Tänään VÄRVÄYStilaisuus, Hgin ylioppilastalolla klo 12
Hakaristipojat kokoontuvat tänään la Hgin ylioppilastalolle kertomaan uusimmista kujeista ja leikkausohjelmista. Kaikki joukolla mukaan. Ties vaikka ties vaikka juuri SINUT värvättäisiin. Mukaan sinne Afganistanin hyökkäyssotaan, siirtomaaisännän juoksupoikia kun ollaan. "Demarilla", tuolla mustalla porvarilla ei näyttänyt olevan vastaavaa annettavaa, mutta pistivätpähän hakaristipoikain ilmoituksen, rahaa kun siitä kuittasivat.
Hakaristipojat kokoontuvat tänään la Hgin ylioppilastalolle kertomaan uusimmista kujeista ja leikkausohjelmista. Kaikki joukolla mukaan. Ties vaikka ties vaikka juuri SINUT värvättäisiin. Mukaan sinne Afganistanin hyökkäyssotaan, siirtomaaisännän juoksupoikia kun ollaan. "Demarilla", tuolla mustalla porvarilla ei näyttänyt olevan vastaavaa annettavaa, mutta pistivätpähän hakaristipoikain ilmoituksen, rahaa kun siitä kuittasivat.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ää nyt lopultakin!
rasistit ...
14 50 5 4 10:20
Suzi Quatro ?
tiiän tämän
2 22 2 0 10:19
Tuntematon lentävä esine
pirkanmaa...
62 5383 11 8 10:18
Kertokaapa tsuhnat
Huuko Savi
5 29 1 1 10:17
Taas uusi internet-huijaus?
mbch
20 238 1 0 10:15
Somalit ja Rahansiirto ulkomaille
Jii Pee H...
5 53 3 0 10:11
Perussuomalainen vajakki ryöst...
Aikoo lis...
3 51 1 1 10:07
Jenkeillä TUOMIOPÄIVÄN ASE !
H.A.A.R.P.
57 2727 13 5 10:06
Murhia Guantanamossa
juu3465
1 11 0 1 10:04
Korpi, Kiira -FIN- (SP EC 2
Tarja Halonen: "Suomi ei ole sotaa käyvä maa, Afganistanissa ei ole sotaa, vaikka se onkin sodan kaltaista, siis ei sotaa vaan melkein kuin sotaa, mikä ei ole ihan sama asia...eihän..tai jotain"
Afganistanissa ei siis tapeta afgaaneja kuten sodassa, vaikka niitä kyllä muuten tapetaankin, ikään kuin vahingossa. Demokratiaa sinne vaan viedään, vaikka kaikki afgaanit ei sitä hyväksykään, silti se demokratia sinne viedään, vaikka se sitten maksaisi viimeisenkin afgaanin hengen.
Ja unikolla ei ole mitään tekemistä minkään kanssa, joten hajaantukaa...hajaantukaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ensimm%C3%A4inen_oopiumisota
Koska Britannian tuottamat tekstiilit eivät tehneet kauppaansa Kiinassa, jossa parempilaatuiset käsintehdyt tekstiilit olivat suunnilleen saman hintaisia, maan kauppatase jäi alijäämäiseksi. Etenkään teekaupan rahoittamiseksi ei brittiläisillä ollut kiinalaista osapuolta kiinnostavia kauppa-artikkeleita tarjolla. Ison-Britannian valtio sai merkittäviä tuloja kassaansa teekaupasta saaduista tulli- ym. tuloista. Itä-Intian kauppakomppania alkoi tuottaa oopiumia Intiasta Kiinaan lisätäkseen myyntiään. Oopiumikaupasta saadut tulot tulivat pian myös Intialle tärkeiksi.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Toinen_oopiumisota
1854 Britannia laati yhdessä Yhdysvaltain kanssa Kiinalle vaatimuksen ehtojen parantamisesta. Sen mukaan Tianjin oli avattava kaupalle, ulkomaalaisten piti saada oikeus matkustaa ja omistaa maata sisämaassa, oopiumi piti laillistaa, Guangzhou rauhoittaa ja Pekingiin piti saada diplomaatteja. Keisari kuitenkin kieltäytyi sopimuksesta.
[muokkaa]
Kolmas oopiumisota:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vietnamin_sota
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kultainen_kolmio
Kultainen kolmio (engl. Golden Triangle) on Kaakkois-Aasiassa, Thaimaan, Myanmarin ja Laosin rajalla sijaitseva vuoristoalue. Kultaisen kolmion alueella viljellään huomattavia määriä oopiumiunikkoa, ja sieltä virtaa maailman markkinoille sekä oopiumia että puhdistettua morfiinia.
Neljäs oopiumisota:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Taliban
Taliban kielsi oopiumin viljelyn 2000 uskonnollisista syistä, ja tuotanto putosi 4000 tonnista vuonna 2000 (70 % maailman tuotannosta) 82 tonniin 2001, josta suurin osa viljeltiin Pohjoisen liiton hallitsemilla alueilla.
http://www.dailymail.co.uk/news/article-469983/Britain-protecting-biggest-heroin-crop-time.html
"Englanti suojelee Afganistanissa kaikkien aikojen oopiumin ennätyssatoa"
Johdonmukaista. Eikä unohdeta sitäkään, että Turkmenistanin ja Uzbekistanin valtavilta kaasukentiltä täytyisi saada vedettyä kaasuputki läntisen Afganistanin läpi Arabianmeren rannalle.
Hyvä juttu on sekin, että saadaan muodostettua täydellinen vasallivaltioiden puskurivyöhyke Venäjän reuna-alueille, aina Virosta Puolan, Balkanin (Kosovon sota), Kaukasuksen (Georgian sota), Irakin (Irakin sota) ja Pakistanin (Pakistanin sisällissota) kautta aina Koreaan asti. Ongelmina ovat tietysti Intia ja Kiina ja kolme vielä käsittelemätöntä valtiota: Suomi, Syyria ja Pohjois-Korea.
Sekin on mukavaa, että Venäjällä on heroinistien määrä lisääntynyt räjähdysmäisesti tällä vuosikymmenellä. Näin oopiumsota puree siihenkin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Englannin_Itä-Intian_kauppakomppania
Kauppakomppania oli perustanut kauppapostin Kantoniin Kiinaan, harjoittaakseen tee- ja hopeakauppaa vuonna 1711. Yhtiö muodosti brittiläisen oopiumikaupan monopolin Kalkutassa, josta myytiin oopiumia Kiinaan vuonna 1773. Kiina kielsi oopiumikaupan jo vuonna 1729, jonka jälkeen oopiumia salakuljettiin Kiinaan, oopiumin kieltolakia alettiin soveltaa tiukemmin vasta 1821. Kauppakomppanian mahti alkoi murentua 1834, kun sen monopolia ei uudistettu. Kiinan asettamat rajoitukset johtivat lopulta ensimmäiseen oopiumisotaan Kauppakomppanian ja Qing-dynastian välillä. Sen johdosta Hongkong liitettiin Britanniaan ja huumekauppa Kiinassa vapautettiin.
"Oopiumi aiheuttaa omaan maailmaansa vetäytymistä, vieroitusoireet ovat voimakkaat"
Mikäs sen parempaa eliitille, kuin omaan maailmaansa vetäytynyt kansa, joka ei paljoa vaadi.
Hyvää yötä
tällä kertaa.
Edellinen AKS-karjalaisten osallistuminen natsien hyökkäyssotiin maksoi Suomelle melkoisesti.
Tällä kertaa voi tulla vieläkin kalliimmaksi, ja mihin sitten evakot karkoitetaan....Itämereen?