Onpa mukava Jumala

Jumala on puhunut haitilaisille kuten rakastava isä puhuu.

Hautajaisissa puhunut piispa Joseph Lafontant totesi, että katastrofi voi herättää haitilaiset kehittämään maataan. "Jumalalla on jotain sanottavaa, ja hän on puhunut meille."

http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Haiti hakee voimaa Jumalasta mutta ennen kaikkea voodoosta/1135252372378

Haluaisitko sinäkin Jumalan puhuvan sinulle?
Miellyttääkö aina niin hyväntahtoisen Jumalan puhetyyli sinua?

Mummini ihmetteli Estonian onnettomuudessa, miksei Jumala ota ihmisiin yhteyttä järjestämällä jotain poikkeavan kivaa. Mutta mummini ei ollutkaan uskis vaan mensatasoinen, toisin kuin hänen monet uskistuttavansä, joiden mielestä Jumala puhutteli ihmisiä Estonian onnettomuudella.
7184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sinullekin Hän puhuu kuin rakastava isä. Et kuitenkaan kuule hänn sanojaan, vaikka ne selvästi kuuluvat:
TEE PARANNUS ja USKO EVANKELIUMI

Äänestä
  • kuka taliaivo nyt jeesus-narkkareiden höpinöihin uskoisi , et kai ole tosissasi?

    Äänestä

onpa joillakin sairas jumala

Äänestä

ottanut taas fyysisen muodon ja käynyt paikan päällä?

Äänestä

Mummelisi, kuten sinä, sitä mieltä, että on hänen omaa ansiotaan, kun hän on "mensan tasoinen"??
Monet ko. tasoisethan ovat sitä mieltä, eiväthän he muuten mensantasoisia olisikaan.

1 "Hopeallakin on suonensa ja löytöpaikkansa kullalla, joka puhdistetaan;
2 rauta otetaan maasta, ja kivestä sulatetaan vaski.
3 Tehdään loppu pimeydestä, ja tutkitaan tyystin kivi, jonka synkkä pilkkopimeä peittää.
4 Kaivos louhitaan syvälle maan asujain alle; unhotettuina he riippuvat siellä ilman jalan tukea, heiluvat kaukana ihmisten ilmoilta.
5 Maasta kasvaa leipä, mutta maan uumenet mullistetaan kuin tulen voimalla.
6 Sen kivissä on safiirilla sijansa, siellä on kultahiekkaa.
7 Polkua sinne ei tiedä kotka, eikä haukan silmä sitä havaitse.
8 Sitä eivät astu ylväät eläimet, ei leijona sitä kulje.
9 Siellä käydään käsiksi kovaan kiveen, ja vuoret mullistetaan juuriaan myöten.
10 Kallioihin murretaan käytäviä, ja silmä näkee kaikkinaiset kalleudet.
11 Vesisuonet estetään tihkumasta, ja salatut saatetaan päivänvaloon.
12 Mutta viisaus-mistä se löytyy, ja missä on ymmärryksen asuinpaikka?
13 Ei tunne ihminen sille vertaa, eikä sitä löydy elävien maasta.
14 Syvyys sanoo: 'Ei ole se minussa', ja meri sanoo: 'Ei se ole minunkaan tykönäni'.
15 Sitä ei voida ostaa puhtaalla kullalla, eikä sen hintaa punnita hopeassa.
16 Ei korvaa sitä Oofirin kulta, ei kallis onyks-kivi eikä safiiri.
17 Ei vedä sille vertoja kulta eikä lasi, eivät riitä sen vaihtohinnaksi aitokultaiset kalut.
18 Koralleja ja kristalleja ei sen rinnalla mainita, ja viisauden omistaminen on helmiä kalliimpi.
19 Ei vedä sille vertoja Etiopian topaasi, ei korvaa sitä puhdas kulta.
20 Mistä siis tulee viisaus ja missä on ymmärryksen asuinpaikka?
21 Se on peitetty kaiken elävän silmiltä, salattu taivaan linnuiltakin.
22 Manala ja kuolema sanovat: 'Korvamme ovat kuulleet siitä vain kerrottavan'.
23 Jumala tietää tien sen luokse, hän tuntee sen asuinpaikan.
24 Sillä hän katsoo maan ääriin saakka, hän näkee kaiken, mitä taivaan alla on.
25 Kun hän antoi tuulelle voiman ja määräsi mitalla vedet,
26 kun hän sääti lain sateelle ja ukkospilvelle tien,
27 silloin hän sen näki ja ilmoitti, toi sen esille ja sen myös tutki.
28 Ja ihmiselle hän sanoi: 'Katso, Herran pelko-se on viisautta, ja pahan karttaminen on ymmärrystä'."

Äänestä
  • olet copy-pastettanut jotain raamatun lauseita mistä helvetistä tiedät että sinun lempi satukirjasi on totta ?

    Äänestä

En nyt löytänyt tästä tekstistäsi sitä kohtaa missä Jumala puhuu? Lainaat piispan puhetta ja pidät sitä Jumalan puheena. Olisi kuitenkin hyvä olla kriittinen ja "koitella" ihmisten puheet, kuten Raamattukin kehoittaa. Itse en ole valmis pitämään jonkun ihmisen puhetta automaattisesti Jumalan "puheena" ilman koetusta.
Toisaalta uskon Haitin katastrofin puhuttelevan ihmisiä monintavoin ympäri maailmaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


teodikea forever kirjoitti:

Jumala on puhunut haitilaisille kuten rakastava isä puhuu.

Hautajaisissa puhunut piispa Joseph Lafontant totesi, että katastrofi voi herättää haitilaiset kehittämään maataan. "Jumalalla on jotain sanottavaa, ja hän on puhunut meille."

http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Haiti hakee voimaa Jumalasta mutta ennen kaikkea voodoosta/1135252372378

Haluaisitko sinäkin Jumalan puhuvan sinulle?
Miellyttääkö aina niin hyväntahtoisen Jumalan puhetyyli sinua?

Mummini ihmetteli Estonian onnettomuudessa, miksei Jumala ota ihmisiin yhteyttä järjestämällä jotain poikkeavan kivaa. Mutta mummini ei ollutkaan uskis vaan mensatasoinen, toisin kuin hänen monet uskistuttavansä, joiden mielestä Jumala puhutteli ihmisiä Estonian onnettomuudella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu