Ryhmäkannettako

Jotakin sellaista huhua liikkeellä, että monet asiakkaat vimmastuneet huonosta laadusta.
Onko totta vai mistä nyt on kyse? Ei kai vain työpaikat ole vaarassa?
4673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Talofirmaan vihastuneet vaativat jo joukkokannetta
Torstai 28.01.2010 klo 10:52 (päivitetty to 13:11) Kauppalehti21 kommenttia
AAKUVA: Lauri Olander/KL

Joukko huokeista valmistaloista tunnetun Älvsbytalon asiakkaita haluaa nostaa Suomen ensimmäisen ryhmäkanteen ruotsalaisyhtiötä vastaan. Asiasta kertoo MTV3:n 45 Minuuttia -ohjelma.

Ryhmäkannetta ajava joukko haluaisi oikeuden ottavan kantaa Älvsbytalon valmistamien talojen vuorilaudoituksen ja talojen sokkelin rakenteeseen, joka ei asiakkaiden mielestä vastaa hyvää rakennustapaa. 45 Minuuttia -ohjelman mukaan vuorilaudoitus on jätetty taloissa sokkelin yläreunan tasalle, minkä seurauksena talon rakenteisiin voi päästä kosteutta.

Kuluttajaviraston lakimies Jari Suurla vahvistaa viraston selvittävän mahdollisuutta nostaa ryhmäkanne. Mitään päätöksiä asiasta ei kuitenkaan ole tehty.

45 Minuuttia -ohjelman mukaan käräjäoikeus on antanut Älvsbytalolle yhdessä vuorilaudoitusta koskevassa jutussa langettavan päätöksen. Yhtiö määrättiin kustantamaan asiakkaan taloon tuhat euroa maksavan tippalistan asennus.

Älvsbytalo on vastannut vuorilaudoitusta koskeviin syytöksiin ilmoittamalla, ettei laudoitusta voi korottaa, koska valmiita elementtejä ei sen jälkeen voitaisi enää liikutella rakennuspaikalla.

45 Minuuttia -ohjelma kertoi myös eilen, että valmistaloja tekevistä yrityksistä Älvsbytalosta on kuluttajariitalautakunnassa eniten riitajuttuja viimeisen noin kymmenen vuoden aikana. Yhtiö on myös ollut ainoa talotoimittaja, joka on jättänyt reagoimatta lautakunnan suosituksiin. Näin on tapahtunut peräti 40 prosentissa tapauksista.

Vuodesta 2001 alkaen kuluttajariitalautakunta on tehnyt yhteensä 57 Älvsbytaloa koskevaa päätöstä.

Äänestä
  • Ylimielisyys kostautuu.

    Äänestä

  • Kuluttajavirasto vatkasi vuorilautojen pituuden kanssa 2 vuotta ja sai lopulta aikaiseksi päätöksen ettei vuorilautojen lkyhyydessä ole mitään huomauttamista. Ryhmäkannetta, tai ryhmävalitusta ei tule tästä ongelmasta, eikä mistään muustakaan. Kuluttajavirastolla on ollut neljä vuotta aikaa nostaa ryhmävalitus tai -kanne, mutta virasto ei ole nähnyt yhtään syytä nostaa kannetta.

    Onneksi sentään Kuluttajavirasto puuttui bensa-automaattien yhden sentin pyöristysvirheeseen. Kuluttajavirastossa asiat laitetaan tärkeysjärjestykseen. Vähemmän on enemmän.

    Kyllä kuluttajaviraston lakimies on palkkansa ansainnut.

    Äänestä

työpaikat tulevat mitä todennäköisimmin olemaan nykyisellä laadulla ja toimintaperiaatteella todellakin vaarassa. Nykyään pitää jo lähes sääliä talopaketin ostajaa, kun näkee "Tähän rakennetaan Älvsbytalo" (tai jtn) -kyltin tien reunassa...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Älvbytaloille kirjoitti:

Jotakin sellaista huhua liikkeellä, että monet asiakkaat vimmastuneet huonosta laadusta.
Onko totta vai mistä nyt on kyse? Ei kai vain työpaikat ole vaarassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu