vai olisko transit parempi?
t4 korimalli ja moottori vaihtoehtoina 2.4D tai 2.5TDI kumpiko kestävämpi/pienempi ruokainen?
ja onko esim.kojelauta ratti muuttunut vuosien 92-98 välillä?
mitä olen nyt tässä pari viikkoa katsellut niin 1500-5500 saa aika monen moista transporteria joilla ajettu 300-700tkm
t4 korimalli ja moottori vaihtoehtoina 2.4D tai 2.5TDI kumpiko kestävämpi/pienempi ruokainen?
ja onko esim.kojelauta ratti muuttunut vuosien 92-98 välillä?
mitä olen nyt tässä pari viikkoa katsellut niin 1500-5500 saa aika monen moista transporteria joilla ajettu 300-700tkm
Vastaukset 12
Vanhimmat
ehdottomasto toi TDI-koneella oleva,mut en ostais noin paljon ajettua,luultavasti koneremppa odotettavissa,jouset,iskarit,nivelet,startti,kytkin,ym.murheita odotettavissa
eipä kai noi kilometrit haittaa,jos vaan on jo koneremppa tehty,muutoin en edes harkitsisi ostavani.
mutta mites toi jakopää,olen kuullut että hihna saattaa hypätä itsestään pois paikoiltaan,vaan koskeeko noi tapaukset ainoastaan jos ei ole hihnaa vaihdettu ajallaan.
Hihna kun vaihdetaan ajallaan ei ongelmia. Mulla olis myytävänä -00 2.4d aj 232 tkm, jakopää syksyllä vaihdettu ja katsastettu. Hinta 7500, osoite [email protected].
Pysy Hiacen ystävänä. Älä vaihda eurooppalaisiin lyhytikäisiin, lämpeän ilmaston oloihin tarkoitettuihin autoihin. Valitsevathan pohjoisen porotilatkin Hiacen, kun sillä on paras talvenkestävyys.
onhan tuossa haississa toi tekniikka pelannut ihan moitteitta,mutta alkaa vaan oleen tuota ruostetta jo liikaa,eikä kulutuskaan oikeen enää miellytä,varsinkin kun verot nousee.
7500 on köyhälle miehelle kyllä liikaa autosta,joten tyydyn ainoastaan kiittämään tarjouksesta.
-mistä vm.lähtien tuli toi muhkeempi ratti?
moikka ite ostin joulun aikaan 1,9tdi transportterin vm97,ja olen ollu tosiiiii tyytyväinen,hakkaa hiacet menen tullen hinta oli noin 4000e ja ruoste vapaa. ajossa voitaa 2008 hiacet mennen tullen,kokemusta on.
Porotilat valitsee Hiacen kun neliveto-versio on markkinoiden halvin tonni-luokan paku.
hiace ehdottomasti jos tarvitset nelivetoa tai tulee muutoin raskaaseen käyttöön.mutta jos ajelet vain terveisiä tai tulee esim:kakkosautoksi,niin ehdottomasti transportteri.tekniikan osalta en oikein osaa noista transporttereista sanoa että kumpiko 2.4d vai 2.5tdi riippuu ehkä eniten käyttäjästä,kumpi olis edullisempi käyttö kustannuksiltaan.
Poromiehet ottavat 4-vedon kun se on halvin tonniluokan 4-veto paku.
Ehdottomasti kiilanokka hymynaama transitti Käy kun sepelimylly mutta kestää. Ei tarvi joystikilla narujen kautta vaihteita vaihdella. On tilaa ja tunnelmaa
Älä sorru rimpuloihin
on mullakin ja ei valitamista. kats remontin tein 2 katsastusta sitten ja taas leimasta läpi. jarrut tasaset ym ym
kone käy ja kukkuu eikä syö öljyä eik'ä nestettä. 4ootkm asjettu jo ja aina vaan pelaa
vanhaa autoa katsomassa kun on niin riittä kun on 2 renkaat ja lähtee avaimesta käyntiin ja tuore leima.
mitä vittua niillä muilla ominaisuuksilla tekee
Ehdottomasti 2,5 tdi ja 75 kW eli 102 hv malli. Kesymmissä (1,9/2,4 ja 2,5tdi 65 kW) malleissa on heikompi vaihteisto, toki sillä heikommalla laatikollakin ajaa pitkään oikealla käytöllä ja säännöllinen öljynvaihto pidentää ikää, kunhan ei kovasti ääntele ja vaihteet löytyvät helposti niin kestää kyllä. Jakohihnanvaihtoväli on 90 tkm ja sitä pitää noudattaa, muutamassa tapauksessa hihna on ollut jo aika huono vaikka vaihtoväli ei olekaan ollut täynnä. Jos sama suorituskyky rittää kuin mitä hiacella saavuttaa niin sitten pärjäät 2,4d moottorisellakin mallilla. Hiaceen verrattuna VW on todellä hyvää ajaa ja ohjaamon ergonomia on muutamaa luokkaa parempi, sekä litran-puolitoista, jopa kaksi, pienempi kulutus. Säästyneillä polttoainerahoilla tekee jo paljon remonttia jos on tarvis. Itsellä on -97 2,5tdi 75 kW Caravelle (ei ole ollut ikinä takana penkkejä) mittarissa 450 tkm ja tekniikka pelaa (paitsi eberi), kopassa käytön jälkiä mutta ei ruostetta.