Jeee!!! Suomi savuttomaksi!

Uutisissa just sanottiin, että Suomi pyrkii maailman ensimmäiseksi savuttomaksi maaksi.
Tupakointia ei olla kieltämässä, vaan tupakkatuotteiden saatavuutta ja näkyvyyttä ollaan rajoittamassa.
Taitaa meikäläinen työtön kohtapuoliin alkaa heittää viron keikkaa aika tiuhaan tahtiin, nimittäin hinta kai ainakin nousee tonne kympin tienoille aski. Vai muuttasko lähemmäs itärajaa ja alkas venäjältä tuomaan?
19362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Onhan se hienoa, että mielenterveyspotilaat ovat kadulla, itsemurhissa ollaan kärkimaita ja keskivertoihmiset voivat tässä maassa todella pahoin. Sitten hihkutaan, että tupakointi vähenee ja suomalaiset ovat tervein kansa.

Itse voin pahoin kaikesta holhoamisesta, kyttäämisestä ja negatiivisuudeesta. Hassuinta oli, että pitkän työviikon jälkeen rentouduin savukkeen ja viinilasin kanssa parvekkeella, niin työttömät naapurit tulivat valittamaan, että kuinka kalliiksi tupakointi ja passiivinen tupakointi tulee yhteiskunnalle.

Tässä maassa "pitää" kuitenkin olla, koska täällä on kuitenkin helpointa kasvattaa ja kouluttaa lapset. Kuitenkin olen saanut todellakin tarpeekseni tästä maasta. Ostimme jo asunnon Italiasta, koska kaikki tämä suomalaisten kyttääminen oikeasti ahdistaa. Viisi viikkoa vuodessa rennossa ilmapiirissä auttaa jaksamaan tämän kaiken p"#¤"n läpi.

Kun lapsien koulut saadaan loppuu, niin lähdemme sille tielle ja tulemme ainoastaan mökkeilemään kesäisin. Minun puolestani Suomi voi sitten tervehtyä niin sairaaksi kuin virkamiehet vain ikinä haluavat.

Äänestä
  • Maailma saa mennä pirstaleiksi, mutta Suomessa on tärkeintä savuton Suomi. Hurraa ja alas passiivinen tupakointi

    Äänestä

niiden mahorkka sisältää kaikenmaailman myrkkyjä...keuhkosyöpä iskee tuotapikaa..

Äänestä
  • Myytäväksihän mie niitä...

    Äänestä

pitää kylläkin suomea pystyssä, maksamalla eniten veroja valtiolle. Että suomi menee sit konkkaan, jos tupakit vähenee kaupoista..

Äänestä

On kyllä hulllua. Keskittyisivät hoitamaan oikeita asioita, eivätkä pelleilisi verorahoilla.

Yhtä realistista on julistaa Suomi läskittömäksi alueeksi ja vaikeuttaa voin, margariinin ja makkaran myyntiä. Olisi vielä terveellisempää.

Äänestä
  • Koko maailma oli ihmeissään, kun sydäntautikuolleisuus saatiin putoamaan ennätymäisesti juuri mainitsemiesien tuotteiden käyttöä vähentämällä.
    Tupakoinnin lopettaminen vähentäisi keuhko- kurkku ja suusyöpää, sekä edelleenkin sydän ja verisuonitauteihin kuolleisuutta tavalla, että muu maailma haukkoisi (taas) henkeään, että kyllä Suomessa osataan.
    Samalla säästyisi miljardeja menetettyjä veroeuroja ja sairaanhoidon kustannuksia.
    Asiassa on vain yksi suuri mutta. Tutkimuksien mukaan tupakkariippuvaiset ovat tyhmempiä kuin normi-ihminen. Mitä riippuvaisempi, sitä tyhmempi.
    Saman tutkimuksen mukaan tyhmimmät epäonnistuivat eniten tupakoinnin lopettamisessa.
    Lihavat eivät ole tyhmiä, joten siksi P-Karjala projekti oli niin valtava menestys.

    Äänestä

Kylla, tosiaan, ollaan, Suomessakin, muuttumassa, "Savuttomaksi" varmaan. Vaan, tehdaan, se, "Hyvaksi, koetulla, tavalla" Joka, "Hollannissakin, on, havaittu" ainoaksi, tarkoituksen,mukaiseksi, "Savuttomuuden, pyrkimykseksi" saada, "Tavalliset, tupakka, tuotteet, kielletyksi, kaikissa, yleis, tiloissa" Salut.

Mutta "Marihuana, yrtin kaytto, on sallittava, asiallisissa, Coffee, Shopeissa" Salut. Koko, kansa, on vaatimuksensa, takana, etta, "Marihuana, on oltava, vapaasti, nautittavissa" Ja, sellainen, on, jokaisen, Hollannin, kansalaisen, huomio, asiasta, etta, "Coffee, Shopit, ovat, yrtti, vaihto,ehtonsa, vuoksi, asiallisia, sosiaalisia, paikkoja" Joissa, "Kommunikaatiokin, on parempaa, kuin, ikina, kalja,paikoissa" Salut".

Ja, todellakin, parempi, kasvattaa, "Nautinto,aineensa, himassa" Ja, seurata, "Isansa, polkua, nautinto,aineiden, suhteen" Niin, "Pysyt, paremmassa, kunnossa" Ja, jopa. "Jatkuvassa, Innovaatisessa, tyo,vireessa" Ja, alkoholin, ja tupakan, kanssa, muuten, olisitkin. kylla, kateissa, Ja, isas, vaan toteais, sun, olevan, ulko,puolinen, kampanjasta. Mutta, nyt, ilolla, seuraan kirjoituksiasi. Ja, olen, tukenasi. Salut.

Äänestä
  • Älä sie raakkuna toivo kannabistuotteita vapaaksi, siinä lähtee monelta ahkeralta salakuljettajalta leipä ja ovat sitte nälissään sossun luukulla.

    http://www.youtube.com/watch?v=tE62TeO7qP8

    Äänestä

  • j.j. kirjoitti:

    Älä sie raakkuna toivo kannabistuotteita vapaaksi, siinä lähtee monelta ahkeralta salakuljettajalta leipä ja ovat sitte nälissään sossun luukulla.

    http://www.youtube.com/watch?v=tE62TeO7qP8

    Kas, kun, opetellaan, "Kotona, kasvattamaan" Niin, ei todellakaan, kannata, lahtea, viela, "Sala,kuljettamaan" Salut. Vaikka, sulla, siihen, "Isasi, lupa" olisikin.

    Olet, "Kunnon, veikko, Ja, senhan olen aina, sanonut.

    Äänestä

Minä julistin itseni verovapaaksi alueeksi ja varasin jo ristelyn kakden viikon päästä itselleni, vaimolleni ja pakettiautolleni Tallinkin lautalle. Tuon piruuttani niin paljon viinaa, olutta ja tupakkaa kuin vaimon kanssa voidaan ja jaksentaan autoon kantaa. En maksa enää periaatteesta senttiäkään turhia veroja turhille virkamiehille.

Äänestä
  • Upeaa!!! Kielletään kaikki nautintoaineet ja paheet. Näin suomalaiset jaksavat paremmin maksaa veroja ja mediamaksuja aina hautaan saakka. Ja mikäs on maksaessa kun eläke-edutkin leikataan ja kohta on painettava töitä 70v. saakka. Kyllä sitä jaksaa kun ei ole noita paheita häiritsemässä. Lisää formulaa ja elixsiiriä televisioon. Ennätystyöttömyys tietysti on ikävä asia verotulojen kannalta mutta nostetaan mediamaksua niin hyvin menee. Työttömät voivat pureskella naminami porkkanaa tv:tä katsellessaan... Eurooppan mallikansa nro 1!!!!!!!!!

    Äänestä

  • Veronmaksaja... kirjoitti:

    Upeaa!!! Kielletään kaikki nautintoaineet ja paheet. Näin suomalaiset jaksavat paremmin maksaa veroja ja mediamaksuja aina hautaan saakka. Ja mikäs on maksaessa kun eläke-edutkin leikataan ja kohta on painettava töitä 70v. saakka. Kyllä sitä jaksaa kun ei ole noita paheita häiritsemässä. Lisää formulaa ja elixsiiriä televisioon. Ennätystyöttömyys tietysti on ikävä asia verotulojen kannalta mutta nostetaan mediamaksua niin hyvin menee. Työttömät voivat pureskella naminami porkkanaa tv:tä katsellessaan... Eurooppan mallikansa nro 1!!!!!!!!!

    ovat todellinen terveysriski.
    Kaikki epäterveellinen pannaan, johan alkaa suomal.yhteiskunta nousta.
    Kyllä moraalilla on vielä joku sija tässä yhteiskunnassa.
    Vaikkakin valtionyhtiöiden pomot on jääneet täydelle eläkkeelle 60-vuotiaina.
    Niillä ei ole yhteiskuntavastuuta, pelkästään oma etu ja tämä on täysin
    sallittua.
    Pitäiskö kirjoittaa Mietaalle, että jotain maalaisjärkeä eduskuntaan

    Äänestä

  • Jotain järkeee kirjoitti:

    ovat todellinen terveysriski.
    Kaikki epäterveellinen pannaan, johan alkaa suomal.yhteiskunta nousta.
    Kyllä moraalilla on vielä joku sija tässä yhteiskunnassa.
    Vaikkakin valtionyhtiöiden pomot on jääneet täydelle eläkkeelle 60-vuotiaina.
    Niillä ei ole yhteiskuntavastuuta, pelkästään oma etu ja tämä on täysin
    sallittua.
    Pitäiskö kirjoittaa Mietaalle, että jotain maalaisjärkeä eduskuntaan

    BUUAHHAHAHHAAAHHAHHHAHHAHAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.................
    SALUT!!!!!! XDDD

    Äänestä

  • Paitsi että tätä päätöstä äimistellään myös muissa Eu-maissa. Mun teoria on taas että meille on lykkäytynyt sos-ja tervesministerikisi putkinäköinen raittiusintoilija jonka ainut intressi työhönsä on kieltää kaikki mitä hän itse paheksuu. Varmaan tämä ihminen on luvannut olla ottamatta kantaa sos-ja terveysalan resurssipulaan ja huonoon organisointiin ja vastalahjana hänen annetaan vouhkata vapaasti, näiden tärkeiksi kokemiensa asioiden parissa.

    Äänestä

  • tupakka lakkolainen kirjoitti:

    Paitsi että tätä päätöstä äimistellään myös muissa Eu-maissa. Mun teoria on taas että meille on lykkäytynyt sos-ja tervesministerikisi putkinäköinen raittiusintoilija jonka ainut intressi työhönsä on kieltää kaikki mitä hän itse paheksuu. Varmaan tämä ihminen on luvannut olla ottamatta kantaa sos-ja terveysalan resurssipulaan ja huonoon organisointiin ja vastalahjana hänen annetaan vouhkata vapaasti, näiden tärkeiksi kokemiensa asioiden parissa.

    Suomi on entinen neuvostoliitto ja piste!

    Muutan ruotsiin piste

    Äänestä

  • .iii kirjoitti:

    Suomi on entinen neuvostoliitto ja piste!

    Muutan ruotsiin piste

    piste pois.

    Äänestä

Itse en osta sinulta askiakaan, koska en polta ja toivoisin, että kukaan muukaan ei polttaisi.
Ylikansalliset tupakkayhtiöt ovat kusettaneet meitä jo sata vuotta valheillaan.
Aluksi väittivät jopa tupakan olevan terveellistä, sitten, että se ei aiheuta syöpää.
Tämä kaikki vain muutaman tuhannen miljardin tähden ihmishengistä piittaamatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


j.j. kirjoitti:

Uutisissa just sanottiin, että Suomi pyrkii maailman ensimmäiseksi savuttomaksi maaksi.
Tupakointia ei olla kieltämässä, vaan tupakkatuotteiden saatavuutta ja näkyvyyttä ollaan rajoittamassa.
Taitaa meikäläinen työtön kohtapuoliin alkaa heittää viron keikkaa aika tiuhaan tahtiin, nimittäin hinta kai ainakin nousee tonne kympin tienoille aski. Vai muuttasko lähemmäs itärajaa ja alkas venäjältä tuomaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu