Massanlisääjät

massaaa

Tarkotuksena olis ostaa jotai massanlisääjää, että sais tota painoa nousemaan. Oon kattellu fastin mass2, skipin bulk gaineria, american mass blastia. Kertokaa kokemuksia onko painoa tullu lisää noilla mömmöillä, ja käykö nuo myös palkkarina treenin jälkeen.

20

19453

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alottaja

      Saa myös ehdotella muita massamömmöjä jotka on tehonnu

    • m____

      Palkkarina treenin jälkeen käy. Ne sisältää yleensä nopeita hiilareita ja nopeita protskua (ja muuta ylimääräistä) mitä tarvitaan treenien jälkeen.

      Hyvä massanlisääjä/palkkari sisältää proteiiniä hiiliydraatteja suhteessa 1:2. Alussa käytin Twinlabin Mass Fuelia mitä ehdottomasti toimi mutta valitettavasti on aika kallis. Muutaman vuoden jälkeen rupesin tilaamaan fitnestukulta ja alussa niiden Gainer Pro mikä on tosi halpa mutta hiilari/protsku suhde on 3:1. Ihan OK massanlisääjä, mutta tykkään paljon enemmän niiden Super Gainer Pro:sta (jossa suhde 2:1) joka sisältää myös kreatiiniä ja Vitargo-hiilari. Olen käyttänyt sitä puoltoist vuotta nyt ja voin ehdottomasti takaa että tomii. Erittäin hyvä massanlisääjä. Suosittelen.

      • h_______

        Minkälaisissa erissä tuota mass fuelia käytit?


    • Natu4ever

      Nuo jauhot on hieno tapa hankkia läskiä ja sokeritauti. Mitä jos vain söisit enemmän kunnon ruokaa etkä vedä jotain teollisesti äärimmilleen jalostettuja sokereita? Äläkä väitä, ettet pysty. Et ole vain yrittänyt tarpeeksi.

      • massaa-jep

        Et ilmeisesti tiedä mistä puhut. Sehän on totta että gainerit sisältää paljon nopeita hiilareita, eli sokeria. Ja jos vetäisit sokeria ihan muuten vaan, niin olisi hieno tapa hankkia läskiä ja sokeritauti.

        Mutta, kun ilmesisesti et tiedä tarpeeksi paljon tästä aiheesta... Jos syö gaineri (nopeita hiilareita ja protskuja) heti treenien jälkeen, niin sokeri menee suoraan lihaksiin (täyttää glykogeenivarastot lihaksissa) treenien jälkeen. Silloin ei tarvi riskeerata että sokeri muttuisi läskiksi tai sokeritautia.

        Eli, jos pitää vetää gainereita, niin vedä niitä heti treenien jälkeen!


      • Urheilijamiesx
        massaa-jep kirjoitti:

        Et ilmeisesti tiedä mistä puhut. Sehän on totta että gainerit sisältää paljon nopeita hiilareita, eli sokeria. Ja jos vetäisit sokeria ihan muuten vaan, niin olisi hieno tapa hankkia läskiä ja sokeritauti.

        Mutta, kun ilmesisesti et tiedä tarpeeksi paljon tästä aiheesta... Jos syö gaineri (nopeita hiilareita ja protskuja) heti treenien jälkeen, niin sokeri menee suoraan lihaksiin (täyttää glykogeenivarastot lihaksissa) treenien jälkeen. Silloin ei tarvi riskeerata että sokeri muttuisi läskiksi tai sokeritautia.

        Eli, jos pitää vetää gainereita, niin vedä niitä heti treenien jälkeen!

        Juupa juu. Suollat vanhaa bodimytologiaa joka on kuultu jo miljoona kertaa mutta joka on aina yhtä väärin. Salitreeni ei tyhjennä lihasten glykokeenivarastoja. Jos niin kävisi, niin sut kannettaisiin ulos salilta vaaka-asennossa. Kestävyyslajeissa glykokeenivarastojen tyhjennystä kutsutaan tyhjennysharjoitukseksi ja jokainen vähänkin oikeasta urheilusta tietävä tietää, että siinä liikutaan hieman pidempään (koko päivä) kuin joku paskainen tunnin treeni josta siitäkin vietetään puolet ajat penkillä istuen.


      • Jeeep
        Urheilijamiesx kirjoitti:

        Juupa juu. Suollat vanhaa bodimytologiaa joka on kuultu jo miljoona kertaa mutta joka on aina yhtä väärin. Salitreeni ei tyhjennä lihasten glykokeenivarastoja. Jos niin kävisi, niin sut kannettaisiin ulos salilta vaaka-asennossa. Kestävyyslajeissa glykokeenivarastojen tyhjennystä kutsutaan tyhjennysharjoitukseksi ja jokainen vähänkin oikeasta urheilusta tietävä tietää, että siinä liikutaan hieman pidempään (koko päivä) kuin joku paskainen tunnin treeni josta siitäkin vietetään puolet ajat penkillä istuen.

        Mietin täs vaa et kuka menee salille tekee paskasen treenin? Jos se onnsulla tapana nii se on iha ok mut varmaa muilla jotka oikeesti haluu tuloksii nii ei oo tapana tehä paskasta treeniä.. En nyt ihan ymmärrä sit et miks äijä menee tekee paskasii reenejä vai ootko ees ikinä käyny salilla?


    • parasta!

      Jos haluat tuloksia, niin valitse Skip tai Twinlab. Jos sen sijaan vain haluat jotain mössöä syödä, niin hae marketista joku tavallinen gaineri.

      • alottaja

      • alottaja

      • MMToimii!
        alottaja kirjoitti:

        Tässä ois toinen edullinen http://www.fitnesstukku.fi/5/fi/artiklar/massanlisays/mutant-mass
        Mitä ootte mieltä näistä kahdesta ja kumpi olis parempi.

        Itse päätin kerrankin hankkia kunnon massanlisääjää ja panostaa vähän rahaa siihen. Ostin ton mutant-mass -purkin.

        Itse käytin sitä 2x päiväannoksen ja kyllä kannatti!! Voin lämpimästi suositella, sillä tulokset olis uskomattomia.

        Penkki sarjat 4x110 -> 5x125
        Kyykky 6x160 -> 5x180
        Paino nousi 92 -> 97, vyö menee yhtä reikää tiukemmalle, kuin ennen aloitusta!
        Kehonkoostumusmittaus näyttää rasva% 19 -> 15

        Kaikki tämä 3 kk mutant-mass käytöllä. Käytin vain 2 kertaa suositusannoksen päivittäin.


    • joobis

      2japuol kuukautta käyttäny mutant massaa... paino noussut 62kg->67kg, että ihan hyvää kamaa, mutta nyt on kyllä vatsa koko ajan ihan ruikulilla ja ylävatsa kipuja ja kusi on kellertävää koko aika vaikka juo yli 3 litraa päivässä vettä...

    • xxlmassa

      Itse olen käyttänyt ABB Extreme XXL massanlisääjää ja hyvin on toiminut. Tekee ehkä hieman "kuivuneen" olon kun vetelee sen 4 mittaa päivässä mutta tarpeeksi hyviä rasvoja nassuun, rasvaa ja paljon monipuolista ruokaa niin helpottaa kyllä oloa.

      "Extreme XXL on gaineri sinulle, jolla on vaikeuksia saada lihaa luiden päälle. Yhdessä annoksessa on jopa 1040 kaloria ja vielä enemmän jos se sekoitetaan maitoon.

      Tärkeintä henkilöille joilla on erityisen vaikeata lisätä massaa on saada reilusti ravintoa, erityisesti korkealaatuista proteiinia, heti harjoittelun jälkeen. Extreme XXL-proteiini koostuu herasta, kaseiinista ja munaproteiineista, mikä on todella hyvä sekoitus. "

      http://www.fitnesstukku.fi/5/fi/artiklar/extreme-xxl-28-kg

    • xxl2
    • teuvo4
      • l,kmdtjyhtd

        No niitähän siellä pitääkin olla. Mitä vittua sitten kuvittelit? Jossakin paskatoistolla teinipseudotieteilijät opettaneet sinulle että proteiini on ainoa ravintoaine mitä tarvitsemme koskaan ja hiilarit vain lihottavat?


    • prööööööötJaska

      Ripulipaskalla parhaat tulokset!

    • Anonyymi

      Saatana mutant mass on tujua tavaraa. Tosi bodarin eväs! On hurjasti sarjapainot ja kaikki noussut ja olo on saatanan heikko.

    • Anonyymi

      Tässäkin ketjussa kehutaan Twinlabin ravinteita ja edelleen netissä löytyy juttua sen kovasta laadusta. Melkoisen maineen Twinlab on saanut.

      "Suomalaisten urheilijoiden kannalta vain on harmi, että hyvin harva huippu-urheilija Suomessa käyttää La Muscle/Skip/Solgar/Twinlab-laatuisia ravinteita, vaan yleensä on käytössä ns. markettiravinteet, jotka yleensä ovat laadultaan vain Food grade luokkaa. Loukkaantumiset ja leikkauspöydälle joutumiset yleensä johtuvat kehon liiallisesta kuormittamisesta sen kestokykyyn nähden, ja ravinnolla/ravinteilla on todella iso osuus loukkaantumisten ennaltaehkäisyssä. " https://www.suomenparasvitamiini.fi/40849

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1033
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      20
      955
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      503
      820
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      48
      766
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      692
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      179
      583
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      558
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    Aihe