Olen elämässäni lihonut ja laihtunut eestaas ja rinnat jojoilleet mukana, enemmän ja vähemmän kiinteinä. Nyt raskauden jälkeen rinnat näyttävät kuitenkin venähtäneen sellaisiksi, etteivät ne siitä enää palaudu. Koko on nyt d:n ja c:n välillä. En haluaisi silikoonia kroppaani, mutta haluaisin kuitenkin kiinteämmät rinnat ja korjata rintojen symmetrian. Mitä on tehtävissä? Jos tehdään rintojen "ylösnosto" niin kuinka pieneksi ne sitten jäävät? Arvet eivät minua haittaa.
rintojen korjaus ilman silikoonia
********
7644
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ennen kirurgin veitsen alle menoa kokeileppa käydä salilla kiinteyttämässä ylävartaloasi ja jos sitten vielä näky on epämiellyttävä niin loput voi korjata kirurgisin menetelmin, mutta ensin kannattaa tehdä luonnollisin menetelmin se mikä on vielä tehtävissä :)
No ei siinä ihan kyllä jumpat tehoa jos rinnat roikkuu reippaasti varsinkin raskauksien ja imetysten jälkeen, kokemusta on... Itse kävin kohotuttamassa, mutta laitoin samalla myös silikonit, koska halusin entisen kuppikoon takaisin.
Minulle kerrottiin ennen leikkausta, ettei kohotusleikkaus pienentäisi rintojen kokoa, mutta päädyin kuitenkin myös implantteihin korjatakseni rintojen muotoa paremmaksi.
Siis meinaatko että ihoon ja ns. rintakoteloon (roikkuviin pusseihin) kehittyisi lihaksia ;) Olen ihan ns. urheilualan ihmisiä ja liikunnalla ei voi vaikuttaa löysiin rintoihin. Vaikka rintalihakset treenattaisiin kuinka, ei ne pussit siitä muutu koska ne roikkuvat. Normaaleihin rintoihin saa kyllä ryhtiä jos alla oleva lihas kasvaa.
Onko tietoa paljonko sellaiset leikkaukset maksavat keskimäärin?
Tällä hetkellä Jyväsk.näkyvät pyytävän n. 3800 e pelkästä rintojen nostosta.Olen suunnitellut seuraavaksi vuodeksi vasta ko. operaatiota. Hinnoissa on eroa melkoisesti Suomessakin.Kannattaa tutkailla hintoja.Ruotsissakin voisi ajatella ko. operaation tekemistä.
Olen samaa ajatellut, että kohotus ilman täytettä, niin ei tarvitse mummoiässä poistattaa niitä silikonipalleroita. Jos vähän kokoa kaipaa lisää, onhan rasvansiirto mahdollinen.
No rasvansiirron varaan ei kyllä kannata laskea! Nimim. kokemusta löytyy.
Hei.
Kuulostaapa tarinasi tutulta, kuin olisin sen itse kirjoittanut ennen leikkaustani (paitsi kuppikokoni 75E). Kävin yksityisellä Helsingissä lokakuussa 2009 rintojen kohotusleikkauksen (mastopexia) läpi (síis ei silikooneja lisätty). Kuppikokoni pysyi ennallaan, "vain" nännit siirtyivät 10cm ylemmäs ;) Leikkaus maksoi n 5500,- ja olin 4 viikkoa saikulla. Nyt voi olla jopa ilman liivejäkin, mikä ei ollut ennen mahdollista saati sitten miten ihania olkaimettomiakin vaatteita nyt (siis ensi kesänä) pystyy pitämään.
Leikkauksessa poistettiin veltostunutta ihoa eli rinnat kuorittiin ja rintarauhanen leikattiin halki (lisäksi nänni leikattiin johtimien varaan odottamaan hetkeksi), jotka sitten rullaattiin entisestä mitasta huomattavasti ylemmäksi, jolloinka saatiin rinta oikeaan paikkaan. Sitten rintojen iho ommeltiin pienennetyn nännipihan ympärille alas ankkuriviiltoon, josta arvet ajan myötä haalenevat. Nyt leikkauksesta siis 4 kuukautta ja vielä silloin tällöin rintojen sisällä tuntuu kuin saisin sähköiskun. Mitään muuta kipua tms ei ole ollut. Kaikki on mennyt erittäin hyvin. Suosittelen toimenpidettä, jos vähänkään on harkinnut operaatiota. Kyllä kannattaa! (vaikka se kukkaroa hiukan kirpaseekin).