Pronssisoturi Suomeen

Ehdotan, että Pronssisoturi tuodaan Suomeen, jossa kunnioitetaan tuntematonta sotilasta.
11397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Venäläisten Ristiriitainen pronssisoturi joutaapi ryssänmaalle venättälle.

Äänestä
  • Ruma pötikkä kuvaa rumaa asiaa, sotaa ja valloitusta, ja niitä ihmisen puolikkaita, jotka pantiin niitä tekemmän.

    Pronssisoturi on hyvä sotamuistomerkki, vaikka vieläkin rumempia ja vieläkin hirviömäisempiä löytyy, esim. Venäjältä.

    Äänestä

  • Nikolai toisen palvojan viereen, niin Mannerheimikin voisi katsoa voittajaansa!

    Patsas muuten hyvin onnistunut.

    Äänestä

hyvin tyypillinen neuvostomonsteri! Mihin sen voisi pakkotilanteessa sijoittaa edes? Ehkä Häkä suostuisi pitämään kannustavia puheita sen korokkeelta? Mutta miten onnistunut mahtaa olla suunta?

Äänestä

Muuan tunnettu "pronssisoturi" seisoo patsaana jo monen Suomen kaupungin keskeisellä paikalla. Mannerheim, suurin suomalainen, mutta myös suuri venäläinen, pelasti Suomen joutumasta perikatoon yhdessä tuhoontuomitun Natsi-Saksan kanssa, koska vaihtoi sodassa puolta viime hetkellä, niin että Suomea ei miehitetty toisin kuin muita natsien liittolaismaita.

Hitler lumosi täydellisesti Rytin, mutta Mannerheimiin, tsaarin upseeriin, ei böömiläinen korpraali tehnyt vaikutusta. On silti totta, että jopa Mannerheim erehtyi kesällä 1941 uskomaan Saksan voittoon, Venäjän tuhoon ja Suur-Suomen syntyyn. Hänen todellisuudentajunsa kuitenkin palasi jo vuoden 1941 loppuun mennessä - Ryti sen sijaan vannoi uskollisuutta Führerille vielä kesäkuussa 1944. Kun Rytin sotapolitiikka kärsi Suomen tappioiden kesänä 1944 lopullisen haaksirikon, Mannerheimin oli pelastettava isänmaansa. Neuvostoliitto oli hyväksyttävä Suomen olemassaoloa säätelevänä realiteettina. Tätä mieltä Mannerheim oli ollut jo v. 1939, jolloin Suomen hallituksen taipumattomuus johti talvisodan katastrofiin.

Kahden Suomen Neuvostoliitolle häviämän verisen sodan jälkeen juuri Mannerheim ensimmäisenä teki aloitteen sotilaallisen avunantosopimuksen solmimiseksi Neuvostoliiton kanssa, eli tosiasiallisesti loi pohjan Paasikiven-Kekkosen linjalle, luottamuksen politiikalle. Jos YYA-sopimus olisi tehty jo v. 1938 eikä vasta kymmenen vuotta myöhemmin, Suomen itäraja kulkisi kenties varsin toisella linjalla kuin nykyisin...

Mannerheimista on yritetty tehdä suomalaisen venäläisvihan symboli, vaikka todellisuudessa hän on pikemminkin suomalais-venäläisen ystävyyden, yhteistyön ja avunannon symboli. Russofobit ja Nato-militaristit eivät saa varastaa itselleen tuota suurta suomalaista - ja venäläistä - pronssisoturia.

Äänestä

Ehdotan että nimimerkki"M." viedään Venäjälle ja ripustetaan kaulaan kyltti"tuntematon perseen-nuolija".Onks joku eri mieltä.

Äänestä
  • Vieköön Koroljov mukanaan kun seuraavan kerran Pyhälle Äiti Venäjälle matkustaa. Saavat yhdessä sitten votkaa juoda ja tanssia ri pu li paskaa. Tai molemmille patstovaja marka perseeseen.

    Äänestä

  • Part´je kirjoitti:

    Vieköön Koroljov mukanaan kun seuraavan kerran Pyhälle Äiti Venäjälle matkustaa. Saavat yhdessä sitten votkaa juoda ja tanssia ri pu li paskaa. Tai molemmille patstovaja marka perseeseen.

    On se kumma juttu että mie en sitten koskaan ole innostunut tuosta venäläistämisestä. Meinaan että olisi yksi ideologia yksi uskonto ja yksi aate. Kyllä kapitalistinen demokraattinen monipuoluejärjestelmä on Suomalaisille se paras. Demokratiassa on monta aatetta monta ideologiaa ja monta uskontoa. Niin että repikää siitä sopivat.

    Äänestä

  • kaikille,,. kirjoitti:

    On se kumma juttu että mie en sitten koskaan ole innostunut tuosta venäläistämisestä. Meinaan että olisi yksi ideologia yksi uskonto ja yksi aate. Kyllä kapitalistinen demokraattinen monipuoluejärjestelmä on Suomalaisille se paras. Demokratiassa on monta aatetta monta ideologiaa ja monta uskontoa. Niin että repikää siitä sopivat.

    Pronssisotilaalle sopisi kansanomainen nimi -Ristiriitainnen rumilus.

    Äänestä

keskeltä Hakaniemen Toria ?!

Äänestä
  • Kannattaisin pronssisotilaan lähettämistä sulattamoon. Kupari messinki aineksesta tulee hyviä venenauloja. Jotka ovat arvokkaita. Olisi siinä somaa soudella tyynellä kesäisellä järvellä ja kehuskella että venenaulani ovat pronssisotilaasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


M. Ö. kirjoitti:

Ehdotan, että Pronssisoturi tuodaan Suomeen, jossa kunnioitetaan tuntematonta sotilasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu