Kertokaas minulle miten dieselmoottorissa toimii pakkosyöttö? Olen ymmärtänyt että se jotenkin pakottaisi sitä polttoainetta sylinteriin, mutta mitä hyötyä siitä lopulta on kylmäkäynnistyksessä?
Pakkosyöttö?
5
12221
Vastaukset
- vastaa...
Annetaan enemmän kakkua koneelle, vähän niinkuin kaasaribensakoneessa "ryyppyä".
Kylmässä koneessa kaikki polttoaine ei höyrysty ("menee raakana läpi"), joten sopivan palavan/räjähtävän/syttyvän polttoaineseoksen aikaansaamiseksi tarvitaan rikkaampi seos. - Anonyymi
Voisko joku asiantuntevampi vastata tähän asiaan lisää? Dieselmoottori, kun käy aina laihalla. Dieselmoottorissa kone imee just sen verran ilmaa, kun se imee, eikä mikään rajoita sitä. Tehoa taasen säädetään polttoainetta annostelemalla. Eli tavallaan "seosta rikastamalla".
Joten, kun painetaan kaasua, niin moottori saa polttoainetta. Mitä se pakkosyöttö sitten tekee? Antaa vain vielä entistä enemmän polttoainetta? Voiko sillä pakkosyötöllä rikkoa paikkoja? Jos se jumittuu esim. päälle, niin ryntääkö moottori itsensä paskaksi? - Anonyymi
jossain ve-pumpussa pakkosyöttö on automaattisesti päällä käynnistyshetkellä. eli pumppu syöttää säädetyn maksimimäärän polttoainetta sylinteriin. kun käynnistyy niin keskipakovoimalla toimiva säädin siirtää luistin pienemmälle. tässä pakkosyöttö vastaa vain "kaasupohjassa" ajoa.
- Anonyymi
Dieselmoottorissa sytytys perustuu puristuslämpöön, joka kuumentaa ilmaa sylinterissä niin paljon, että ruiskutettu polttoaine syttyy itsestään. Polttoaine ruiskutetaan siis hienojakoisena sumuna kuumentuneeseen puristusilmaan.
Kylmässä moottorissa metalliosat ovat kylmiä, joten ilma sylinterissä ei lämpene yhtä tehokkaasti, koska osa puristuslämmöstä siirtyy moottorin rakenteisiin.
Lisäksi kylmässä dieselin "höyrystyminen" tai sekoittuminen ilmaan on hitaampaa.
Pakkosyötöllä lisätään polttoainemäärää, jotta sytytykseen tarvittava raja saavutetaan helpommin. Käytännössä osa polttoaineesta höyrystyy ja syttyy, mutta osa jää palamatta tai syttyy viiveellä.
Eli "pakkosyötöllä" pyritään parantamaan todennäköisyyttä, että osa polttoaineesta saavuttaa sen lämpötilan ja höyrymäärän, joka tarvitaan itsesyttyvyyteen. Mäntien liike ja epätäydellinenkin palaminen tuo lämpöenergiaa sylinteriin, mikä puolestaan auttaa sytytykseen ja lopulta käyntiin lähtöön. - Anonyymi
Tarvitseeko olla turbo?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172383Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671579Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1081509Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61442Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681315Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell801271Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.411257Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311087En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521066