Jonka löysin kristinusko palstalta.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8787334/thread
Että on hyvä kirjoitus.
9
199
Vastaukset
- kirjoitat sujuvasti
Tuon tyylinen juttu sopii hyvin uskonasioista mitään tietämättömien pilkkaajien paikkaan, elikkä tänne.
En nähnyt kirjoituksessa mitään pilkkaamista. Pelkkää asiaa. Kirjoittaja vaikuttaa fiksulta ja kiltiltä ihmiseltä. Mene sinä ilkimys muualle oksentamaan.
- Rompix
Hyvä kirjoitus. Arvelisin kuitenkin uskovaisen unhotavan kaiken lukemansa, kuin taikaiskusta, parin viimeisen kappaleen luettuaan. Kieltämisvaihde menee päälle automaattilaatikossa.
Tuon voisi lisätä Aivopesun Oppikirjaan. Skottimieshän siellä vierailee monta kertaa eikä kukaan vastaa itse esilletuotuihin asioihin :D. Senhän ymmärtää kun on aivopesty ja kykenemätön kriittiseen ajatteluun. "Eihän raamattua suinkaan kopioitu ole.. muut kulttuurit ovat vaan aiemmin olleet kiinnostuneita samoista asioista.." "Kaikki raamatun ristiriitaisuudet hälvenee kun uudelleen tulkitaan.."
- arvottaja
Sanotaan, että kirjoituksena hyvä, mutta asioita voi katsoa toisinkin. Kirjoittaja yrittää parastaan omalta kannaltaan.
Eiköhän siellä keskustelussa se toinenkin lähestymistapa tullut esille vai avaatko omaasi hieman?
- arvottaja
KeljuKooKojootti kirjoitti:
Eiköhän siellä keskustelussa se toinenkin lähestymistapa tullut esille vai avaatko omaasi hieman?
Tarkoitan sitä viitattua kirjoitusta. Uskonnollisia asioita voi siis katsoa epäilevämminkin kuin Koala_puussa on tehnyt. Tämä ajatus on tietenkin itsestäänselvyys.
- jk
mutta:
"Loppuun haluan todeta, että ihminen on juuri niin hyvä kuin se haluaa olla. Eikä siis aina viallinen ja paha saati syntinen. Ja varmasti joku luoja on olemassa, mutta raamatun Jumala on ihmisen keksintöä."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.327257- 434383
- 263926
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1893499- 132553
- 302505
- 442172
- 262074
- 1642003
- 1051412