Luen tekstiteeveestä uutista: "1300 ennenaikaista kuolemaa suomessa pienhiukkasten takia"
Autot, puulämmitys, savupiipuista tupruava savu on siis tappavaa.
Jos suomessa kuolisi yksi ihminen sadassa vuodessa ydinvoimalan päästöön, nousisi saatanallinen haloo, reenpiisin pojat olisivat kyltteineen ja ketjuineen liikkeellä!
Vaan kun pienhiukkaset, nuo jotka siis tappavat 1300 ihmistä suomessa vuosittain, ovat syyllisiä, ei reenpiisi hiiskahdkkaan!!! Ei yksikään tekovihreä älähdä!
Kun meillä rakennetaan puhdasta ja saasteetonta sekä turvallista ydinvoimaa, joka ei lapsiamme vahingoita, elämöi tekovihreä joukko ja reenpiisi kiipeää nostureihin! Voi yksinkertaisuuden köyhyyttä !!!!
Autot, puulämmitys, savupiipuista tupruava savu on siis tappavaa.
Jos suomessa kuolisi yksi ihminen sadassa vuodessa ydinvoimalan päästöön, nousisi saatanallinen haloo, reenpiisin pojat olisivat kyltteineen ja ketjuineen liikkeellä!
Vaan kun pienhiukkaset, nuo jotka siis tappavat 1300 ihmistä suomessa vuosittain, ovat syyllisiä, ei reenpiisi hiiskahdkkaan!!! Ei yksikään tekovihreä älähdä!
Kun meillä rakennetaan puhdasta ja saasteetonta sekä turvallista ydinvoimaa, joka ei lapsiamme vahingoita, elämöi tekovihreä joukko ja reenpiisi kiipeää nostureihin! Voi yksinkertaisuuden köyhyyttä !!!!
Vastaukset 13
Vanhimmat
on niin että jopa 60 000 tuhatta suomalaista sairastuu ydinvoiman tuomaan henkiseen ahdistukseen ja burnouttiin, ynnä kuolemantapauksiin. On arvioitu että henkensä menettää, sairastuneiden omaiset mukaan lukien jopa 82 000 suomalaista vuosittain. Lisäksi töistä poissa olot aiheuttavat yhteiskunnalle miljardien nettomenetykset vuosittain, eikä ydinvoimalobbarit mainitse tästä sanaakaan, mutta entäs kun makkaraa käristäessä joku saa piennokihiukkasen nenäänsä niin alkaa kauhea äläkkä ydinvoiman kannattajien piirissä.
Onko järkeä näitä kuolemajuttuja hihastaan dosenttien vedellä? Ei näyttöä ei.
perustuu valikoivaan propagandaan.Puulla tuotettu energia eri muodoissaan on heidän suosiossaan.
Siis fossiilisten polttoaineiden pienhiukkaset tappavat 1300 ihmistä suomessa vuosittain.
Ydinvoimalan "piipusta" ei tule pienhiukkasia !!!!
Taas itse asia peitettiin potaskaan !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja kuka olikaan asiassa???? Vastaaja !!!!!!!!!!
MODERAATTORI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vielä yhteenveto päästöistä:
1500 MW hiilivoimala vs. 1500 MW ydinvoimala:
hiukkaspäästöt
- hiilivoimala 300000 kg/vuosi, ydinvoimala 300 kg/vuosi
hiilidioksidi (CO2) -päästöt
- hiilivoimala 12000000 tonnia/vuosi, ydinvoimala 300 tonnia/vuosi
"ydinvoimala 300 tonnia/vuosi"
Olkiluodon ydinlaitoksen kohdalla oli jotain 340t/vuosi KAHDEN reaktorin kohdalla. Määrä vaihtelee jonkin verran, riippuen tietenkin varageneraattoreiden käyntiajoista (mm. vuosihuollot)
"hiukkaspäästöt
- hiilivoimala 300000 kg/vuosi, ydinvoimala 300 kg/vuosi"
Mistä sait ydinvoimalan hiukkaspäästöjen arvon 300kg/vuosi?
täällä harrastettiin juuri karvalakkimatikkaa ja päädyttiin kahteen eri arvoon Olkiluodon (1- 2) pienhiukkaspäästöistä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8434371#comment-42315085
(330-15000kg)
Päästöt on laskettu 1500 MW ydinvoimalalle, kuten viestissäni kerroin. 1500 MW ydinvoimalan sähköntuotanto vuodessa on noin 12 TWh. Olkiluodon 2 voimalaa tuottavat yhteensä noin 14,4 TWh. Niiden pienhiukkaspäästöt ovat yhteensä noin 167000l x 2g/l = 334 kg ja CO2päästöt yhteensä noin 340 t.
Päästöt laskettuna 1500 MW ydinvoimalalle (12 TWh) ovat: pienhiukkaset noin 280 kg ja CO2-päästöt noin 350 tonnia, eli suuruusluokaltaan juuri kuten kerroin edellisessä viestissäni.
Tärkeää on todeta jälleen kerran, että hiilivoimalan päästöt ovat hyvin paljon suuremmat, pienhiukkaspäästöt 1000-kertaiset ja CO2-päästöt noin 40000-kertaiset ydinvoimalaan verrattuna.
loppuu ilmakehästä ilman päästöjä, mitenkäs luulet kasvien tulevan toimeen ilman yhteyttämistä?
" Lainaus toisesta viestistä" :
Maalaismies* 4.11.2007 06:48
" Luonto suoltaa ilmakehään vuosittain noin 200 miljardia tonnia hiilidioksidia - lähinnä tulivuortenpurkausten ja kasvien lahoamisen myötä - eli lähes kolmikymmenkertaisesti niin paljon kuin ihminen autoineen ja tehtaineen. "
Yhteyttämiseen kasvit eivät ihmisen tuottamaa hiilidioksidia tarvitse.
lue ilmakehän "historiaa", hiilidioksidin määrä vähenee koko ajan ilman ihmisen toimia, fakta.
Ihmisen merkitys hiilenkierrossa on pieni. Tulivuoret, lahoaminen ja metsäpalot lisäävät ilmakehän hiilidioksidipitoisuutta kymmeniä kertoja enemmän kuin ihminen.
eipä tuo ilmastohistoria tuota osoita, päinvastoin. Hiilidioksidin määrä ilmakehässä on ollut laskussa miljoonien vuosien ajan, vasta viime vuosisadalla se lähti nousuun, kiitos ihmisen, pelastus tuli viime hetkellä.
Kirjoitin näköjään epäselvästi. Tarkoitus oli sanoa, että ihmisen osuus hiilenkierrossa on pieni. Wikipedia: " Biosfäärin eli kasvien, eläinten ja mikrobien vuodessa tuottama ja kuluttama hiilidioksidimäärä on itse asiassa monikymmenkertainen fossiilisista polttoaineista vapautuvaan verrattuna."
Sen sijaan ihmisen vaikutus ilmakehän hiididioksidipitoisuuden tasapainotilaan on monien tutkijoiden mielestä merkittävä, mutta joidenkin mielestä edelleen epäselvä.