Mietin miksi palstalle äkillisesti ilmestyi kirjoittaja joka kiihkeästi aloittaa ketjun toisensa jälkeen maalaillen niissä kauhukuvia kannabiksen vaaroista jotka vaarat hän on itse keksinyt suurelta osin ellei kokonaan.
Ensin ajattelin kyseessä olevan jonkun taviksen, mielisairaan mutta taviksen silti joka uskontonsa riivaamana melskaa omiaan kuten palstalla moni tekee, myös kaikenkarvaiset, ismien syövyttämät ihmisrauniot.
Mutta sitten ymmärsin mistä kenkä puristaa. Fanaattinen kannabiskirjoittaja onkin tietysti huumediileri, kaupustelija jonka bisnekset ovat kokonaisuudessaan riippuvaiset kannabiksen laittomuuden säilymisestä. Mahdollinen väljennys laissa kannabista koskien sortaisi tämän diilerin köyhyysloukkuun, työttömäksi työnhakijaksi ja mahdollisesti jopa pakottaisi hakeutumaan rehelliseen ansiotyöhön.
Sitä kohtaloa pelätessään tämä huumekauppias suoltaa palstalle kaikenlaista moskaa 24/7 vaikka huumekauppialle tätä palstaa ei ole lainkaan tarkoitettu.
Ensin ajattelin kyseessä olevan jonkun taviksen, mielisairaan mutta taviksen silti joka uskontonsa riivaamana melskaa omiaan kuten palstalla moni tekee, myös kaikenkarvaiset, ismien syövyttämät ihmisrauniot.
Mutta sitten ymmärsin mistä kenkä puristaa. Fanaattinen kannabiskirjoittaja onkin tietysti huumediileri, kaupustelija jonka bisnekset ovat kokonaisuudessaan riippuvaiset kannabiksen laittomuuden säilymisestä. Mahdollinen väljennys laissa kannabista koskien sortaisi tämän diilerin köyhyysloukkuun, työttömäksi työnhakijaksi ja mahdollisesti jopa pakottaisi hakeutumaan rehelliseen ansiotyöhön.
Sitä kohtaloa pelätessään tämä huumekauppias suoltaa palstalle kaikenlaista moskaa 24/7 vaikka huumekauppialle tätä palstaa ei ole lainkaan tarkoitettu.
Vastaukset 52
Vanhimmat
...ettei teistä tulisi tällaisia:
http://www.uusisuomi.fi/viihde/83199-ikijuoppo-rokkari-raitistui
Minä olenkin raitis mutta en raittiusseuralainen, seuroissa pesii valtavan kiihkeitä hiippareita jotka näkevät vain oman napansa ja tahtovat muidenkin napaansa tuijottavan.
On vain huvittavaa seurata palstalla huumekauppiaan epätoivoista taistelua elinkeinonsa puolesta.
Diilerillä valuu velli lahkeesta.. jo muutenkin bisnekset sykkyrällä jengin kasvattaessa itse tarvitsemansa ruohot.. kysyntä laskee jatkuvasti.. tulevaisuus ei näytä ruusuiselta :)
Tässä miekkosen profiilia ajalta jolloin hän ryhtyi tuumasta toimeen.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/2298941
Kauppias näyttää kiihtyvän voimakkaasti ja menee nähtävästi pian psykoosiin.
ne joilla on eniten menetettävää.
Kylällämme vaikutti kauppias Hurme joka vieraili välillä myös kotonamme.
Kun ovelta taas kerran kuului koputus käski vaimoni tytärtämme 5v ovea avaamaan. Pian tyttö kirmaisi takaisin ja kailotti; Se huumekauppias tuli taas!
Kyllä sinäkin hermoilisit jos yksinoikeudella myymääsi tuotetta alkaisi muutkin kauppaamaan. Köyhyys pelottaa meitä kaikkia.
ei kukaan halua että oma bisnes kusee.
että teillä kirjoittajat on jonkinlainen huumeongelma tai jollakin läheisellänne,turha yrittää kieltää sitä ja sitten viitsitte noita typeriä juttuja kirjoitella.
Näkee sen juu tuostakin buddy-lovesta ettei ole kaikki kotisalla... säälittää vähä tommoset.
Juu olen samaa mieltä.
Buddy on luultavasti vain poikaparka jolla on pätemisen tarve. Kannabiksen vaikutuksista henkilökohtaisesti tai yhteiskunnallisesti, tai yleensäkään millään tasolla, hänellä ei ole muuta käsitystä kuin yhteiskunnan tarjoama propaganda-aineisto. Kaikki hänen "tietämyksensä" pohjaavat sieltä vailla omakohtaista kokemusta tai edes asiaanliittyvää tietoa.
On ihmeellistä miten paljon B.n kirjoituksiin on vastattu, ilmeisesti (tahaton tai tahallinen) ärsyttävyys merkitsee paljon, koska mitään muuta annettavaa hänellä ei ole. Buddyn tarkoituksena lieneekin lähinnä oman egon pönkittäminen ns. pelaamalla viisasta.
Vastaus/viesti/lukijamäärä suhde viittaa vahvasti siihen, että hän itse hoitaa myös vastaamisen eli kirjoittaa kaikki viestit itse ketjuunsa.
Tyypillinen jakomielitautinen, asuu kotona äidin valvonnassa ja saa seuransa kirjoittamalla ja riitelemällä itsensä kanssa. Ei ole häävi hänenkään osansa tässä maailmassa.
Lukekaas kommmentti nr 10 "Se On ÄMMÄ"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8796814
Naisethan ovat tunnetusti kovin holhoavissa töissäkin kuten sosiaalitoimistoissa tai sairaanhoitajina. Se on miehen logiikka palstan vakkari.
onko kuinka maailma valaistunut ja tajunta laajentunut kun osaat nenänvarttasi pitkin arvioida muuta yhteiskuntaa - hyvä saavutus ; katso vain ettei sinua luulla kumaraksi.:P
Mutta lääkinnälliset hyödyt on suurempia kuin terveydelliset haitat.
Sivutuotteena vielä mukava olotilakin, mikäs siinnä. Lailliseksi vain niin saadaan dealerkin töihin.
En haluu töihin.. byääääääähhh
Keuhkoihin käyvä savu on toiseksi pahin haitta.
Savunkin pystyy välttämään vaporisaattorilla tai tekemällä kukkaisteetä esim.
Mutta milläs vältät olevasi rikollinen?
Suurin haitta kannabiksen käytöstä onkin poliisi joka syrjäyttää yhteiskunnasta ja leimaa rikolliseksi.
Kylläpäs siellä ollaankin todella säikähtäneitä.
hyvähän se on että tärkeästä asiasta puhutaan. vaikka psyykkisesti vajaa sen keskustelun aloittaisi.
pelkäätkö myynnin laskua vai mistä moinen lobbaaminen?
8888888888 888 888 .d8888b. 888 d8P
888 888 888 d88P Y88b 888 d8P
888 888 888 888 888 888 d8P
8888888 888 888 888 888d88K
888 888 888 888 8888888b
888 888 888 888 888 888 Y88b
888 Y88b. .d88P Y88b d88P 888 Y88b
888 "Y88888P" "Y8888P" 888 Y88b
_____ __ __ __ __ _
| | | | / ] |/ ]
| __| | | / /| ' /
| |_ | | |/ / | \
| _]| : / \_| |
| | | \ | . |
|__| \__,_|\____|__|\_
|| | | / ]| |/ ]
| __|| | | / / | ' /
| |_ | | | / / | \
| _] | : |/ \_ | |
| | | |\ || . |
|__| \__,_| \____||__|\_|
Narkki latasi taas yhden ketjun, jossa voisi puolustella kannabiksen käyttöään.
Koko ketju saman narkin käsialaa..
Oletko sinä se mainittu diileri?
Killa huumeparonit ovat liiikemiehiä ja pelkäävät elinkeinonsa puolesta.
Johan itsekin myönnät kannabiksen huumeeksi. Edistystä on siis tapahtuntut.
Et ole siis vielä lopullisesti tuhonnut aivojasi hampun poltolla.
Ei ole minun asiani määritellä mikä on huumetta ja mikä sitä ei ole.
Kirjoitin ylös vain huomioni koskien äärimmäisen fanaattista kirjoittelua kannabista koskien. Niinkin suurta arvoa asialla pitävällä on pakko olla taloudellisia panoksia pelissä muuten maaninen into aiheeseen ei ole selitettävissä?
Asuntoni arvo tippuu jos naapurissa on uudelleen toisiaan viilteleviä hamppareita.
Ei saa yöllä edes nukuttua kun huuto alkaa kohta kannabiksen loputtua.
Sitä niillä siellä oli, sillä asiaa tuntevat kävivät keittiössämme ja se savu tuli niiltä aina meille ilmanvaihdon kautta.
Kumma juttu kun väitetään että ei aiheuta aggressiivisuutta, mutta ei nuo juopot ole sellaista mylläkkää koskaan aikaansaaneet. Näitten jäljiltä oli koko rappukin välillä veressä.
Eikös niiden kannabistien pitäisi kuoria itseään luullessaan olevansa appelsiini, näinhän meille on opetettu, jospa sinun naapurisi ovat sittenkin vain tavallisia harmittomia alkoholisteja?
Minä tiedän mitä teille on opetettu.
Minä olen havainnut että kun hampunkäry häipyy, niin riitely alkaa.
On ne onneksi jo häädetty sieltä.
Ikävää liukastella verisessä rapussa ja siivoojakin valitti kun ei sitä tiedä onko siinä veressä jotain tauteja.
Kuulostaa puhtaasti viinamäen porukoilta.
Alkoholi aiheuta hampunkäryä.
Eikä kuulunut örvellystä tai pullojen kilinää.
Pelkästään hiljaisuutta ja käryä ja sitten käryn hävitessä jatkuvaa huutoa.
Sekö hamppu aiheuttaa teidän talossa loppuessaan kirkuvia viekkareita halluineen heroiinin ja pkv lääkkeiden tapaan?
Tämmösestä en ole koskaan ennen kuullut vaikka olen allalla työskennellyt pian 30 vuotta.
Riitaa niiden kesken.
Tulkintasi on siis omasi, minä kuvaan vain havaitsemiani tapahtumia.
Käry loppuu, niin riita alkaa ja puukko heiluu.
Se oli muuten se nainen joka viilteli sitä miestä.
Tyyppi istui sitten verta vuotavana rapussa.
On siellä sitten käytetty muitakin aineita, ei pelkällä hasiksella saada aikaan kuin syvä hiljaisuus pitkäksi aikaa.
Kai niillä sitä muuta ainetta olisi ollut myös kärytyksen loputtua.
Lisäksi niitä sekakäyttäjiahän ei kuulemma hampparien mielestä ole olemassakaan.
Noh, jokatapauksessa talo rauhoittui kun ne pistettiin sieltä pois.
Vähän sääliksi sitä tyyppiä kyllä kävi kun se oli sellainen ressukka muutenkin.
Narkkari vetää ensin kovimmat aineet koska niillä pääsee refloista nopeasti ja varmasti.
Sekakäyttö on suuri ongelma mutta sitä tapahtuu eniten alkoholin ja lääkkeiden suhteen. Nämä veitikat ne vasta hankalia ovat, sanoisin.
Säälihän se mutta tämmöstä se sitte on.
Kannabis on yksi uhka lääketeollisuudelle ja sen pyrkyreille, jotka tienaavat satojatuhansia vuodessa muine etuuksineen.
Ensinnäkin huumeet pitää säilyttää laittomina edelleenkin. Ja huumediilereille ja salakuljettajille pitää säätää semmoisia rangaistuksia, että alkaa aivan oikeasti pelottaa. Nythän salakuljettaja saa usein hiukan sakkoa, ja vieläpä valittelee instansseihin että huumeiden menetys oli kohtuutonta elinkeinon haittaamista.
On hyvä pitää erillään ns. lääkekannabiksen hyödyt ja kannabisnarkkareiden hyysäys.
On toki olemassa monia muitakin lääkkeitä, jotka ovat niitä tarvitseville ehdottoman tarpeellisia, mutta myös katukaupassa himoittuja nupinsekoittajia. Ei niitäkään pidä sallia holtittomasti kaupusteltaviksi. Muutenhan niitä kasvavassa määrin myydään koulupihoilla lapsillekin, kuten viimeaikaiset merkit jo osoittavat. Kannabiksen laillinen käyttö lääkkeenä on tarpeen siinä määrin kuin se on medikaalisesti perusteltavissa. Myös käyttömäärät ja määräysperusteet pitää olla tarkkaan määriteltyjä, sekä näitä määräävien lääkäreiden toiminta riittävästi valvottua, jotta lieveilmiöt ja kannabistuotteiden eteenpäinmyymisen riski saadaan minimoitua.
Singapore sopii esimerkiksi siitä, miten vastaavasti laittomaan huumesalakuljetukseen ja huumekauppaan tulisi suhtautua.
Näillä eväin koko ongelmavyyhti saadaan purettua.
"Näillä eväin koko ongelmavyyhti saadaan purettua. "
Eli tapetaan kaikki jotka ovat kanssasi eri mieltä. Eikö Adolf Hitlerkin juuri tähän tähdännyt?
Hitler-kortti pöydässä.
Täysin asialliseen kommenttiin, jossa ei edes tuomita kannabiksen asiallista medikaalista hoitokäyttöä, ei ilmeinen huumeidenkäyttäjä osaa muuta kuin kiljua tappamista ja Hitleriä.
Tämä osoittaa ainakin sen, että huumeiden laillistamista hehkuttavat lobbarit eivät sitä tee kannabiksen lääkinnällisten syiden vuoksi. He lobbaavat sitä voidakseen vedellä huumeita laillisesti vintti pimeänä.
Godwinnin lain mukaan tällaisen huumelobbarin kaikilta aiemmiltakin kommenteilta putoaa pohja. Tosin tervejärkinen on havainnut huumeiden laillistamispuheet umpihullujen höpinäksi jo ilman Hitler-korttiakin.
Aivan päivänselvää on kuitenkin se, että tällaiset sekavat narkkarit ja huumediilerit pitää saada todella kuriin.
Jotta sinun bisneksesi eivät kärsisi..
Jatkoin kirjoituksesi loppuun kun jätit sen itse kesken.
Myytinviljelijä kävi kylvämässä tuon, mutta siemen lankesi karuun maaperään eikä kasva.
Miksi sinä iniset kuin hyttynen. Kirjoituksesi ovay´t kovin pienehköjä noitapillin ujelluksia.
Tuo aika avuton ajatus että huumekauppiaat käyvät täällä vastustamassa hamppareiden haaveita.
Se vaan, että täällä on turha lobata yhtään mitään. Palsta täynnä narkkeja, tenuja ja natseja, siitä ei diileri paljoa kostu. Turpaansa voi saada ja anuksensa araksi mutta siihen se typistyy. Tuota yhtä Love miestä on syytä varoa eikä kääntää selustaansa sille.
Saatan vaikka puhua siitä pahaa selän takana.
Äläpä ruikku hiiviskele siellä takana ja nostele yhtään kasukkaasi, täältä ei tipu!
Enkä myöskään osta sinulta mitään.