cerazette ja ruskea vuoto

Olen syönyt nyt cerzette-pillereitä reilun kuukauden. Luonnollisesti aloitin ne ensimmäisenä vuotopäivänäni, kuukautisvuoto kesti viitisen päivää ja sen jälkeen tuli vielä noin viikon ajan vähäistä rusehtavaa tiputteluvuotoa. Sitten viikon ajan ei vuotoja ollut lainkaan, mutta nyt minulta on tullut tummanruskeaa paksua vuotoa jo viiden päivän ajan. Aivan kuin nämä olisivat kuukautiseni (nekin tosin pari viikkoa etuajassa), mutta verta ei tule, vaan ainoastaan tuota ällöttävää paksua vuotoa ja hyytymiä. En voi käyttää tähän vuotoon tamponeja, mutta pikkuhoususuojat eivät riitä. Todella raivostuttavaa!

Onko muilla vastaavia kokemuksia? Onko tämä normaalia? Mitä tuo vuoto on ja pitäisikö sen mennä ohi ajan kanssa?
1111512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

käytön aikana voi tiputteluvuotoa tulla hyvinkin usein, eikö gynekologi maininnut asiasta?! Hyvin yleinen sivuv.

Äänestä
  • Olen kyllä tietoinen mahdollisesta tiputteluvuodosta ja lääkärikin mainitsi asiasta. Tässä lähinnä ihmettelenkin vuodon laatua (viikon kestänyt tiputteluvuoto ensimmäisen liuskan alussa oli aivan erilaista). Vaikuttaa siis siltä että normaalia kk-vuotoa ei tule lainkaan, ainostaan tätä ruskeaa töhnää. Mutta tämä siis aivan normaalia?

    Äänestä

  • soniiii kirjoitti:

    Olen kyllä tietoinen mahdollisesta tiputteluvuodosta ja lääkärikin mainitsi asiasta. Tässä lähinnä ihmettelenkin vuodon laatua (viikon kestänyt tiputteluvuoto ensimmäisen liuskan alussa oli aivan erilaista). Vaikuttaa siis siltä että normaalia kk-vuotoa ei tule lainkaan, ainostaan tätä ruskeaa töhnää. Mutta tämä siis aivan normaalia?

    olen käyttänyt vuoden cerazettea,tiputtelua silloin tällöin,vähentynyt koko ajan,joskus pariinkin kuukauteen ei mitään....aikas tarkasti samaan aikaan pitää ottaa sitä pilleriä....ihanaa kun ei oo kuukautisia ollenkaan enää; ))pientä vuotoa kuuluu asiaan...nou hätä,alussa miullakin 5pv kesti...

    Äänestä

  • soniiii kirjoitti:

    Olen kyllä tietoinen mahdollisesta tiputteluvuodosta ja lääkärikin mainitsi asiasta. Tässä lähinnä ihmettelenkin vuodon laatua (viikon kestänyt tiputteluvuoto ensimmäisen liuskan alussa oli aivan erilaista). Vaikuttaa siis siltä että normaalia kk-vuotoa ei tule lainkaan, ainostaan tätä ruskeaa töhnää. Mutta tämä siis aivan normaalia?

    ruskea töhnä on valkovuotoa, johon on sekoittunut vähän veristä vuotoa. Eli ihan normaalia "ylimääräistä" vuotoa, kun olet vasta nuo ko. pillerit aloittanut.

    Äänestä

Olen syönyt 2 kuukautta Cerazetteja, mulle ei oo tullut kertaakaan menkkoja. Aloitin kyllä pilsut vasta taukoviikon jälkeen lääkärin ohjeistuksen mukaan, tiedä sitten johtuisiko siitä.

Äänestä
  • Joo no nyt tämä vuoto on kestänyt yli kaksi viikkoa ja tulen kohta hulluksi :/ luulin jo jossain vaiheessa että se loppui kun erään päivän sain olla rauhassa, mutta seuraavana päiväni vaiva palasi. Päätin muutenkin, että jos toisen liuskan aikana suurimmat ongelmat eivät lopu, siirryn kuparikierukkaan. Minulle kun tulee yhdistelmäehkäisypillereista ientulehdusta enkä voi niitä käyttää ja nyt cerazettekaan ei toimi. Huoh, raivostuttavaa tämä kyllä on.

    Äänestä

  • soniiii kirjoitti:

    Joo no nyt tämä vuoto on kestänyt yli kaksi viikkoa ja tulen kohta hulluksi :/ luulin jo jossain vaiheessa että se loppui kun erään päivän sain olla rauhassa, mutta seuraavana päiväni vaiva palasi. Päätin muutenkin, että jos toisen liuskan aikana suurimmat ongelmat eivät lopu, siirryn kuparikierukkaan. Minulle kun tulee yhdistelmäehkäisypillereista ientulehdusta enkä voi niitä käyttää ja nyt cerazettekaan ei toimi. Huoh, raivostuttavaa tämä kyllä on.

    Miullakin on samanlaista ruskeaa vuotoa, ollut jo monen monta viikkoa. Toki ihan paniikissa ampaisin nettiin etsimään tietoa, että olenko esim. raskaana. Mutta varmaan kaikille vähän eri tavalla noi vaikuttaa.

    Äänestä

Söin 3kk cezarettea, kuukaudessa oli ehkä 6-7 kuivaa päivää? Vuosin koko ajan ja olin todella väsynyt, hirvee olo. Söin cezarettea siksi että niillä testattiin jos saisin sen kapselin (gynen mukaan sama vaikuttava aine). Oli pakko lopettaa 3kk jälkeen kun ei jaksanut ei sitten mitään. Harmittaa, en saa normaaleita yhdistelmäpillereitä aura-oireiden takia. Viimenen vaihtoehto on kierukka, sitä sitten syksyllä kokeilemaan.

Äänestä

Minullakin oli "vuotoa" melkein koko puolen vuoden ajan kun käytin noita pillereitä. Välillä saattoi olla pari viikkoa ilman vuotoa. Eniten häiritsi juuri vuodon laatu, kun tuli sellaisia epämääräisiä rusehtavia klimppejä ja lieroja... (mitälie hyytyneitä kohdun limakalvon palasia, mutta samanlaisia ei todellakaan tule norm. kuukautisten aikaan)
Pillerit otin melko säännöllisesti (max 0,5 - 1 h heittoja). En tiedä olisiko ollut vaikutusta noihin vuotoihin, jos olisin ottanut minuutilleen samaan aikaan joka päivä.

Äänestä

mulla on ollu cerazette käytössä varmaan pari vuotta jo ja nyt viime kuukautisten jälkeen vasta alko tää ruskee tiputtelu. eli ei mitään sen kummempaa taida olla? aattelin eka et ois ollu joku tyyliin hiivatulehdus mut ei oo kutinaa tai mitää vastaavaa.

Onks teillä noi menkkojen välit ihan mahottoman pitkät kans? mun ei ekana käyttövuonna ollu ku ehkä kahet menkat ja nyttekki oli reilu kolmen kuukauden väli kahden viime kerran välilla.

Äänestä
  • Oon syöny noin kaksi vuotta cerazetteja. ALuksi oli ongelmaa, vuotoa tuli koko ajan noin 5kk ajan. Lääkäri vaan kehotti jatkamaan syömistä. No vuoto loppui sitten kun seinään ja eikä ole enää sen jälkeen vuotanut :) Tosin mielialan kanssa meinaa olla välillä ongelmia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


soniiii kirjoitti:

Olen syönyt nyt cerzette-pillereitä reilun kuukauden. Luonnollisesti aloitin ne ensimmäisenä vuotopäivänäni, kuukautisvuoto kesti viitisen päivää ja sen jälkeen tuli vielä noin viikon ajan vähäistä rusehtavaa tiputteluvuotoa. Sitten viikon ajan ei vuotoja ollut lainkaan, mutta nyt minulta on tullut tummanruskeaa paksua vuotoa jo viiden päivän ajan. Aivan kuin nämä olisivat kuukautiseni (nekin tosin pari viikkoa etuajassa), mutta verta ei tule, vaan ainoastaan tuota ällöttävää paksua vuotoa ja hyytymiä. En voi käyttää tähän vuotoon tamponeja, mutta pikkuhoususuojat eivät riitä. Todella raivostuttavaa!

Onko muilla vastaavia kokemuksia? Onko tämä normaalia? Mitä tuo vuoto on ja pitäisikö sen mennä ohi ajan kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu