miesasianainen

trombit-lehden haastattelussa aina ajankohtainen kolumnisti osoittautuu jopa monia ns uuden miesliikkeen miesasiamiehiä radikaalimmaksi suhteessa miesten tasa-arvo-ongelmiin :

http://trombit.net/2009/04/08/mita-mietit-kaarina-hazard/

esimerkiksi

""
Ensin miehiltä vaaditaan täydellistä sitoutumista isyyteen, jonka merkitys kuitenkin mitätöityy yhdessä yössä. Huoltajuuskiistoissa äiti on edelleen etusijalla. Jos olisin mies, kyllä minuakin ärsyttäisi.
"""

"""
Tasa-arvoaiheesta jatkettakoon. Pitäisikö porno kieltää?

“Ei. Sitä on aina ollut. Ei se kieltäminen pornoa poista. Päinvastoin, laillistetaan bordellit. Mutta määrätään työstä kunnon korvaus. Asiallinen hinnoittelu.”
"""

"""
Yhtälailla kiinnitän huomiota miesten kohtaamaan epätasa-arvoon jos sellaista näen. Olen itse nainen, joten tietenkin naisia koskevat seikat ottavat silmään helpommin.
""""


niin. :)
3273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hazardin sanailu hurmaa aina minua, vaikka olisin eri mieltä jostakin. Osuvaa, älykästä, värikästä, hauskaa olematta lepsua. Oivalluksen riemuvoittoa tylsyydestä.

Esille nostamiisi kohtiin vastaan:
- Eivät isyydet mitätöidy yhdessä yösä, useimmat huoltajuussuhteet jatkuvat erojenkin jälkeen. Vain osa riitautetaan, ja niistäkin melkein puolelle määrätään isät yhteisvastuuseen tai ainakin tapaamisoikeudet. Aika hirviön isän täytyy olla, jos ei. Sen sijaan isiä ei saisi päästää luistamaan vastuustaan niin yksipuolisen helposti, kuin käytännössä on tapahtunut.

- Perustelu pornolle on huono. Murhia, tappoja ja väkivaltaakin on aina ollut, eikä mainittu tosiasia ole perustelu niiden oikeutukselle. H:n olisi pitänyt vaivautua lataamaan kunnon perustelut, mutta ilmeisesti aihe ei kiinnostanut.

- Viimeiseen kohtaan lisäisin ilman muuta ilmeisimmän: naisiin kohdistuvia epäkohtia ja epätasa-arvoa on selvästi merkittävästi enemmän sekä Suomessa että globaalisti, kuin miehiin kohdistuvia (joita myös on). Taisi H tarkoituksella olla sitä mainitsematta.

Kyselystä tuli vaikutelma, että H halusi pehmentää imagoaan vihaisten miesten silmissä. No, on siihenkin oikeus.

Äänestä

Miksi intti on naisille vapaaehtoinen?
Miksi ette siitä valita?Mitä tasa-arvoa sellainen edustaa?

Miksi naisille on omat vankilat?
Eihän siinäkään toteudu tasa-arvo?

Äänestä
  • asevelvollisuudesta ollaan suomessa luopumassa ja siirtymässä valikoivempiin järjestelmiin. pääasiassa siksi, että geopoliittinen tilanne ei edellytä "yleistä" asevelvollisuutta. aseellisen puolustuksen muuttuessa teknisemmäksi, nojautuvat armeijan tarpeet tällöin koulutuksellisesti saavutettaviin erikoistaitoihin joita ei hankita esimerkiksi suksisulkeisilla elokuun helteillä, mikä kuului armeijan peruskoulutukseen vielä 1980-luvun alkupuoliskolla, jolloin myös ak. eli allekirjoittanut suoritti asepalvelustaan.
    samoin poliittinen paine kansalaisjärjestöjen suunnalta, sekä asevelvollisten lisääntyvä palveluksen keskeyttäminen tai jopa kokonaan palveluksesta vapautuminen, lisäävät puolustuslaitoksen strategisista miehistökokoonpanoista päättävien elinten tarvetta muuttaa rekrytointimenetelmiään tosiasiallisen tasa-arvoiseksi eli kaikkia palvelukseenastumisikäisiä koskevaksi.

    näin ollen asevelvollisuus on muuttumassa omalla painollaan tasa-arvoiseksi sukupuolten välille, vaikkakaan en näe myöskään mitään sellaista yksittäistä puoltavaa tekijää tai relevänttia argumenttia, jolla nykyisen asevelvollisuuslain sanamuodon mukaisesti miespuoliset kansalaiset asetetaan etusijalle maanpuolustustehtävissä. tosiasiallisen tasa-arvon tilassa tällaista nykyään voimassa olevaa asevelvollisuuslakia, joka suosii voimakkaasti toista sukupuolta (miehiä), ei siis voi pitää kovinkaan onnistuneena tai toimivana ratkaisuna. kyseistä lakia pitää siis ehdottomasti muuttaa siten, että siinä asevelvollisuus määritellään joko molempien pääsukupuolten tasa-arvoiseksi oikeudeksi tai sitten toisena, samanarvoisena, vaihtoehtona laissa ei pitäisi puhua sukupuolista yhtikäs mitään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


manna gryn kirjoitti:

trombit-lehden haastattelussa aina ajankohtainen kolumnisti osoittautuu jopa monia ns uuden miesliikkeen miesasiamiehiä radikaalimmaksi suhteessa miesten tasa-arvo-ongelmiin :

http://trombit.net/2009/04/08/mita-mietit-kaarina-hazard/

esimerkiksi

""
Ensin miehiltä vaaditaan täydellistä sitoutumista isyyteen, jonka merkitys kuitenkin mitätöityy yhdessä yössä. Huoltajuuskiistoissa äiti on edelleen etusijalla. Jos olisin mies, kyllä minuakin ärsyttäisi.
"""

"""
Tasa-arvoaiheesta jatkettakoon. Pitäisikö porno kieltää?

“Ei. Sitä on aina ollut. Ei se kieltäminen pornoa poista. Päinvastoin, laillistetaan bordellit. Mutta määrätään työstä kunnon korvaus. Asiallinen hinnoittelu.”
"""

"""
Yhtälailla kiinnitän huomiota miesten kohtaamaan epätasa-arvoon jos sellaista näen. Olen itse nainen, joten tietenkin naisia koskevat seikat ottavat silmään helpommin.
""""


niin. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu