kuoli tammikuussa 2010 suomessa pelkästään eroakirkosta.fi kautta (vrt: http://mpolla.net/ek )
Joutivatkohan ne helvettiin vai taivaaseen, miten on?
Joutivatkohan ne helvettiin vai taivaaseen, miten on?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitäs pahaa ne kirkosta eoajat on sinun mielestä tehneet, kun heitä solvaat?
ymmärryksessä on vikaa, niin voihan asian noinkin käsittää
on Nassella tunnetasolla kuin ymmärryksessä.
Kun emme tiedä kaikkea, osa asioista on väkisin uskon varassa. Kristityt ymmärtävät uskovansa, mutta ateistit uskovat ymmärtävänsä peruskysymykset.
Jumala on hyvin yksinkertainen selitys. Minun on vaikea uskoa siihen, mutta samoin minun on mahdoton uskoa alkuräjähdykseen nykyisessä muodossa, sillä se edellyttää maailmankaikkeuden laajenemista valoa nopeammin eikä kerro mitään siitä mihin syntyi avaruus ja miksi. Agnostikon on helppo sanoa ettei tiedä.
Nassen perusongelma on ilo loukata toisten tunteita ja siten kerjätä huomiota. Monista hänen kaltaisistaan on tullut vanhempina suvaitsemattomia uskovaisia, jotka tietävät kaiken muita paremmin. Ellei Nasse sitten ole kirkon palkkalistoilla :-)
tuon sivuston mukaan 2716 ihmistä erosi ev-lut lahkosta.
Kokonaan toinen asia on moniko heistä ikinä uskoi tuohon kristinuskon mytologiaan miltään osin ja toisaalta osa eronnoista on niin fundiksia että heidän mielestään liian liberaalit tulkinnat aiheuttavat eroamisen.
Toistaiseksi kun näistä jumalsita ei ole muuta havaintoa kuin että ne ovat ihmisen luomia mielikuvitusolentoja, niin tuollainen otsikointi on toisinaan ihan perusteltua.
Voisi tietysti tutkia että moniko lahkon tammikuussa kuolleella jäsenellä oli uskontoiloinen, jeesus merkkinen parasiitti aivoisaan ja saada siitä muutaman kuolleen jumalan lisää.
Näin se menee, uskontoja syntyy 2-3 kpl päivässä ja uskontojen evoluutio tapahtuu myös krisselismille aikanaan, se muuttuu mytologiaksi.