealta ohittamista ei ole kielletty.
Vinkkinä: netistä löytyy www.finlex.fi -sivusto, josta löytyy ajantasainen lainsäädäntö. Sieltä voi ihan itse tutkia, mikä on kiellettyä ja mikä sallittua. Poliisi tuntee lain ehkä paremmin kuin keskivertokansalainen, mutta ei se tarkoita, etteikö niitäkin olisi, jotka osia laista poliisia paremmin tuntevat.
> Omat säännöt juu. Taisit varmaan ajaa tänään edelläni taas 60km/h 80 alueella..
Mahdollista, mutta epätodennäköistä. Toisin päin jos pistät lukemat, voisi olla uskottavampi.
Jos noin vaikeata on suvaita muita liikenteessä luovu ajokorttistasi ja ole kotona.
Olet varmasttikin yksi näistä toopeista. Oletkohan urvelo edes pienen ohikiitävän hetken ajatellut että se normaalisti ajaminen, toisin kuin hidasteleminen ja pelkääminen, on myös toisten huomioon ottamista?! Autolla pitäisi ajaa ne ihmiset jotka OSAAVAT ajaa sitä, ei ne jotka PYSTYVÄT ajamaan autoa!
Jos ruuhka-ajo ottaa noin koville, ssuosittelen julkisten käyttöä. Ihan oman ja muiden turvallisuuden vuoksi.
Ruuhkassa ajaminen on yhteistyötä, missä sooloilija on aina häirikkö.
Jos sillä autolla on pakko kuitenkin lähteä liikenteeseen, niin pistä edes herätyskellosi pirisemään 10 minuuttia aikaisemmin. Ei tarvitse sitten ottaa puuttuvaa matka.aikaa kiinni liikenteessä. Älä vain väitä, että oma kiireesikin on muiden syytä.
ohittaa vaikka kääntyvät hetken kuluttua seuraavasta risteyksestä....
Kylläpä joo, meidän pikku "jotka aina" puudelimme päätti ottaa kantaa todella arkaan asiaan. Häntä varmasti harmittaa himskatisti kun joku aina menee ohitse ja sitten kääntyy kuitenkin pois edestä heti... Harmillista. Mutta toki, juututaan siihen ohittamiseen, sehän oli nimenomaan kirjoituksen ydin ja eritoten yksi pääkohdista. Toki voimme myös alkaa seuraavaksi keräämään sinulle säälipisteitä siitä montako tuhmaa autoa ajaa ohitsesi päivittäin kun omassa kipossa on vähän huonot nastarenkaat eikä lämppärikään oikein kunnolla sulata ikkunan jäätä, joten pitää olla varovainen ja pelätä liikenteessä. Täältä tulee ensimmäinen piste. Koitetaan yhdessä jos saamme tällä älynväläykselle kokoknaiset kymmenen niin ehkä suomi24 tarjoaa papukaijamerkin.
Tulee meinaan työn puolesta ajettua 50000 vuodessa, ja arvaa vaihdanko työn sen vuoksi että te pellet olette liikenteessä? Herää 10 minuttia aiemmin ja ota kiinni puuttuva mikä matka?? Se sama paska alkaa minulla sitten 10 minuuttia myöhemmin saatanan dorka. Onko tänne pakko kirjoittaa, tai paremminkin, saako tänne kirjoittaa jos päässä se viimeinenkin aivosolu nukkuu päiväunia? Oma kiireeni on tietysti omaa syytäni,mutta sitä kiirettä vielä entisestääkin pitkittävät pellet liikenteessä lisäävät sitä! Painukaa itse 10 min aikaisemmin mihin ikinä olettekin menossa, ja mielummin julkisilla. "Ruuhkassa ajaminen on yhteistyötä, jossa sooloilija on aina häirikkö". Ai toisin kuten sinä kuppaaja jonka takia valoista ehtii vähemmän autoja, kaistat jumittuvat kun ajat väärällä kaistalla, jonot kasvavat valtateillä ja kantateillä kun ajetaan väärää nopeutta (kun ei oo mihinkään kato kiire), risteyksissä odotetaan että josko se yksi pelle voisi mennä jo kun on kerran etuajo-oikeus, ja pelti rytisee kun lopuksi sitten mentiin kuitenkiin vittu väärään aikaan perkele. Hieno homma kun kortin saa ihan ketä vaan. Jos ei ekalla, tokalla, kolmannella tai kuudennella niin kyllä se kortti joskus sieltä voitetaan.
Tulee meinaan työn puolesta ajettua 50000 vuodessa, ja arvaa vaihdanko työn sen vuoksi että te pellet olette liikenteessä? Herää 10 minuttia aiemmin ja ota kiinni puuttuva mikä matka?? Se sama paska alkaa minulla sitten 10 minuuttia myöhemmin saatanan dorka. Onko tänne pakko kirjoittaa, tai paremminkin, saako tänne kirjoittaa jos päässä se viimeinenkin aivosolu nukkuu päiväunia? Oma kiireeni on tietysti omaa syytäni,mutta sitä kiirettä vielä entisestääkin pitkittävät pellet liikenteessä lisäävät sitä! Painukaa itse 10 min aikaisemmin mihin ikinä olettekin menossa, ja mielummin julkisilla. "Ruuhkassa ajaminen on yhteistyötä, jossa sooloilija on aina häirikkö". Ai toisin kuten sinä kuppaaja jonka takia valoista ehtii vähemmän autoja, kaistat jumittuvat kun ajat väärällä kaistalla, jonot kasvavat valtateillä ja kantateillä kun ajetaan väärää nopeutta (kun ei oo mihinkään kato kiire), risteyksissä odotetaan että josko se yksi pelle voisi mennä jo kun on kerran etuajo-oikeus, ja pelti rytisee kun lopuksi sitten mentiin kuitenkiin vittu väärään aikaan perkele. Hieno homma kun kortin saa ihan ketä vaan. Jos ei ekalla, tokalla, kolmannella tai kuudennella niin kyllä se kortti joskus sieltä voitetaan.
Ihmeiden aika ei ole ohi, 50000 km vuodessa tuolla raivolla ja vielä hengissä.
Eiköhän se päivä vielä tule kun joku teistä pelleistä ajaa kylkeeni ja henki menee. Sehän se suurin riski liikenteessä on. Kun seuraa näitä kommennteja täällä, alkaa liikenteessä liikkuminen pelottaa entistä enemmän.Näköjään teitä aivottomia autoilijoita on vieläkin enemmän kuin aluksi oletin. Sääli... Mutta kiitos kommenteistanne.
Ohitellaan oikealta, ajellaan hissukseen, tullaan kiihdytyskaistalta hiljaa eteen, vaihdetaan kaistaa päälle ja vitkastellan muutenkin vähän joka paikassa, niin hyvinhän se liikenne varmasti jatkuu. Kiitos arvon urpot, ja hei!
Varmasti ottaa koville olla ainoa täydellinen täällä epätäydellisten maailmassa, senhän huomaa jo kirjoituksistasikin. Henkinen taakka tuntuu olevan valtava. Kai se tieto lohduttaa edes vähän, että kukaan ei todellakaan kadehdi sinua?
Varsinkin sinun kommenttisi lohduttaa...
En ole jäämässä kotiin. Jatkan edelleen ajamista juuri niin kuin itse lystään. Mitä aiot tehdä asialle?
Kuten kerroin jo aloitustekstissä, tulen kyljestäsi sisään jos oiken sopivasti sattuu. Harmi kyllä todennäköisyydet että kohtaan kotterosi on liian pienet, mutta eihän sitä tiedä. Pidetään peukkuja.
Eli ajat tahallasi kylkeeni, niinkö?
Mikäli siihen on aihetta typeryydestäsi johtuen, kyllä. Ei tunnu se sormipeli ja äänimerkki teikäläisille riittävän ikinä.
Mitäpä veikkaat, kenet todetaan syylliseksi onnettomuuteen kun noin teet?
Syyllinen? Ja loput aivottomat, älkää vaivautuko laukomaan itsestäänselvyyksiä tai siihen johtavia kysymyksiä.
Eli jos en aja niinkuin sinä olet päättänyt että minun pitää ajaa, aiheutat tahallasi onnettomuuden johon sinut todetaan syylliseksi. Miksi kuvittelet että tällainen uhkaus saisi minut jäämään kotiin?
On aika ironista että joka viestissä haukut muita aivottomiksi, kun omat viestisi ovat tuollaisia aivopieruja. Kehotat kertaamaan autokoulun oppeja, ja sitten vaadit jalankulkijoita väistämään itseäsi suojatiellä.
Ei meennyt otto vieläkään ihan puikkoihin, vaan: Jos et aja kuten kuuluu ajaa aion ajaa paskarottelostasi sisään huolella niin että tuntuu, ja vain silloin kun sinä olet omalla onnettomalla ajo"taidolla"si aiheuttanut tilanteen jossa näin voisi käydä. Aja siis kuten kuuluu ajaa tai toivo etten ole lähelläsi. Menikö jo pikku otton jakeluun? Ja toiseksi, en vaadi jalankulkijoita väistämään vaan kehotan näitä urpoja jotka pomppivat tielle väkisin, vaikkei takanani olisi enää yhtään autoa tuossa, vain siksi että he saavat, pysymään siellä vitun jalkakäytävällä kunnes heille tulee tilaisuus ylittää suojatie. Se kun on niin pirusti helpompaa heidän pysähtyä taloudellisempaa.
Voi jeesus että tässä viestiketjussa ei ole kuin kaksi jotka eivät jaksa jauhaa uunojen puolesta. Uunot pitää yhtä, jee...
Kerro toki tarkenmin missä ja koska ajat, pitäisi saada toi kosla lunastukseen.
Voit olla varma että olet maksaja kolarin sattuessa, koska ajan niin hiljaa etten voi tehdä onnettomuuteen johtavaa virhettä.
>>Jos et aja kuten kuuluu ajaa aion ajaa paskarottelostasi sisään huolella niin että tuntuu, ja vain silloin kun sinä olet omalla onnettomalla ajo"taidolla"si aiheuttanut tilanteen jossa näin voisi käydä.>Aja siis kuten kuuluu ajaa tai toivo etten ole lähelläsi. Menikö jo pikku otton jakeluun?>Ja toiseksi, en vaadi jalankulkijoita väistämään vaan kehotan näitä urpoja jotka pomppivat tielle väkisin, vaikkei takanani olisi enää yhtään autoa tuossa, vain siksi että he saavat, pysymään siellä vitun jalkakäytävällä kunnes heille tulee tilaisuus ylittää suojatie.>Se kun on niin pirusti helpompaa heidän pysähtyä taloudellisempaa.
Ymmärrän pointtisi alinopeuden ajamisesta työmatka-aikana ja eräiden ihmisten pelisilmättömydestä liikenteessä, kyllä ja olen varsin samaa mieltä, mutta tällaisilla vihalla ladatuilla pyllypaperijutuilla et saa kyllä ääntäsi kuuluville.
Helpoin ja JÄRKEVIN tapa kuitata asia (ja olla hankkimatta infarktia) on todeta, että meitä ihmisiä on joka lähtöön. Ei minustakaan ollut tänä aamuna hauskaa ajella puhtaalla ja pitävällä maantiellä 65 km/h jonkin latupartioletkan takana, mutta kun asialle ei vaan voi yhtään mitään!! Toki aina voi keuhkota turhaan netissä jonkin nimimerkin takana, miehekäs teko, ja ainahan voi uhata muita ihmisiä fyysisesti, melkein yhtä kova temppu.
Rationaalisesti ajateltuna nämä sinua-hidastavat-kuskit eivät kuitenkaan pitkälläkään matkalla hidasta sinua kuin noin muutaman minuutin maksimissaan, joten kyse ei ole mistään tärkeästä menetyksestä. Sinulta jää väliin yksi bisse ja Emmerdalen passiivinen tuijotus, eli ei juuri mitään.
Onko muuten olosi helpottunut yhtään näiden parin viikon aikana vai olisiko vihanhallintakurssi yhtään mitään? =)
t. kanssa-autoilija
Jep, kuules "toivotaan", tuleppa oikein hissukseen ja varovasti kolmion takaa eteeni, niin sitten se ei ole sinun vika. Eihän?? Olisitpa jättänyt kirjoittamatta vaan niin olisi säästytty taas yhdeltä uunolta.
Vähän ottoa käy sääliksi tavallaan... Uskaltaisin väittää, että eiköhän rahani riitä ajamiseen, taitaa itselläsi olla säästöliekki päällä kun tarvii hissukseen moottoritiellä ajaa, tai sitten et vain osaa/uskalla ajaa normaalisti. Minun käsitykseni ajamisesta niin kuin kuuluu on se, että ajetaan kuten kuuluu! Mikä helvetin älynväläys tuo taas ottolta olikaan: "Ajan niin kuin kuuluu ajaa, mutta se ajo voi olla täysin erilaista kuin sinun käsityksesi sellaisesta ajamisesta". Jos köröttelet moottoritiellä hiljaa, aiheutat vaaratilanteen, eli et siis aja kuten kuuluu. Mitä vittua päässäsi ihan tosi liikkuu, jos mitään... Olet varmasti yksi säälittävimmistä tapauksista mitä tämä planeetta päällään kantaa. Jos sinunlaiset onnettomat epäkeskot lesbot häviäisivät maapallolta, olisi ihmiskunnan taso korkealla kehityksen huipussa, sillä juuri te luuskat olette jarruna kestävälle kehitykselle. Toisin sanoen sinutkin pitäis vatkata spermaksi ja nussia uudestaan.
kiitos asiallisista kommenteistasi, josku puolustaudun sillä että harrastuksensa kullakin. Johonkin se pitää purkaa se kiukku, ja paras keino on ärsyttää asianomaisia tatteja täällä. Väittäisimpä että pikku ottokin kiehuu lukiessaan kommenttejani. Ja kirjoitan ainoastaan aiheesta. Eikä se ajallinen säästö ole aina tärkein. On helvetin raskasta ja vittumaista ajaa näiden kyrpäyrjöjen takana kun ei tiedä mitä nopeutta ajetaan ja koska tehdään joku vaarallinen kevätjuhlaliike. Se kumma että ylämäissä se vauhti tuppaa hiljentymään ja alamäesssä taas päästellään. Onko niin helvetin vaikeaa ajaa tasaisesti??? Ja miksi ohituskaistalla se fiat -mummo joka on koko matkan ajanut alinopeutta, painaa kaasun pohjaan ettei ketään pääse ohi?!
>>Uskaltaisin väittää, että eiköhän rahani riitä ajamiseen,>Minun käsitykseni ajamisesta niin kuin kuuluu on se, että ajetaan kuten kuuluu!>Mikä helvetin älynväläys tuo taas ottolta olikaan: "Ajan niin kuin kuuluu ajaa, mutta se ajo voi olla täysin erilaista kuin sinun käsityksesi sellaisesta ajamisesta".>Jos köröttelet moottoritiellä hiljaa, aiheutat vaaratilanteen, eli et siis aja kuten kuuluu.>Olet varmasti yksi säälittävimmistä tapauksista mitä tämä planeetta päällään kantaa.>Jos sinunlaiset onnettomat epäkeskot lesbot häviäisivät maapallolta,
>>Väittäisimpä että pikku ottokin kiehuu lukiessaan kommenttejani.
Tekstitsi tuskin saa urpoja tapojaan muuttamaan ja köyhiä parempia renkaita ostamaan, eihän niillä ole edes internettiä.
Helpompaa olisi jos alkaisit tehdä töitäsi kotona ja jos et pysty vaihda alaa. Tuolla stressin siedolla kiireesi päättyy aivoveritulppaan raivotessasi aamuruuhkassa, puoliksi nukkuville romuille.
vain viimeisen lauseesi suhteen ja senkin kanssa vain kun liikennettä ei ole paljon. Jos pitkät autojonot, pitää sen jalankulkijankin päästä joskus tien yli.
Muuten kehottaisin kyllä hieman rauhoittumaan ennen liikenteeseen lähtöä. Ihan vaan muiden turvallisuuden takia.
täällä Helsingissä näkee todella usein kuinka porukka seikoilee
kaistojen kanssa, tai nyt kun on lunta tiellä niin kaistoilla ei meinata millään pysyä.
Toinen on yleistyvät liikenneympyrät, karseeta sekoilua eikä vilkkua osata käyttää.
Kolmas, yksisuuntaiset tiet/risteykset ja parkkipaikat.
Miten ryhmittäydytään yksisuuntaiselle/yksisuuntaiselta, miten sitä ajetaan jne.
Oma lähikauppani parkkipaikka on yksisuuntainen, sinne mennään ja sieltä poistutaan
yhteen suuntaan. Ja kuinka voi olla vaikeaa ryhmittäytyä oikein!
Välillä tulee mieleen että porukka on voittanut ajokortin arpajaisita
Itse sain ajokortin (aBC) lottoarvonnassa 21.7.2007.
Mut ajamisenhan oppii ajamlla, vai mitä?
mä sainki murupaketissa.