Mikä siinä on että nettiautossa

Ei jotkut ihmiset voi pistää autonsa kilometrejä tai hintaa näkyviin.Luulevatko he että se on joku myyntikikka että pystyvät sitten sen vaihvihkaa heittämään kyselyn yhteydessä hirveän selityksen kera.Helevetti että ärsyttää.Itse en yleensä edes noita myyjiä/autoja noteeraa koska menee turhaan auton etsimis aikaa siihen että kys myyjät viitsivät vastata kilometri/hinta tiedusteluun.
Mielestäni nettiautossa pitäisi olla kyseiset asiat reilusti esillä ja ylläpitäjien pitäisi moinen asia tehdä pakolliseksi kuin esim paikkakuntakin on.Mielestäni km ja hintapyynti ovat ihan yhtä tärkeitä tietoja vai olenko väärässä ja ainut ketä mokoma pikkuasia häiritsee???
17680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Jätä nämä km-vikaiset mustalaisille ja muille autohuijareille.

Äänestä

Tällöin kilometrejä on paljon takana sekä hinta on yläkantissa.
Voit rauhassa unohtaa nämä autot.
Anna myyjän jatkaa rauhaisaa myyntiään hyvin rauhassa!

Äänestä

Kannattaa nyt odottaa että saat ajokortin ja rahaa siihen auton ostoon,eikä käydä ihmettelemässä nettiauton ilmoituksia tässä vaiheessa.

Äänestä

Kaikille se mittarilukema ei ole ollenkaan tärkeä, eikä se kerro auton kunnosta kovinkaan paljoa. On aivan eri asia, onko kilometrit kertyneet Helsingin ruuhkissa ja pääkaupunkiseudun kehäteiden suolaliemessä, vai matka-ajossa Pohjois-Suomen talvisinkin kuivilla teillä. Muutenkin esimerkiksi 500 tkm ajettu hyvin huollettu ja hoidettu auto, johon viimeisen 100 tkm:n aikana on vaihdettu paljon uutta osaa, saattaa olla kaikinpuolin paljon paremmassa kunnossa, kuin 300 tkm ajettu auto, jota ei viimeiseen kolmeen vuoteen ole huollettu ollenkaan.

Kaikki myyjät eivät välttämättä edes tiedä autonsa todellisia ajokilometrejä. Myyjälle on kenties tavalla tai toisella selvinnyt, että mittaria on ruuvattu mutta tietoa siitä kuinka paljon ei ole. Joku aikaisempi omistaja on saattanut myös vaihtaa rikkoutuneen mittariston uuteen, jolloin kilometrit ovat kadonneet mittaristosta. Myyjä on autoa ostaessaan ehkä kuullut, paljonko mittarista puuttuu, mutta ei muista sitä. Vanhemmissa autoissa on jonkin verran ollut käytössä mittareita, joiden suurin lukema on 100 tkm. Jos olet tuollaisen ostanut käytettynä ja mittarissa on silloin ollut vaikka 60 tkm, johon itse olet ajanut 70 tkm päälle, niin miten voit tietää onko todellinen kilometrilukema 230 tkm, 330 tkm vai kenties jopa 430 tkm?

Varsinkin erikoisempien autojen tapauksessa on ihan luonnollista että auto myydään tarjousten perusteella. Ainutlaatuisempien autojen kohdalla hinta ei määräydy auton ominaisuuksien tai käyttöarvon mukaan. Se ei myöskään määräydy sen mukaan, paljonko auton kunnostamiseen/rakenteluun on palanut rahaa tai työtunteja. Se määräytyy sen perusteella, kuinka paljon joku on siitä valmis maksamaan, ja jos yleistä hintatasoa ei voi määrittää, on myyjän aika vaikea arvioida autonsa rahallista arvoa. Tällöin on aika luonnollista että hintapyyntö jätetään pois. Eikä hinnan ilmoittamatta jättäminen liene kiellettyä tavallisempienkaan autojen kohdalla.

Ei kai tuollaisista asioista kannata ärsyyntyä, jätä vaan ilmoitus huomioimatta. Niin minä ainakin teen, ellei kyseessä tosiaan ole joku erikoisempi laite tai ilmoitus muuten vaan herätä mielenkiintoa.

Äänestä

Soita reippaasti ja esittele itsesi ja sovi tapaaminen ja osta käteisellä, heti!

Mikä ihmeen takametsien harjastukka eino sielä taas itkee, kysyy rohkeasti niinkuin oikeasti ostavat tekevät elävässä elämässä!!

MIKÄ IHMEEN VAIKEUS ON KYSYÄ JA KESKUSTELLA ??? Onko häpeemistä liikaakin esiintymiskyvyssäsi vai tyhjä lomsa jälleen??

Äänestä
  • Mutta tosiasia on se, että nämä paskanpuhuja, tekstiviesti, sähköposti, tuu näyttään tuhannen kilometrin päähän, tiukka hinta, vaihda 12000 euron auto päittäin -87 Kadettiin, vaihda subbariin, saat XXXXX euroa -tule hakemaan- ei kuulu mitään, pitää kysyä vaimolta, tuun huomenna klo 14.00 kattoon- ei kuulu ei näy ja loppujen lopuksi rahaa ei ole latiakaan pellet tulevat kaupungeista.
    Muuten olen samaa mieltä kanssasi.

    Äänestä

  • Eivät mopoikäiset voi soittaa,ääni paljastaisi että on kyseessä on huuhaa.

    Äänestä

  • selviää kirjoitti:

    Mutta tosiasia on se, että nämä paskanpuhuja, tekstiviesti, sähköposti, tuu näyttään tuhannen kilometrin päähän, tiukka hinta, vaihda 12000 euron auto päittäin -87 Kadettiin, vaihda subbariin, saat XXXXX euroa -tule hakemaan- ei kuulu mitään, pitää kysyä vaimolta, tuun huomenna klo 14.00 kattoon- ei kuulu ei näy ja loppujen lopuksi rahaa ei ole latiakaan pellet tulevat kaupungeista.
    Muuten olen samaa mieltä kanssasi.

    tuo että Nettiauton kautta saa ainakin juttukavereita, ja jos haluat sähköpostilla autoa "ostavia"
    ystäviä, niin niitä löytyy...auton ostaja soittaa ja tulee paikalle. Hyväksyy tai hylkää. just simple.
    Joillekin ei vain ole tuo osto niin yksinkertaista! Ja olemattomia myyjiä/autoja siellä on paljon.
    Numeroa salaaville ei kannata vastata, ja autoa ei kannata laahata "ostajan" tykö, tosiostaja tulee
    kyllä auton luo.

    Tässä oma näkemykseni. Muitakin toki on :)

    Äänestä

"Itse en yleensä edes noita myyjiä/autoja noteeraa koska menee turhaan auton etsimis aikaa siihen että kys myyjät viitsivät vastata kilometri/hinta tiedusteluun."

Miten niin et noteeraa?

Jos et noteeraisi, et olisi täällä mitään vuodattelemassakaan.

Sinähän nimenomaan noteeraat, Eino.

Äänestä
  • jota tuo asia häiritsee,ei kyllä ittellä yö unet mene jos ei kilsat näy.Ja kai se myyjän oma asia on.

    Äänestä

Ei täällä kannata moista asiaa kysellä.Nuo vastaajat ovat itse juuri niitä myyjiä joilla ei niitä tietoja näy kun kuvittelevat että ovat ovelia myyjiä.Myykööt noita linttojaan ilman tietojaan.Meitä on muitakin joita ei kyseiset ajoneuvot kiinnosta.Eli ihan asiaa heittelet.Toivotaan että nettiautoonkin tulee muutos että tiedot pitää rehellisesti näkyä!

Äänestä
  • "Toivotaan että nettiautoonkin tulee muutos että tiedot pitää rehellisesti näkyä!"

    Mitenkäs meinasit valvoa että ne tiedot näkyy REHELLISESTI? Suomessa on varmasti kymmeniä tuhansia autoja, joiden omistajat eivät tiedä autonsa mittaria "ruuvatun". Eiväthän nämä ihmiset voi myydessään laittaa todellista kilometrilukemaa, jos eivät edes tiedä etteivät kaikki kilometrit näy mittarissa. Ja miten sitten pitäisi niiden rehellisten myyjien toimia, jotka tietävät etteivät kaikki kilometrit mittarissa ole, mutteivät sitä paljonko mittarista puuttuu?

    Antaa ihmisten kaupitella autojaan sellaisilla tiedoilla ja hinnoilla, kuin itse tahtovat. Jos ei ilmoitus syystä tai toisesta miellytä, niin silloin hyppää vaan seuraavaan. Ostakaa sellainen auto, jonka myynti-ilmoituksessa kaikki haluamanne tiedot on esillä, älkääkä tuhlatko aikaanne miettimällä miksi joku ei ole kaikkia tietoja antanut. Ei yöuniaan kannata sen takia menettää, että joku ei ilmoita mittarilukemaa, toinen hintaa ja kolmas puhelinnumeroaan...

    Ihme valittajia olette!

    Äänestä

suorastaan. Keskuudessamme elää kansanryhmä joka ei noudata minkäänlaisia pelisääntöjä. Tähän ryhmään kuuluu sekä ostajia että myyjiä. Molemmat kuvittelevat olevansa ovelia mutta ostajina potkin ne pois nurkista ja myyjinä en edes viitsi vaivaantua. MIKÄ TÄTÄ MAATA OIKEIN VAIVAA? ? ? ?

Äänestä
  • mitä niitä kyttäilee jos ei ole edes ostoaikeissa.soittamalla selviää.

    Äänestä

Minulla on nettiautossa ilmoitusvahti ja yhtä autoa on kahden vuorokauden aikana 18 kertaa päivitetty eli lähes joka tunti päiväsaikaan tulee siitä s-postiin ilmoitus. Luuleeko myyjä että saa näin enemmän huomiota? ainakin itse jätän kyseisen auton juuri tämän takia ostoslistan ulkopuolelle.

Äänestä
  • Ota se vahti pois jos et mitään meinaa ostaa,ja se sua häiritsee.Eikö ole helppo ratkaisu jopa noinkin tyhmälle ihmiselle?

    Äänestä

  • OLet potenttiaalinen ostatja oli vahti tai ei normaali kateellinen rahaton kyttäri siinä sun"OSTOSKORI"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pilkunkoviilaaja kirjoitti:

Ei jotkut ihmiset voi pistää autonsa kilometrejä tai hintaa näkyviin.Luulevatko he että se on joku myyntikikka että pystyvät sitten sen vaihvihkaa heittämään kyselyn yhteydessä hirveän selityksen kera.Helevetti että ärsyttää.Itse en yleensä edes noita myyjiä/autoja noteeraa koska menee turhaan auton etsimis aikaa siihen että kys myyjät viitsivät vastata kilometri/hinta tiedusteluun.
Mielestäni nettiautossa pitäisi olla kyseiset asiat reilusti esillä ja ylläpitäjien pitäisi moinen asia tehdä pakolliseksi kuin esim paikkakuntakin on.Mielestäni km ja hintapyynti ovat ihan yhtä tärkeitä tietoja vai olenko väärässä ja ainut ketä mokoma pikkuasia häiritsee???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu