Myös Lapuan kaupungin sivistystoimi syöttää koululapsillemme salmonellavaaran alaista puolalaista pottua, brasialaista lihaa ja thaimaalaista kanaa.
Kylläpä kepulaiset virkamiehet ja päättäjät osaa ja kehtaa. Hävetkää !
Lapuan sivistyslautakunnan tulisi kieltää ulkolaisten, yleisvaarallisten elintarvikkeiden syöttäminen koululapsillemme.
Kylläpä kepulaiset virkamiehet ja päättäjät osaa ja kehtaa. Hävetkää !
Lapuan sivistyslautakunnan tulisi kieltää ulkolaisten, yleisvaarallisten elintarvikkeiden syöttäminen koululapsillemme.
Vastaukset 40
Vanhimmat
että Seinäjoen kaupunki, jossa on Atrian tehdas, ostaa antibioottikanansa Thaimaasta ja Brasiliasta. Millään ei ole enää mitään väliä. Totaalisen skitsofreeninen maailma.
Lapualla kasvatetaan ja nostetaan kymmiä miljoonia kiloja perunaa vuodessa. Hävetkää päättäjät.
Maailmahan on tullu hulluksi. Ja päättäjät kulkee edellä. Ei sille enää mitään voi.
Kukahan muuten Lapualla tekee tuollaiset hankintapäätökset?
Olis kyllä mielenkiintoista tietää.
joka tuallaasten päätösten takana on.
asialle ja lähiruokaa pöytiin. Saat rutkasti ääniä, kun hoidat näyttävästi tämän asian kuntoon. Tässä sinulle vaaliteemaa.
Maito on lisäksi ruottista!
Pöntinen taitaa ajaa parhaiten vain omaa ja venälöisopiskelijoiden asiaa. Suomalaisuuden tukeminen näkyy vain juhlapuheissa, kuten monilla muillakin Kokoomus-poliitikoilla.
Mistä saataisiin ne entisajan oikeat porvarit, jotka nostaa Suomi-neidon takaisin raiteille?
Pöntinen viipyy.... jokin aika sitten täällä ei muusta puhuttukaan kuin Pöntisestä... kuinka se hoitaa asiat kuntoon. Odotamme nyt lasten vanhempina, mitä aiot asialle tehdä ? Jos hoidat tämän suurta määrää lapualaisia koskevan asian kuntoon, on sinusta vähän suurenpienkin asioitten hoitajaksi.
Ilkka lehdessä ensimmäisenä poliitikkona uskalsi ottaa kantaa tähän epäkohtaan. Hyvä Pöntinen, sus on ainesta! Muut politikot on ministeri Antilaa lukuunottamatta hiiren hiljaa.
kirjoitus, mutta ei siinä ollut kuin sanojen pyörittelyä ja sitä samaa, mitä jokainen järkevä ajattele. Pitäis, pitäis ... Poliitikon ääntenkeruutekstiä. Mutta paree silti kuin ei mitään.
selvittää lapualaisena päättäjänä, mitä tämä hankintalaki edellyttää, kun Lapuallakin syötetään thaimaalaista kanaa, brasilialasta lihaa ja puolalaisia perunoitta. Eikös Pöntinen ole päättäjän paikalla ja lähes numero uno siinä?
häneltä odotamme nyt tekoja, että loppuu kyseenalaisen kaukomaitten ruuan syöttäminen jälkikasvulle. Asia koskettaa isoa osaa väestöä ja tämän asian ajamisella Pöntinen saa myönteistä julkisuutta. Yli puoluerajojen.
haistaa äänivaltaa.
Joku vuosi kun viälä menöö niin on syäjäkkin Somaliasta.HAHAAAAA
Kyllä ryssille polakin potut kelepaa.
Emmoo tiännykkään, notta sivistyslautakunnan puheenjohtaja Vaahtoniemikin on kepulaanen?? Eikö muilla ku kepulaasilla oo puhevaltaa? Ihime homma.
ja tämä kaikki on seinäjokisten syytä!!!! ne kuppaa perunatkin maakunnasta itsellensä että muut joutuvat syömään itä-plokin moskaa......
Puola nyt taitaa kuitenkin ollla yksi EU:n konservatiivis-kapitalistisimpia maita.
Kun tutkii tilastoja siitä,missä esim.salmonellaa on esiintynyt viimeaikoina,niin valitettavasti pilkka osuu omaan nilkkaan,eli meidän "lintukodon" viljelmiin,rehuihin,kanaloihin jne.Kuinka monta salmonellatapausta on tullut ulkoa tuodusta ruuasta??Tuo on täyttä paska puhetta,että ulkoa tuotu ruoka olisi jotenkin vaarallista.Suomalainen propaganda on purrut kansaan tehokkaasti,jotta kaikki vain ostaisivat kallista kotimaista.Suomeen ulkoa tuotu ruoka käy samat EU.n vaatimat tarkastukset läpi,kuin Suomessakin tuotettu ruoka.
"Suomeen ulkoa tuotu ruoka käy samat EU.n vaatimat tarkastukset läpi, kuin Suomessakin tuotettu ruoka."
Miksi sitten, suomalainen ruoka olisi huonompaa kuin tuontiruoka?
Lehriis ollu viimeaikoona paljo kirjoottelua tuosta,kun Suomes käytetähä ulkomaalaasta ruokaa mones paikas.Tuntuu jotenki ourolta,kun puhutahan että se olis jotenki vaarallista.Miksi vain ruoka aiheuttaa nuan tulen katkuusia kommentteja?Se o outoa kun kukaan ei puhu ulkomaalaasista juomista,vaattehista,koneista tms tuotteista mitään.Moni esim.litkii ulkomaalaasia viinejä ja olusia ja kukaan ei tierä mihinä kusikellaris ne on käyny,ja eiku vaa kehutahan notta hyvää on.Vaattehia tuloo kauko idästä ja ties mistä.Eikö nekin pitääsi olla käsitelty jollain vähintään syöpää aiheuttavilla ainehilla.Ei kukaan niitä moiti.Miksi ruoka sitten on muka nii vaarallista.Ei oo ikään ulkomailla olles tullu ruikkutautia tai vastaavaa vaikka on syöny niiren ruokia.
ittekin. Ruuan puolesta vaahdotaan siksi, että esim. Lapua tuottaa perunoita ja Seinäjoki kanan- ja sianlihaa, mutta sitä ei osteta, vaan kyseiset kaupungit ostaa perunaa Puolasta ja lihoja Thaimaasta ja Brasiliasta. Etkö todellä näe asiassa mitään ihmettelyn saati valittamisen aihetta?
päättäjät nuan naapurikateita?? Vai mistä mahtaa hölmöily johtua. Päättäjät vaihtoon !
asiasta näköö monia juttuja.Ja kysehän koko polemiikis on rahasta ja siitä että kunnat ostaa ruokaa halvemmalla ulkolaasilta.Tottakai silloon valitusta johnakin piiriis syntyy.Mutta tuo,että väitetähän ulkomaalaasta ruokaa terveysriskiksi,menöö yli hilsehen.Se ei oo sen kummempi terveysriski kuin suomalaanenkaan ruoka.
Pitihän se kateus -sana tähänkin keskusteluun ujuttaa. Keneltähän tulee katkeruus -sana?
perustat varmuutesi? Siihenkö, ettei ruokaan olla välittömästi kuoltu? - Ajattele nyt asiaa esimerkiksi tuottajien kannalta? Vai palveleeko sinua paremmin se, että täällä perunviljelijät, kanan- ja siankasvattajat lopettavat ja Atrialta pannaan ihmisiä pihalle?
Atria kuskaa työvoimaa pitkin itä eurooppaa vaikka työttömiä olis omasta takaakin tarpeeksi
Tuumattiin ostaa sapuskakin samasta suunnasta ei se kummenpi juttu ole
tosissasi,mikäli ajattelet,että lapualaiset tuottajat ja Atria kaatuu,jos joitakin eriä ruokaa tuloo ulkoa Lapuan ja Seinäjoen kouluihin.Atrian viimeaikaaset saneeraukset liittyvät globaaliin taantumaan,ja siitä johtuvaan kysynnän hiipumiseen ja varsinkin Venäjän bisneksiin.Suomi on kuitenkin aika iso kulutusmarkkina ja toisaalta menööhän lapualaastakin lihaa ulukomaille Atrian kautta,joten kyllä kuule potut ja liha liikkuu siitä huolimatta,jos koulut(kunnat) hommaa joitakin ruokaeriä halvemmalla ulkomailta.Ei tuottajat pyöritä tilojansa pelkän kouluruoan varassa.
Atrian tuoteet on saanut jäärä kaupan hyllylle heti sen jälkeen kun tänne kuskattiin satakunta
unkarilaasta" lihanleikkaajaa" paikkaamaan tätä jumalatoonta työvoima pulaa ja moni teköö samoin
Brasilialaista lihaa ja soijaa pitäisi boikotoida koska sen tuottaminen edesauttaa sademetsien hävittämistä.
päässyt maailmankartalle tällä hölmöilyllä. Iltasanomat otsikoi suurin otsikoin ja tv-ohjelmastakin kirjoitetaan seinäjoki palstalla. Onhan tämä nyt täys pyllistys oman lihatalomme suuntaan, joka on maakunnan suurimpia työllistäjiä. Toivon mukaan Lapuakin pääseet otsikoihin typerien hankintojen johdosta.
Kuinka kauan Lapua on ulkomaalaistuotteita lapsille syöttänyt? Tietääkö lasten vanhemmat asiasta?
Helsingissä yritettiin myös hankkia koululaisten ruokailuun ulkomailla tuotettuja lihavalmisteita. Lasten vanhemmat olivat valveutuneita tuotteiden vaaroista ja vaativat vain kotimaisia tuotteita ja myös saivat.
tyytyvät asiantilaan, perhekoon kaupunkiin hyvässä uskossa muuttaneet voisivat ottaa vastuuta.
Teeveessä Saarioinen mainostaa valmisruokansa olevan "äitien tekemää". Täydestä menee tämäkin puppu, joka tarkoittaa, sekä ruoka, että mainosta.
monet perheet hakee sakemanni makkaraa,pakasteita ym ym paikallisesta saksalaisesta halpakaupasta,niin Lapualla,kuin Seinäjoella,joten kyllä kannattaa joidenkin "valittajien"kattoa peilihin.
jokainen. Minä kyllä käyn Lidlissä, mutta en osta makkaraa vaan marinoimatonta kanaa. En osta pakastevihanneksia vaan tuoreita vihanneksia. En osta valmisruokia pakeesta jäätelöä lukuunottamatta. Saanen siis rauhassa valittaa?
väittänyt,että kaikki hakisi sieltä ulkomaalaasta ruokaa,vaan mainitsin,että monet hakevat,eivät siis kaikki,mutta kuitenkin,ja onhan siellä kotimaastakin tavaraa myynnis.
Lapualla ja Kauhavalla viljellään perunaa runsaasti,kannnattaako todella?
Tämä on vihreää toimintaa,kannattaa varmaan tuoda?
Maitokin tulis samassa kuormassa perunakasan päällä.
Vantaalata lastaa Taimaastatuodut broilerit samaan kuormaan,
saadaan säästöä.
Varmaan lähiruokaa,"maistuis varmaan suinullekkin "
Puhumattakaan alkutuotannon parissa työskentelevistä, Atria työllistää joka päivä satoja lapualaisia,eli on taatusti kaupungin jälkeen eniten lapualaisia työllistävä työnantaja. Joka muuta väittää, puhuu vastoin parempaa tietoaan!!
asiasta tänään Lapuan Sanomissa. Siis yleisönosastossa. Lehtitoimittajathan on hiljaa asiasta, vaikka heidän pitäisi ensimmäisenä tiedottaa tälläisesta epäkohdasta lasten vanhempia. Mutta...mutta...
Menikö se opintomatkakin hukkaan kun perunat Puolasta tuodaan eikä Unkarista.