Atacand - "tasapainohäiriö"

Kokeiltuani verenpainelääkkeitä niiden pahasti häiritsevien sivuvaikutusten takia päädyttiin nytten viimeeksi Atacandiin. Hankalat sivuvaikutukset hävisivät mutta sivuvaikutuksenä tässä on tasapainon heittelyä. Olo on kuin ois ratikassa seisomassa - g-voimia suuntaan jos toiseen. Tästä ei aiheudu kuitenkaan pahaa oloa mutta pari viikkoa tätä "reissua" on nyt taivallettu. Istuessakin tuntuu että välillä kaarretaan vasemmalle jne...

Onkohan tähän tulossa helpotusta ajan kanssa, kun nuo muut enemmän rajoittavat sivuvaikutukset kuitenkin tästä lääkkeestä puuttuvat. En kehtaisi taas testata uutta kuuria jostain toisesta lääkkestä?

Uutena lääkkeiden popsijana mietityttää että mihin tuo taspainohäiriö pohjaa: korvaan vaiko pikkuaivoihin???
51380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pojallani oli Atacandia ja se huippasi, Siis Atacand comp 16/12.5 mg, kun ei verenpaine laskenut pelkällä Atacandilla.
Sanoi että päätä huimaa jatkuvaan ja sitä turvotusta mitä se lääke teki vaikka annettiin se nesteenpoistonkin kanssa, nyt on muuta lääkettä ja kuukausi on kulunut kävi tässä meillä ja olipa poika muuttunut, oli kuten ennenkin, kasvot ei olleet kuu-pyöreät vaan ihan ihmisen näköinen, sanoi että nilkkojen turvotuskin on hävinnyt. Uusi lääke taisi olla Ambolpin tai sinne päin se on.
Eihän kaikille käy kaikki merkit, kannattaa katsoa mikä käy.
Kyllä minullakin oli vaikka mitä lääkkeitä verenpaineeseen, nyt on ollut vuosia Cozaar 50 mg enkä ole mitään huomannut sen aiheuttavan.

Äänestä
  • Taitaa olla tuo mainitsemasi lääke Aprovel. Mutta sitä ei näemmä löydy apteekesita suoraan? Pitää kysyä lääkäriltä noista muista Angiotensiinireseptorin salpaajista eli sartaanivalmisteista, että mikä olisi sopivin.

    Annosoko minulla on ollut Atacandissa 4mg eli pienellä mennään. Kokeilin 8mg niin keikutus tuli tuplana.
    Tilanne on ovela sillä tämä ei ole huimausta vaikka heittääkin. Verenpaine ei siis laske liian alas. Kirjoittaessa on semmonen olo että käyttää tietokonetta junassa/linja-autossa tai muussa liikennevälineessä. Onneksi en kärsi matkapahoinvoinnista! Kävellessä on semmonen muutaman tuopin kävelytasapaino. En kyllä lähtis mihinkään suurta tasapainoa vaativaan urheiluun nytten.

    Pitää kai käydä taas lääkärillä sanomassa että kokeillaampa jotain toista valmistetta. Alkaa vaan kyllästyttää mennä valittamaan että ei tää troppi oikein toimi. Lääkkeitä kyllä riittää joka lähtöön: seuraavassa lista noista sartaanivalmisteista-->
    Eprosartaani Teveten
    Irbesartaani Aprovel
    Kandesartaani Atacand
    Losartaani Cozaar
    Olmesartaani Benetor, Olmetec
    Telmisartaani Kinzalmono, Micardis
    Valsartaani Diovan

    Äänestä

saattaa johtua ja olla olemassa jo iman Atacand tai muuta verenpainetta alentavan lääkkeen aloitustakin, mutta provosoituu sitten pahemmaksi lääkkeellä. Huimaus johtuu sisäkorvasta. Sisäkorvaperäisiä huimauksiakin on erilaisia, mutta tavallisin on tuo kiertohuimaus. Sisäkorvaperäinen huimaus vaikeuttaa mm lukemista, koska silmät eivät tahdo pysyä paikallaan lukiessa. Korvalääkärillä kannattaisi myöskin käydä tarkistuttamassa asioita.

Äänestä
  • Reilu kuukaus sitten ennen lääkkeiden aloittamista olin ns. terve alle 40 v. mies. Ei ollut mitään muuta kuin hieman koholla oleva verenpaine runsaine lisälyönteineen. Nyt on verenpaine laskenut 120/80 ja lisälyönnit jäänet lähes kokonaan pois. Korvaukseksi sain sitten tämän nimittämäsi "kiertohuimauksen". Korvat ovat alkaneet myös humahtaa lukkoon aina silloin tällöin. Tasapaino on kyllä ollut aina erinomainen ja korvissa ei ole ollut ikinä mitään vikaa. Olen surannut verenpainetta ja se ei laske liian alas, alimmillaan 118/78. Erikoista "särkytuntemuksia" on myös ollut, aivan kuin olisi koko kehon kehon lieviä hermopuutumisoireita - aika hankala kuvailla. Erityisesti jalkoja pakottelee koko matkalta - sähköistä hermokipua. Olen saanut joskus sähköiskun ja se tuntuu just samalta paitsi PAALJON lievemmältä. No jokainen kuka on pistänyt 9v patteriin kielensä tietää tuntemuksen!

    Menee vielä puolitoista viikkoa ennen kun pääsen lekurille, joten niin kauan tätä matkaa pitää kestää. Pitää yrittää itse pistää tuota elämää remppaan ja sitä kautta laskea verenpainetta luontaisesti. Mitenhän paljon porukka kärsii tämmösistä lääkkeiden sivuvaikutuksista? Kyllä tätä muutaman viikon jaksaa mutta ei
    olis kovin hauskaa pitkässä juoksussa.

    PS
    Luin muuten tutkimuksen noista lisälyönneistä että kertovat korkeasta aortan paineesta? --> Verenpaine laskee niin lisälyönnit katoavat. Tämä piti ainakin itsellä paikkansa!

    Äänestä

  • matkavauhtia kirjoitti:

    Reilu kuukaus sitten ennen lääkkeiden aloittamista olin ns. terve alle 40 v. mies. Ei ollut mitään muuta kuin hieman koholla oleva verenpaine runsaine lisälyönteineen. Nyt on verenpaine laskenut 120/80 ja lisälyönnit jäänet lähes kokonaan pois. Korvaukseksi sain sitten tämän nimittämäsi "kiertohuimauksen". Korvat ovat alkaneet myös humahtaa lukkoon aina silloin tällöin. Tasapaino on kyllä ollut aina erinomainen ja korvissa ei ole ollut ikinä mitään vikaa. Olen surannut verenpainetta ja se ei laske liian alas, alimmillaan 118/78. Erikoista "särkytuntemuksia" on myös ollut, aivan kuin olisi koko kehon kehon lieviä hermopuutumisoireita - aika hankala kuvailla. Erityisesti jalkoja pakottelee koko matkalta - sähköistä hermokipua. Olen saanut joskus sähköiskun ja se tuntuu just samalta paitsi PAALJON lievemmältä. No jokainen kuka on pistänyt 9v patteriin kielensä tietää tuntemuksen!

    Menee vielä puolitoista viikkoa ennen kun pääsen lekurille, joten niin kauan tätä matkaa pitää kestää. Pitää yrittää itse pistää tuota elämää remppaan ja sitä kautta laskea verenpainetta luontaisesti. Mitenhän paljon porukka kärsii tämmösistä lääkkeiden sivuvaikutuksista? Kyllä tätä muutaman viikon jaksaa mutta ei
    olis kovin hauskaa pitkässä juoksussa.

    PS
    Luin muuten tutkimuksen noista lisälyönneistä että kertovat korkeasta aortan paineesta? --> Verenpaine laskee niin lisälyönnit katoavat. Tämä piti ainakin itsellä paikkansa!

    joo päätä huimaa otan selokenia ja plendiliä ja olo on kun oisi hupakassa
    lekuri sano että mennä sairas voimisteluun takaraivossa se tuntuu eniten
    ei siejä kauemmas katella onko muilla tämmöstä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkavauhtia kirjoitti:

Kokeiltuani verenpainelääkkeitä niiden pahasti häiritsevien sivuvaikutusten takia päädyttiin nytten viimeeksi Atacandiin. Hankalat sivuvaikutukset hävisivät mutta sivuvaikutuksenä tässä on tasapainon heittelyä. Olo on kuin ois ratikassa seisomassa - g-voimia suuntaan jos toiseen. Tästä ei aiheudu kuitenkaan pahaa oloa mutta pari viikkoa tätä "reissua" on nyt taivallettu. Istuessakin tuntuu että välillä kaarretaan vasemmalle jne...

Onkohan tähän tulossa helpotusta ajan kanssa, kun nuo muut enemmän rajoittavat sivuvaikutukset kuitenkin tästä lääkkeestä puuttuvat. En kehtaisi taas testata uutta kuuria jostain toisesta lääkkestä?

Uutena lääkkeiden popsijana mietityttää että mihin tuo taspainohäiriö pohjaa: korvaan vaiko pikkuaivoihin???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu