Dodge Dart -73

Ei riitä virtaa ja valot sun muut erittäin himmeänä. Kun polkaisee kaasua, niin virtaa kyllä tulee lisää ja valot kirkastuu huomattavasti korkeampien kierrosten ajaksi, mutteivat kuitenkaan niin kirkkaaksi, kuin niiden kuuluisi olla. Jos ei mikään sähkölaite ole päällä, niin se jaksaa juuri ja juuri ylläpitää akun jännitettä. Jonkin sortin latausongelma kuitenkin on ja kysynkin, että olisko jollakin antaa vinkkiä? Hiilet on katottu ja niiden pitäis olla ok!
6349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ootko käyny kuormittaa akkua missään akkuliikkeessä.. ?

Äänestä

Oletko startannut akkukaapeleilla viime aikoina?Jos olet,ja muutenkin, tarkista moottorin ja korin välinen maadoitus.Usein miinuskaapelin kytkennän vuoksi moottorin ja korin välinen ohuehko lisämaadoituspiuha kärähtää poikki kun antaa lisävirtaa/saa apukäynnistysvirtaa.
Kokeile starttikaapelilla maadoittaa esim laturin säätöraudasta tai muusta moottorin metalliosasta suoraan johonkin korin metalliosaan.Jos valot kirkastuivat,ja mittaritkin näyttävät taas oikein,niin siinä se oli.
Yleensäkin kannattaa tarkistaa kaikki liitännät akun ja laturin alueella.

Äänestä
  • On tosiaan apuvirralla pantu käyntiin täs kovemmilla pakkasilla pari kertaa. Pitääpä kokeilla tuota, josko vaikka auttais, Kiitos!

    Äänestä

Palanut fusible-johto jännitteensäätimessä? Matalat asetukset säätimessä? Avoin virtapiiri, joku johto systeemissä katkennut tai ei kosketa? Korkea resistanssi? Mittaa ohmit. Huono laturi, vaihda johonkin modernimpaan. Käy romikselta ostamas joku Denso tms., joka lataa tyhjäkäynnilläkin.

Äänestä
  • vaikka ite laturissa ei olis mitään vikaa niin se orkkis telamiina kannattaa vaihtaa pois tai sitten pitää toista toimivaa varalla aina mukana jos sattuu pettään ajossa

    Äänestä

  • Laturi kyllä joutaisi muutenkin vaihtoon, ku kattelin sitä tuossa, niin hihnapyörä näyttäs olevan hitsattu akselin päähän ja heittoa on semmoset pari milliä helposti! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Haerdix kirjoitti:

Ei riitä virtaa ja valot sun muut erittäin himmeänä. Kun polkaisee kaasua, niin virtaa kyllä tulee lisää ja valot kirkastuu huomattavasti korkeampien kierrosten ajaksi, mutteivat kuitenkaan niin kirkkaaksi, kuin niiden kuuluisi olla. Jos ei mikään sähkölaite ole päällä, niin se jaksaa juuri ja juuri ylläpitää akun jännitettä. Jonkin sortin latausongelma kuitenkin on ja kysynkin, että olisko jollakin antaa vinkkiä? Hiilet on katottu ja niiden pitäis olla ok!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu