Jos edustaa niin en halua enää olla helluntalainen.
Edustaako Savonarola helluntalaisia????
Taina.
487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
koska hän käy esim. babtistipiireissä. Omiin ympyröihinsä sulkeutunut uskonyhteisö, jota pyörittää jokin tietty sukukunta..
palstalla myös helluntailaisia erilaisilla opeilla.
Esim. eilen nimimerkki "Jaikal" sanoi olevansa helluntailainen, mutta kertoi samalla että helluntailaisilla ei ole Jumalan oppi, mutta hänen "Jaikalin" oppi on Jumalalta.
Mohikaanilla on poikkeavaa oppia mukaanluettuna selitystä siihen ja hän väittää toisin kuin tunnetut helluntailaiset opettajat.
Mohikaani hyväksyy vain ja ainoastaan ne ihmiset jotka ovat samaa mieltä hänen kanssaan ja jopa saatana saa mohikaanilta hyväksynnän ja kuuman suudelman, mikäli se tunnustaa mohikaanissa olevan tietäjähengen tai arvuuttajan olevan suurempi kuin se joka on turun kirkossa ?
Savonarola on nk. mukaan lähtenyt hellari. Ei varmaan ole kokenut uudestisyntymistä ylhäältä. Kaikki hänen kirjoituksensa jo osoittavat sen. Eikä hän koskaan suostu kertomaan uskoontulokokemustaan! Tällaisia mukaanlähtijöitä on nykyinen helluntaiherätys täynnä. Ei siis kannata kuuluakaan sellaiseen yhteisöön! Raamatun mukaan paikkakunnallaan on vain yksi uskovien paikallisseurakunta, joka koostuu uskoontulleista ihmisistä paikkakunnillaan. Muut ovat vain kylttejä, jotka ihmiset ovat rakennelleet oman oppinsa pöngäksi!