rasisteja valtaväestöä kohtaan,koska valtaväestön täytyy heitä miellyttääkseen lukea pakolla ruotsia koulussa.
Tämä on todella väärin.
Tämä on todella väärin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Svenska talande bättre folk
voidaan paikkapaikoin sanoa jopa rasisteiksi,eivät nimittäin halua aina palvella suomenkielisiä suomeksi vaikka sitä osaavat vähintäänkin kohtuullisesti,näitä tapauksia riittää.
Näitä rasisteja löytyy. Matemaatikot ovat myös rasisteja, koska suomalaisten täytyy lukea matematiikkaa koulussa matemaatikkoja miellyttääkseen. Maantieteilijöiden ja biologien kanssa on sama juttu. Törkeää rasismia on myös urheilijoiden miellyttämiskamppanja, jossa kaikki suomlaiset pakotetaan matelemaan urheilijoille liikuntatunneilla. Näitähän on vaikka miten. Koko koululaitoksemme perustuu moninkertaiseen rasismiin, jossa suomalaiset ovat uhreja.
Olen näköjään rasisti suhteessa idiootteihin.
älä mene kouluun, ei tartte lukea eikä laskea.
se vaihtoehto, mitä on esitettu eli VENÄJÄN kielen pakko... Kyllä paljon mielummin Ruotsi. Suomen sodassa suomalaiset taistelivat Venäjää vastaan, koska halusivat mielummin kuulua Ruotsiin. Suomella on satojen vuosien perinne osana Ruotsia. Ja ruotsalaisethan ovat kaikin puolin miellyttäviä, älykkäitä ja hyvännäköisiä ihmisiä ja liiketoiminnta Ruotsin kanssa on vakaata ja pysyvää ja hyödyttää Suomea. Joten ruotsin kielen oppimisesta ei ole mitään haittaa. Minun lapseni ei ainakaan, kun kouluun joskus menee, mitään rysslandian kieltä tarvi opiskella.
samaa mieltä iipon kanssa. Mieluummin ruotsia kuin venäjää kakkoskielenä. Tosin, suurinta viisautta olisi, jos jokainen saisi sen kakkokielen valita sen mukaan mitä tuntee tarvitsevansa. Oli se sitten ruotti, venäjä, saksa, ranska tai mihin opetusta löytyy. Englanti täytyisi olla pakollinen ykköskieli.