emme me mutta herätysliikkeet.
Miten sinisilmäinen voi olla uskontoloisen raiskaama mieli?
Miten sinisilmäinen voi olla uskontoloisen raiskaama mieli?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
joskus vielä heittää jeesukselle kepeät mullat
Olen itse uskossa, ja aion jatkaa eteenpäin.
Miksi sinun pitää sanoa "herjaajalle" yhtään mitään? Jatka taaperrustas vaan. Kiitos tyhjästä.
Sama tuli mieleen tuota katsellessa.
niin ja sitten jos joku jää kiinni ni se ei ollut "oikea luterilainen"- (TM)
Jos sulle ihmiset ovat lutkuja, vaikka he ovat luterilaisia, niin sitten sinä ole Nasse sika.
Perusluterilainen yhteisö ei ole yhtä tiivis kuin herätysliikkeen sisällä oleva yhteisö. Onko tämä sinusta jotenkin kummallista?
6 plus 10 on 16, ai ei vai?
..kaikeen negatiiviseen on juuri tämä perinteinen... " Ne muut..." "Mutku...." "Vääräuskoiset" jne...
Martti Lutherin teesejä juutalaisista mitätöity? Ei minun käsittääkseni, eli ne kuuluvat periaatteessa luterilaiseen oppiin. Ällöttävää kuulua Hitlerin esikuvan ja innoittajan perustamaan uskonlahkoon, eroan kyllä heti sillä sekunnilla kun Suomen typerä uskonnonvapauslaki sallii minun tehdä niin.
Luther on kirjoittanut sekä juutalaismyönteisesti ( nuorempana ja terveempänä ) että juutalaisvastaisesti ( vanhempana ja sairaampana ). Luterilaiset oli alun perin pilkkanimi, joka tuli yleiseen käyttöön siitä protestanttien ryhmästä, joka nojaa erityisesti Augsburgin tunnustukseen. Siten luterilaisuus ei ole mikään synonyymi Lutherin käsityksille, vaikka näillä palstoilla aina uudestaan joku niin esittääkin. Luther ei ollut mikään Hitlerin esikuva. Nuorena Hitler asui Wienissä, missä vuoteen 1910 oli pormestarina tunnettu juutalaisvihaaja Karl Lueger. Tämän Hitler on itse maininnut henkilönä, jolta hän oli saanut eniten vaikutteita nimenomaan suhtautumisessaan juutalaisiin. Ennen 2. maailmansotaa juutalaisvastaisuutta ei tuomittu yleisesti. Hitler saattoi sen hirvittävään huipentumaan, joka samalla avasi maailman silmät juutalaisvastaisuuden mielettömyydelle.
Tässä linkki:
http:www.holocaustinfo.org/kysyttya/tiedot/?aihe2