Veli veljeä vastaan...

leahim

Uskovaiset puhuvat lopun ajoista.
Katselevat taivaanmerkkejä,
odottaen herransa tuloa,
silläaikaa riidellen kellä on oikea oppi...

Kait se loppu pian on lähellä,
sillä veli nousee veljeä vastaan,näinhän sanoo raamattu.
ja taivaanmerkkejä vain seuraillessaan
eivät näe että riitely on myös eräs merkki...

Kyllä tälläpelillä jäätte maanpäälle tulemisen päivänä,
riitelemään keskenänne,
siinä jää syyttömätkin jalkoihin.

Jäätte tänne meidän vääräuskoisten
ja syntisten kanssa.
Mitäs sitten...?
No tietysti keksitte UUDEN tulemisen.
Ja alatte odottamaan seuraavaa Kristusta.

10

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä vanhan kelmin tulemista, jota jo Daavid pelkäsi kun rukoili;

      Psalmit 28:3
      "Älä tempaa minua pois väkivaltaisten kanssa, älä väärintekijäin kanssa, jotka puhuvat lähimmäisilleen rauhan puheita, vaikka heidän sydämessään on pahuus."

      Psalmit 125:5
      "Mutta jotka poikkeavat mutkaisille teilleen, ne Herra hukuttakoon yhdessä väärintekijäin kanssa. Rauha Israelille!"

      ´

      • * Ei kaikki "tempaus" sanat liity mitenkään siihen hetkeen, joka mainitaan 1Tess.4:17. "< Sitten meidät, (tämänpäivän uskovat, jos Jeesus tulisi nyt)jotka olemme vielä täällä, TEMMATAAN yhdessä heidän kanssaan pilvissä yläilmoihin, ja niin ME saamme olla Herran kanssa. >"
        * Kyllä ekivaari tämä TEMPAUS on ainutkertainen, ja siinä siirretään Kristuksen omat maasta taivaaseen, Kristuksessa kuolleet, ja Hänen tullessaan vielä olossa olevat.

        * Huomasin ikäväkseni "ironiaa" tästä tempauksesta, voi voi ekivaari ! " Joo se "uusituleminen" tarkoittaa sitä vanhan kelmin tulemista" ?
        * Noinkohan ekivaari? Olet pahasti harhateillä, Daavid puhui aivan eri tempaamisesta. Jumala tuomitsi väärintekijöitä, niin Daavid omassatunnossaan tiesi usein rikkoneensa Jumalan käskyt, (mm: Batseban tapaus) ja oli siksi huolissaan omasta asemastaan niihin väärintekijöihin, joita Jumala oli tuomitsemassa vääryyksistää, eikä tällä ole tietenkään mitään asia kontekstia Jeesuksen tulemisen yhteydessä tapahtuvaaan uskovien ylös tempaamisen kanssa. On tosi ikävää, että tällä tavalla sekoitat asioita, nuoret uskovat, jotka eivät vielä ole vahvan Sanan ymmärtämisen tasolla, kunnes ehtivät uskossaan kasvamaan, ottavat vaikutteita sinun täysin harhaisesta asioiden yhdistämisestä toisiinsa, joilla ei todellakaan ole mitään yhteyttä keskenään! Ottaisit vastuuta siitä, mitä luulet opettavasi!


    • odotetaan vielä

      voi voi... jo 2000 vuotta odetettu. aika pitkä matka kuljettu. uskovaisia kuollut jo paljon tänä aikana ja kaikki odottaen pelastusta ja uudelleen syntymää.eiköhän ne vanhimmat luut ole jo niin hauraat, ettei jalkoja eteensä saa? kun on mullaksi heittänyt jo aikojaan. kuka on opastanut ja neuvonut pyramidien ja muiden suurien hankkeiden rakentamiset afriikassa ja etelä ameriikassa? Ei varmaankaa mikään mikä tule tästä maailmasta. ei sen ajan ihmiset ole pystyneet siirtämään niin suuria massoja pelkän orjatyön avulla. apu on tullut "taivaista". Ja apu on joku Alieni, niin kuin Jeesuskin. Niillä on korkeampi systeemi kuin meillä ja ne ovat pyrkineet auttamaan meitä, että emme tuhoaisi itseämme.

      • ÄläOdotaVaanLueRaama

        Kukahan se olisi voinut auttaa faaraoiden hautojen rakentamisessa? Hmmm.... faaraothan palvoivat epäjumalia, egyptiläiset palvovat faraoitaan ja muita epäjumalia joten kukahan se olisi voinut auttaa? Tulisiko jotain muuta mieleen kuin "alienit", "nuo avaruuden korkeamman kulttuurin ystävälliset oliot"?

        Nyt ne höpökirjat/leffat roskiin ja ota Raamattu käteen! Sieltä ystävä rakas löydät totuuden mikä taho haluaa ihmiset edelleen palvomaan muita asioita kuin Jumalaa. Kun luet Raamattua niin huomaat että Jumalalta tulee se oikea korkeampi systeemi ja Hän on alusta asti halunnut auttaa meitä ettemme tuhoaisi itseämme!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      79
      4134
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      202
      3352
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3026
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      81
      2732
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      381
      2455
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      181
      2092
    7. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      38
      1623
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1615
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1418
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1402
    Aihe