Rukoilin itsekin apua rahahuolissa, mutta Jumalan vastaus oli vaikeneminen. Ihmisen ei pitäisi siis panna toivoaan yläkertaan, että postiluukusta tipahtaisi apu. Jos todella odottaa ja rukoilee, että Jumala auttaa, ja kun näin ei tapahdukaan, se aiheuttaa valtavan pettymyksen. Jumalalle ei halua sen jälkeen puhua, koska vastaus on kylmä vaikeneminen. Miksi siis keskustella jonkun kanssa, joka ei kuuntele. Tai jos kuuntelee niin ei kommentoi. Tai jos kommentoisi, niin vastaus olisi aina kielteinen.
Uskovainen ihminen on jotenkin höperö. Täälläkin kirjoittaa monia ihmisiä, jotka eivät rukoile eivätkä usko Jumalaan. Ehkä heidän elämänsä on helpompi, koska he eivät voi pettyä kuin itseensä. Ja jos heillä on tiukka itsekuri ja kontrolli, heidän elämänsä on hallussa. Jos he eivät lisäksi pelkää kuolemaa, he ovat loppujen lopuksi onnellisia ihmisiä.
Uskovainen ihminen on jotenkin höperö. Täälläkin kirjoittaa monia ihmisiä, jotka eivät rukoile eivätkä usko Jumalaan. Ehkä heidän elämänsä on helpompi, koska he eivät voi pettyä kuin itseensä. Ja jos heillä on tiukka itsekuri ja kontrolli, heidän elämänsä on hallussa. Jos he eivät lisäksi pelkää kuolemaa, he ovat loppujen lopuksi onnellisia ihmisiä.
Vastaukset 58
Vanhimmat
ollut uskovainen, mutta tuskinpa olisin uskovaisena onnellisempi. Samat myötä- ja vastoinkäymiset olisivat saattaneet olla elämässäni, mutta uskovaisena olisin voinut sotkea niihin jotain yliluonnollisia juttuja tyyliin "tämä on jumalan lahjaa", "tämä on jumalan antama koettelemus", "tämä on saatanan temppuja" (niinhän uskovaiset kai tekevät).
Sellainen sekoilu olisi henkisesti stressaavaa, kun vielä pitäisi muistaa rukoilla milloin mitäkin asiaa ja varoa ettei usko herpaannu jottei kadotus alkaisi uhata. Luonnehdinkin elämääni ilman yliluonnollisia siellä sun täällä huomioon otettavia henkiolentoja miellyttävän raikkaaksi ja selkeäksi.
Olen ollut vuosia sitten hengenvaarallisesti sairas. Huomasin silloin, ettei kuolema sinänsä pelottanut minua, mutta minulla oli parivuotias lapsi ja oli ahdistavaa ajatella, että hän niin varhain jäisi äidistään orvoksi. Onneksi paranin (ja ilman rukouksia), enkä lasteni vähitellen aikuistuessa näe enää mitään syytä pelätä kuolemaa. En ollut olemassa esim. 1700-luvulla, eikä se häiritse minua mitenkään, miksi tulevan olemattomuuteni pitäisi häiritä minua sen enempää.
Jos jouku lähimmäinen saa rukouksesta apua. Etkös hänelle sois sellaista lohtua, ei se sinulta ole pois -vaikka et itse uskokkaan!
kirjoituksessani, että uskovaiset eivät minun mielestäni saisi rukoilla?
Ei lukenut.
Menehän nyt rukoilemaan ja pitkään, niin olet edes sen aikaa poissa synninteosta ja harhaluuloisten viestien kirjoittelusta.
Opettele elämään tulojesi mukaan. Itsekin olen ollut aikoinani varakas, menetin kaiken. Jospa raha on juuri sinullekin se kaiken pahan alku.
Minä autan, laita yhteystiedot.
Kiitos tarjouksesta, mutta olen menettänyt uskoni ihmisiin jo kauan sitten. Täten en usko, että sinäkään haluaisit vilpittömästi auttaa ilman että ketunhäntä vilahtaisi kainalossa... Jumala oli ainoa toivoni, mutta koska suhde on alkanut rakoilla pahasti, minulla ei ole enää toivoa.
Ketunhäntiä ja kynimättömiä kanoja ei liene kuin tuttujen kanssa, me vieraita. Tsekkaa osoite TV 7 palstalta, paitsi jos itse pilailet.
Täydellistä suhdetta Jumalaan ei ole muilla kuin Jeesuksella.
tuosta viimeisestä.
Täydellistä ihmistä tosin ei ole muuta kuin Jeesus,
mutta täydellinen suhde Jumalaan on jokaisella joka turvaa Jeesukseen. Siinä ei kysytä uskon määrää vaan kohdetta.
Sen sijaan suhde Jumalaan joka perustuu edes pieniltä osin omiin kuviteltuihin ominaisuuksiin tai ansioihin, on epätäydellinen eikä siksi oikeastaan suhde ollenkaan, sillä Jumala edellyttää täydellisyyttä. "Olkaa pyhät, sillä minä olen pyhä."
Niin kuin Iso kirja sanoo: Joka kerskaa, kerskatkoon siitä että tuntee Jumalan, ei omasta voimastaan.
Koko ajan. Kysymys ei ole siitä kenelle puhun, vaan siitä kuka KUUNTELEE..
RE:Jumala ei auta raha-asioissa
- kyllä auttaa, jopa rukoilematta, tietää etukäteen, mitä pulmia kullekin on tulossa ja ilmaisee kaikkivaltiutensa.
Tässä tositarina:
Tämä tapahtui 1990, markka- aikana.
Ostimme Espanjasta asunnon ja kaupanteon yhteydessä siellä joutuu maksamaan kauppasummasta veron, joka sitten valtionkonttorissa tarkistetaan ja jos on maksettu liian vähän veroa, kauppahinnan alhaisuudesta johtuen, joutuu maksamaan lisää, luonnollisesti. Sitä vastoin, jos asunnon kauppahinta on merkitty valtionkonttorin arvion mukaan liian suureksi ja siitä on määräytynyt liikaa veroa, se ylimääräinen palautetaan ostajalle.
Meidän tapauksessamme jouduimme yllättäen maksamaan lisää veroa, joka oli Espanjan valtionkonttorin laskun mukaan 117900 pesetaa.
Kun tämä lasku tuli meille, niin sanoin vaimolleni, että ei meillä yksinkertaisesti ole tuollaista summaa rahaa. Suomen rahaksi muutettuna se oli noin 4800 mk.
Kului pari päivää ja sitten alkoi tapahtua, tai Jumalalla oli sormensa pelissä ollut koko ajan, meidän tietämättämme. Kahden päivän kuluttua laskun sapumista saimme postissa kirjeen, joka oli meidän tutuiltamme Suomesta, emme olleet tavanneet heitä pitkiin aikoihin, emmekä kuulleet heistä mitään, emme olleet yhteydessä heihin millään tavalla. Kirjeessä oli rahaa 300 mk ja kirjeen sanallinen sisältö oli jokseenkin näin:
Olemme laittaneet teidän tilillenne Suomessa 4500 mk, tilitietonne saimme eräältä yhteiseltä tuttavaltamme. Herra puhui meille, että laittakaa tuo kyseinen summa Espanjaan lähetystyön tekijöillemme.
He tottelivat ja totisesti, tässä näimme konkreettisesti sen, että Jumala on elävä ja hän tahtoo auttaa omiaan heidän ongelmissaan. Emme olleet tienneet edes rukoilla tämän veroasian asian puolesta siitä yksinkertaisesta syystä, koska emme tienneet koko asiasta mitään, ennen kuin lasku tuli.
Kun sain tuon kyseisen laskun, huolestuin, mutta Jumala oli jo viikkoa aikaisemmin alkanut toimia meidän hyväksi, meidän tietämättämme, koska kirje Suomesta viipyi siihen aikaan ainakin viikon, tai enemmän, jopa yhdeksän päivää. Tästä huomaamme Hänen huolehtivan meistä koko ajan, vaikka me emme asioita tietäisikään. Kiitos Jumalalle.
Olemme turvallisissa käsissä, Kaikkivaltiaan huostassa.
Tuo rahamäärä kerrottuna pesetan kurssilla, teki 117900 pesetaa, eli tuon veron määrän. Eikö Jumala ole jotain käsittämättömän ihmeellistä? Minun mielestäni ainakin.
Psalmi 91, siitä on lauluntekijä kirjoittanut, että” joka Korkeimman suojassa istuu, Kaikkivaltiaan varjossa yöpyy, sanoo hän, Herra on minun linnani, turvapaikka ja Jumalani. Tahdon ain asustaa Herran suojaamana, Hänen luonaan minun sieluni on turvassa, pelko pois pakenee, sydän rauhan jo saa, käsi Herran kun mua suojelee”. Aamen.
- tämä oli vain yksi monista tapahtumista. Lasku verosta ja apu veronmaksuun oli siis jo tulossa meidän niistä mitään tietämättä. Koska tuo rahasumma vastasi veron suuruutta, ei voi olla sattumaa mikään. Ja kun tuo tuntemamme pariskunta oli kuullut Jumalan kehotuksen lähettää ko. rahasumma meille.
Jumala pitää omistaan huolta, kun Hänen asioillaan liikumme.
Ei ihme, että lapsia kuolee nälkään ja tauteihin vaikka rukoillaan kun jumala kuluttaa aikaansa rikkaiden kämppäkauppa rahojen kokoamiseen.
Mikä tekee uskovaisesta oksettavan? Juuri tuo "Minä olen hyvä ja jumala/jeesus auttaa aina minua"
Jos olisi kyseessä ns. järkevä uskovainen, nuo rahat olisi pitänyt sijoittaa vaikka lastensairaalaan tai vanhustenapuun.
Kummasti uskovaiset ovat ällöttäviä materialisteja, vaikka arkkuun ei mitään mukaansa saa. Haisee itserakkaus, hyi.
Rukoilkaa kaikki nyt, että teidän rahat menevät nälkää näkeville ja niille, jotka sitä OIKEASTI tarvitsevat. Tekopyhät voivat tätä nyt miettiä.
Minä uskon että Jumala auttaa ,minua ei kyllä ,ehkä olen kirottu ,JUMALA ei halua kirottuja ihmisiä.T.EAIJA
samaa mieltä joskus rukoillut apua ns jumala tai jeesus kummalta sitä nyt uskovaisten mukaan pitääkin apua rukoilla mutta tullut siihen tulokseen et sama rukoilla apua vaikka saatanalta niin sma on tulos
Jumalaan pettyminen on lukuisien ihmisten kokemus, sekä n.s. uskovaisten että ei-uskovaisten, miten raja sitten ikinä vedetäänkin. Se kertoo ennen kaikkea siitä, että Jumala, sikäli kun hän on olemassa, ei taivu ihmisten muottiin eikä hänen vastauksiaan voi ennakoida. Jos Jumala olisi raha-automaatti, hän ei olisi Jumala.
Pettymys Jumalaan on aina siunaus; näin väitän, vaikka se kuullostaa ehkä herjaukselta. Pettymys nimittäin pakottaa tarkistamaan omaa käsitystä Jumalasta ja maailmasta, ja vie eteenpäin kohti rehellisempää ja aidompaa maailmankatsomusta.
Raha on erityisen ongelmallinen ilmiö kun Jumalasta puhutaan. Pidämme nykyään niin itsestään selvänä että taloudellinen turva on onnen ja sisäisen rauhan edellytys, että meidän on vaikea myöntää että raha olisi itse asiassa "kaiken pahan alku ja juuri" ja että Jumala osoittaa silloinkin rakkautta kun hän ravistelee meidän rahaan perustuvaa valheellista turvallisuuden tunnetta.
Joskus Jumala siunaa taloudellisesti. Silloin kun se ei vie meitä kauemmas Jumalasta, vaan lähemmäs häntä. Tämä on kaikkien rukousvastausten tai niiden puuttumisen perimmäinen peruste. Jumala vastaa aina sillä tavalla mikä lähentää meitä häneen. Joskus tuntuu että etäännymme hänestä, vaikka olemme oikeastaan vasta tutustumassa häneen.
Evankeliumin levitys annettiin ihmisten vastuulle, on hyväosaisen ihmisen syy, jos joku pettyy.
Kun on tehnyt kaikkensa, sitten voi kysyä, mitä nyt?
Sillälailla!
Minä ainakin olen etääntymässä Jumalasta. Sano nyt hyvä ihminen, miten sitä oikein voi lähentyä, jos toinen on kuuro, eikä kommentoi. Sellainen"vuorovaikutus" ei kertakaikkiaan toimi! Vaikeneminen on toisen ihmisen mitätöintiä ja tämä pätee myös jumalasuhteeseen. Se joka joutuu kokemaan tämän vaikenemisen, kokee olevansa täysin arvoton. Epäkelpo ja huono. Rakkaudesta siinä on ihan turha puhua.
Ymmärrän hyvin, että Jumala ei ole marionetti, jota voi kiskoa mistä narusta huvittaa. Mutta miten voi etääntyminen ja sydämen jäätyminen viedä lähemmäksi Jumalaa.
Kerro!
Jotenkin pystyn ymmärtämään tuon turhautumisesi Jumalaa kohtaan.. Se miten omaa Jumalasuhdetta (eli vuorovaikutusta) pidän yllä on se, että käyn seurakunnassa, kirkossa, luen Raamattua, katselen ja kuuntelen kristillisiä ohjelmia. Ja tietysti rukoilen, ja keskustelen ystävien kanssa. Monesti itsekin olen kokenut että Jumala vaikenee, omassa elämässä on ollut tosi pitkä ajanjakso jossa tuntuu että mikään tie ei avaudu ja se koettelee jumalasuhdetta. Joskus taas joinakin hetkinä olen voinut kokea Jumalan läheisyyttä, mikä taas kantaa vaikeina aikoina. Silloin kun itse väsyn ja turhaudun elämään (ja mahdollisesti Jumalaan), läheisten esirukoukset kantaa. Eli pyydän läheisiä muistamaan minua rukouksessa, kun itse en jaksa rukoilla. Kaikenkaikkiaan elämässä on nousuja ja laskuja, niin myös uskovien elämässä. Lukiessani Psalmeja tajuan että näin se on ollut aina, ja nämä psalmien rukoukset ovat lohduttaneet itseäni kaikkein vaikeimmissa tilanteissa.
on jatkuva, aina läsnä oleva kommunikointiväylä siihen jumaluuteen, mitä kutsutte Lähteeksi, Jumalaksi tai universumiksi. Tämä kommunikointiväylä on aina tarvitessanne käytössä - antamassa vastuksia kysymyksiinne ja antamassa teille lohtua, rakkautta ja opastusta sekä suurempaa ymmärrystä omasta polustanne. Se on sekä lähteenne että Lähde, linkkinne omaan äärettömään itseenne. Jos ette saa yhteyttä, se johtuu siitä, että aloitatte ulkopuolelta, tuntemastanne maailmasta, sisäpuolen sijasta, minne se keskittyy.
T.T.unteeton kirjoitti samaa mitä olen ajatellut. Laitoin kaiken toivoni Jeesukseen, mutta hänen korvansa oli kuuro kuulemaan ja silmänsä sokea näkemään hätäni. Mieleeni tuli sellainen asia, että kun Jumala kysyy Raamatun mukaan vimeisellä tuomiolla, että "minulla oli jano, ettekä antaneet minulle vettä. Minulla oli nälkä, ettekä antaneet minulle ruokaa. Menkä siis pois pahantekijät", niin samaten ihminen voisi kysyä Jumalalta: "Minä rukoilin, mutta sinä et vastannut, minä huusin, mutta sinun korvasi ei kuuunnellut. Minä panin toivoni Sinuun, mutta sinä annoit minun kärsiä."
tuo mitä kirjoitit, että ihminenkin voisi kysyä jumalalta, miksei hän vastannut.
Raamatussa kerrotaan, että Jumala kääntää selkänsä pahantekijöille, että onko elämänne joiltain kohdin tälläistä, että jossakinhan vikaa on, jos ette voi uskoa enää Raamatun Jumalaan, ja Jeesukseen Kristukseen ?
Ja, tuommoinen kysely kyllä varmasti tuottaa jonkunlaisen vastauksen Jumalalta, mutta minkälainen se on, niin emme sitä tiedä, että ei kannattaisi ihan mitä vain täällä puhua, että tuollainen kuulostaa juuri uskosta osattoman puheelta, että ette ole tainneet oikein uskossa koskaan ollakkaan, että hetkisen aikaa vain, ja murheet maailmallisista asioista ovat teillä sitten koetelleet uskoanne, että Raamatun Jumala vain teitä koettelee.
Meidän täytyy olla kestävät uskossamme !
Tarjoat todella helppoa vastausta vaikeaan kysymykseen. "Jumala kääntää selkänsä pahantekijöille" Siinä tapauksessa hän saa kääntää selkänsä koko maailmalle. Minä uskon raamatun Jumalaan, mutta koen hänet silti aika usein kuuroksi. Jos se on merkki meikäläisen pahuudesta niin o.k Turha sitten konsultoida Jumalaa minkään elämääni liittyvän "pikkuongelman" tiimoilta. On todella helppoa syyllistää rukoilevat ihmiset sillä, että te olette LIIAN syntisiä. Hyvänen aika, ihminen ei voi mitään muuta ollakkaan. Vasta taivaassa vietetään synnitöntä elämää. Siihen, että Jumala ei tunnu kuulevan on löydyttävä myös muita syitä, kuin ihmisen pahuus. Jos lapsi menee vanhempiensa luokse keskustelemaan ongelmistaan ja murheistaan, pidän outona selllaista vanhempaa joka ei kuuntele. Jumalalle se on "normaalia" käytöstä. Pidän sitäkin outona. Tosin Jumala ei ole ihminen, joten häneen lienee turha yhdistää inhimillisiä piirteitä. Tosin hän sanoo luoneensa ihmisen omaksi kuvakseen? Jumalalle on kaikki mahdollista. Mikä kaikki? Mikä Jumala se on sellainen, joka viimeisenä päivänä tulee kuin tuulispää ja tuomitsee helvettiin, jos hän ei ole vaivautunut auttamaan ihmisiä vuosien saatossa. Haluain todella uskoa Jumalaan ja hänen rajattomiin mahdollisuuksiinsa. Tällä hetkellä näen mahdollisuudet kuitenkin hyvin rajallisina. Jumala antakoon sen anteeksi ja lisätköön uskoani. Mutta en kykene uskomaan satuihin, vaikka Jumalaan uskonkin. Jumala ehkä ylittää kaikki realiteetit, mutta meidän ihmisten maailmassa me olemme niissä kiinni.
Sehän tässä ongelma juuri onkin, että Jumala kääntää selkänsä pahantekijöille eikä kestävää uskoa ole.
Voi olla kysymys liian suurista odotuksista, koska monet sanovat kun rahaa on tarpeeksi ei olekaan onnellinen.
Pienestäkin on mahdollista antaa keräyksiin.
On minullekin sanottu että olen niin katkera etten ikinä toivu. Silti aina olen saanut voimaa hoitaa vaikeat tilanteet jopa toistenkin puolesta.
Pikkulapsina keräsimme rahat ja annoimme isoveljelle että hän sai matkansa maksettua.
Joskus lähistöllä asuva vanha pappa auttoi isolla summalla ja maksoin sen takaisin palkkapäivänä.
Kaverilla oli vuokrarästejä, lupasin maksaa puolet.
Tämänkaltainen kasku Hämeenkyrössä: "Muut ei tiedä kuin Jumala ja Jokinen - kumpikaan ei puhu". Mies oli kaikesta selvillä mutta vaitonainen.
Älkää salliko sydämenne paatua, vaan tutkikaa Jumalan tahtoa
Löytyy ja on nytkin keinoja selvittää raha-asiat.
no tapa päästä lähemmäs Jumalaa on lopettaa yrittämästä omin voimin. Tunnustaa ihan rehellisesti etten enää pysty tähän. Jättää kaikki oma yrittäminen täysin pois. Sanoa, että olen tässä juuri sellaisena kuin olen. En enää yritä mitään. Olen täsmälleen sellainen syntinen, syntiä tehnyt, syntiin langennut, virheitä tehnyt, vääryyttä tehnyt, ehkä Sinua Jumalaa vastaan laiminlyönyt, tehnyt monia omapäisiä valintoja. En ole ehkä välittänyt koskaan mitä Sanassa sanotaan. En ole ehkä koskaan edes halunnut välittää mitä Jumala on mieltä jostakin mitä teen tai miten jonkun asian hoidan. Jätän siis kaikki juuri sellaisena kuin olen Jumala sinulle itsellesi hoidettavaksi. Sinulle itsellesi jätän myös itseni heikkouksine ja virheineni päivineen. Jätän kaiken vain sinun johdatuksesi alle, että Sinä Jumala nyt näyttäisit täsmälleen minulle, että todella olet olemassa jos olet. Ja jätän kaiken vain yksin Sinun Johdatukseesi. Sinä näytät sen joko tänään, nyt heti, huomenna tai viikonpäästä. Mutta olen kuullut, että jos haluat näyttää olemassaoloso näytät sen hyvin nopeasti. Sillä tiedät kaiken kaikkialla ja luultavasti siten kuulet myös rukoukseni ja vaikerrukseni..
Muistaa täytyy, että itse emme voi luoda Jumalaa olemaan olemassa. Vaan Jumala, joka on näyttää itse meille olemassaolonsa, joka on totinen. Jos se menisi niin, että voisimme jotenkin itse päättelemällä päättää tai tehdä jonkun reitin selväksi, että joo täältä löytyy Jumala. Niin silloin Jumala ei olisi totinen vaan se olisi meidän itsemme ja ajatustemme sekä mielikuvituksemme tuote. Mutta jos jätämme kaiken täysin Yläkerran hoidettavaksi niin silloin Jumala totisesti näyttää totisen olemassaolonsa. Sillä Jumala ei ole mikään epäjumala, jonka olemassaolo voitaisiin jotenkin määritellä tai itse tehdä ja päättää itse siitä mitä Jumala tekee ja mitä ei tee....
Jumala on rakkaus, joten uskon, että Jumalan tahto on aina myös sen mukainen. Jumala näyttää itsensä toki häntä etsiville... Ja se on todellista etsimistä, jos uskaltaa tunnustaa ja itse luovuttaa omat tekeleensä, jatkaa elämäänsä omana itsenään ja jättää vain sen ilmoittamisen Jumalalle itselleen.. Silloin Hän todella ilmoittaa olinpaikkansa, Hän haluaa elämämme hyväksi hallitsijaksi ja johdattajaksi ja sitä Hän todella onkin, olemassaolonsa, Hän haluaa sydämeemme, sieluumme ja täyttää meidät valollaan, jotta muuttuisimme itsekkin paljon rakastavammiksi ihmisiksi. Hänen lapsikseen... Emme tule täydellisiksi maanpäällä.. Sillä maanpäällä voimme langeta.. Mutta tulemme Hänen lapsikseen,, voimme aina rukoilla Häntä ja uskoa häneen..
Sitä Hän itse toivoo, että uskoisimme, luottaisimme Häneen. Hän pitää huolen. Oli tilanne mikä hyvänsä. Hän on luvannut meille... "Hyljätkää ensin itsenne ja seuratkaa minua. Tämän jälkeen kaikki teillle annetaan ja voitte pyytää nimessäni mitä vain ja se teille annetaan..." Tämä on Jeesuksen lupaus...
Iankaikkisuus on meitä lähellä. Se on sielussamme. Rakkaus on meitä lähellä se on sydämessämme. Pelastus on siinä, että tunnustamme hylkäävämme omat yrittämisemme ja haluamme antaa Jumalan hoitaa kaiken. Silloin Jumala todella vastaa. Ihan kaikille, jotka näin toimivat. En halua, että kuulostaa paasaavalta :) Toivottavasti ymmärsitte edes puolet siitä kaikesta mitä tässä tekstissä yritin sanoa :D
hei uskon sinua
Jumala ei auta missään muussakaan asiassa. Jumala on huuhaata.
Todistakaa väitteeni kumoon jos pystytte.
Muistakaa ... Höpötykset eivät todista yhtään mitään.
Terv. Hallin Vanki ... Se luotettava ja rehellinen ...
luotettava ja rehellinen uskomaton, joka joka viestillään todistaa siitä, että ei itse usko eikä varsinkaan ymmärrä uskosta tai uskonnoista yhtään mitään. Oletko lukenut niistä kolmessta tutkimuksesta ( Hamerin, Persingerin ja Koenigin ), joiden mukaan uskonnollisuus johtuisi lähinnä geeneistä ja ilmeisesti myös kasvatuksesta ja ympäristöstä? Hamerin tutkimuksesta kirjoitettiin myös Tieteen Kuvalehdessä.
On myös musikaalisia ja niitä, joilta puuttuu musikaalisuus geeneistään. On niitä, jotka näkevät kaikki värit ja niitä, jotka ovat värisokeita ja näkevät vihreän ja punaisen värin lähinnä ruskeana. Yhtä hyvin voi olla niitä, joilla on uskonnollisuutta geeneissän ja niitä, joilta uskonnollisuus enemmän tai vähemmän puuttuu geeneistään. Jos sinuilta puuttuisi musikaalisuus geeneistäsi, niin menisitkö musiikkiaiheisille palstoille riitelemään tai jos olisit värisokea, niin menisitkö taidepalstoille riitelemään? Jos vastauksesi on kielteinen, niin miksi sitten tulet tänne riitelemään? Eihän kukaan muuta käsitystään siksi, että joku asiaa ymmärtämätön tulee häntä haukkumaan.
on sanoa, että epäuskoiset erehtyvät sanoessaan, ettei Jumala auta missään asioissa, niin mekastuksesi geeneistä ja värisokeudesta on nollan arvoinen argumentti sen puolesta.
Parempi sinun on selostaa, millä tavoin Jumalan antama apu ilmenee maailmassa, paitsi jos sinäkin olet sitä mieltä, että se apu ei ilmene mitenkään, olematonta kun on.
Katso peiliin, olet varmaankin kohtalaisen hyvän näköinen ihminen, sinulla on siistit ja ehjät vaatteet.
Ruokaakin olet saanut, ja mukavan asunnon.
Hauskoja ja kilttejä ystäviäkin on, mielekästä tekemistä ja kaunista musiikkia saatavilla.
Jos sairastut, todennäköisesti saat lääkärin apua.
Eikö muka ole kiitoksen aiheita?
yhtään mistään asiasta, vaan olen kirjoitellut tässä ihan rauhallisesti ja asiallisesti käsityksiäni. Epäuskoisten erehtymisestä en kirjoittanut yhtään mitään. Ei sinun ole mikään pakko lukea viestejäni, vaan voit aivan rauhassa hypätä niiden yli.
Siitä, että geeni altistaa uskonnolle, oli kirjoitettu Tieteen Kuvalehdessä ( numero 1/2006 s.72-73 ), mutta jos Tieteen Kuvalehden kirjoituksetkin ovat sinun mielestäsi mekastusta, niin älä sitten lue niitä tai edes niistä. Se, että on olemassa värisokeita ja epämusikaalisia, on fakta, jolle sinä tai minä emme voi mitään.
ettei jumalaasi ole olemassa kuin sinun ja kaltaistesi mielikuvituksessa, on fakta, jolle sinä ja minä emme voi mitään.
muutama seikka, mitä epäuskoiset eivät tajua uskosta:
Eivätkö epäuskoiset tajua, miten lapsi hedelmöittyy, kun eivät usko henkiolentojen tekemiin siitoksiin?
Eivätkö epäuskoiset tajua, että "tuonpuoleiseen" tämän universumin ulkopuolelle tapahtuvat siirtymiset ovat ristiriidassa mm.energian säilymisperiaatteen kanssa?
Eivätkö epäuskoiset käsitä, että Jeesuksen ym. myyttisten henkilöiden kuolleista heräilyt ja kerrotut taivaaseennousut pohjautuvat arkaaiseen maailmankuvaan, eivätkä ole sovitettavissa nykyiseen tieteelliseen tietoon muuta kuin tietämättömien ja kajahtaneiden aivoissa?
Eivätkö epäuskoiset käsitä, että suuri osa kristinuskoa on napattu vanhemmista myyteistä, kuten muinaisista syntipukkien uhrausriiteistä?
Sinähän se olet, joka ei käsitä asioita, ja siksi uskot taruihin vastoin kaikkea järkeä ja järkevään ajatteluun pystyvien ihmisten keräämää tietoa.
Yksi mahdollinen selitys käytöksellesi on, että et tosiaankaan ole psyykkisesti aivan terve, ja siksi et pysty tajuamaan asioita edes rautalangasta väännettynä, etkä tekemään niistä oikeita johtopäätöksiä. Tuo miten toistelet samoja juttuja värisokeudesta yms. viittaa sellaiseen.
Monet ansioituneimmista uskontojen ja uskonnollisuuden tutkijoista ovat itse uskomattomia. Olet tullut väittäneeksi todella typerästi, että hekään eivät käsitä uskonnoista mitään. Tosiasiassa he ymmärtävät sinun ja kaltaistesi päänsisäisiä virhetoimintoja paljon paremmin kuin sinä itse.
""Siitä, että geeni altistaa uskonnolle, oli kirjoitettu Tieteen Kuvalehdessä ( numero 1/2006 s.72-73 )""
Etkö tajua että kyseinen geeni on IDIOOTTI geeni. Ne ihmiset jotka omaavat kyseisen geenin uskovat satuihin ja höpötyksiin muita herkemmin ja siksi tekee näistä täysin idiootteja.
TAJUATKO YHTÄÄN MITÄÄN?
VAIN TYHMÄT IDIOOTIT USKOO TÄYSIN TODISTAMATTOMIIN SATUIHIN JA HÖPÖTYKSIIN.
TAJUATKO?
kehitysmaissa elää edelleen paljon ihmisiä, jotka eivät ole saaneet kunnollista koulutusta, ja joiden sen vuoksi on vaikea erottaa hyvin perusteltuja faktoja pelkkiin luuloihin perustuvista käsityksistä, vaikka heillä olisi normaali tai hyväkin älykkyystaso.
Samoin Suomessa oli aiempien sukupolvien aikana.
Nykyään uskonnottomuus on paljon lisääntynyt korkean koulutustason maissa, ja uskonnollisuuteen takertuvat eniten ne, jotka eivät pysty omaksumaan ja ymmärtämään saatavilla olevaa tietoa, tai joilla heittää nupissa, tai jotka ovat jo alle kouluikäisinä joutuneet vahvan indoktrinaation uhreiksi. Kuusi vuotta on joidenkin psykologien mukaan raja, jonka jälkeen aloitettu uskonnonopetus ei enää kovin helposti tartu lapsen mieleen, vaan hän usein pystyy käsittämään sen epätodeksi.
Uskovaiset tukeutuvat auktoriteetteihin, joiden juttuihin he luottavat enimmäkseen sokeasti. Mikä tärkeätä, he eivät pysty erottamaan toisistaan niitä auktoriteetteja, joiden asiantuntemus pohjautuu hyvin perusteltuihin faktoihin (kuten usein esim. biologiassa), ja niitä, joiden "asiantuntemus" on perusteettomia uskomuksia, taruja ja argumentointivirheitä kuten piispoilla. Parhaimmillaan uskis saattaa jopa tajuta, ettei piispa oikeasti tiedä mitään taivaaseenpääsykonstia, mutta epäloogisessa mielessään hän silti pitää piispojen juttuja luottamisen arvoisina.
"Yhtä hyvin voi olla niitä, joilla on uskonnollisuutta geeneissän ja niitä, joilta uskonnollisuus enemmän tai vähemmän puuttuu geeneistään."
Voipa hyvinkin olla, ja luultavasti onkin.
"Jos sinuilta puuttuisi musikaalisuus geeneistäsi, niin menisitkö musiikkiaiheisille palstoille riitelemään tai jos olisit värisokea, niin menisitkö taidepalstoille riitelemään?"
Riitelemistarkoituksessa ei nyt mihinkään kannata mennä. Mutta otetaanpa vertailukohteeksi vaikka alkoholismi, jolle myös voi perinnöllisesti altistua. Kuvittelepa että täällä olisi alkoholismiin yllyttävä viinanjuojien palsta. Etkö tuntisi tarvetta mennä sille palstalle kertomaan alkoholin vaaroista?
"Eihän kukaan muuta käsitystään siksi, että joku asiaa ymmärtämätön tulee häntä haukkumaan."
Noin siellä viinanjuojien palstalla varmaankin sanottaisiin "asiaa ymmärtämättömistä".
"Kuvittelepa että täällä olisi alkoholismiin yllyttävä viinanjuojien palsta. Etkö tuntisi tarvetta mennä sille palstalle kertomaan alkoholin vaaroista?"
Vaikea kuvitella, että missään olisi alkoholiin yllyttävä viinanjuojien palsta. Tuskin sellaista palstaa edes hyväksyttäisiin millekään sivuille. Sitä paitsi alkoholin vaaroista ja alkoholismista on varmaankin puhuttu jo kotona ja koulussa. On omituista rinnastaa uskonnollisuus ja alkoholismi, mutta näköjään sekin onnistuu sellaiselta, joka ei itse usko. Jos maailmassa olisi uskovia vain 2,2 prosenttia eli se määrä, mikä nykyisin on ateisteja ja ateisteja olisi niin paljon, kuin nykyisin on eri uskontoihin kuuluvia, niin uskovilla ei olisi helppoa olla uskomattomien jatkuvan pilkkaamisen ja nauramisen kohteena sekä netissä että netin ulkopuolella, mistä näilläkin palstoilla saa tarpeeksi esimakua.
Tässä lainaus Tieteen kuvalehdestä ( numero 1 /2006 ) Hamerin tutkimuksista:" Hamer uskoo, että uskonnollisuudella on saattanut olla merkitystä myös ihmislajin evoluution kannalta. Uskonto yhdistää ihmisiä, mikä on voinut olla ratkaisevan tärkeää ihmisten kyvylle elää rauhanoamisesti yhdessä. Uskontoa myös harjoitetaan usein yhteisin palvontamenoin, ja rituaalit ovat omiaan vahvistamaan yhteisöllisyyttä.
Yhteisöllisyyden tuoma kilpailuetu on voinut johtaa siihen, että VMAT2:n henkisyydelle altistava muunnos on säilynyt ihmisen perimässä. Se on ehkä antanut ihmiselle paremmat mahdollisuudet selvitä eloonjäämiskilvassa. Henkisyys ja yhteinen uskonto ovat lujittaneet ja vakauttaneet yhteisöä. Yhteisestä uskonnosta taas ei ole pitkä matka yhteisiin maallisiin sääntöihin, jotka ovat luoneet järjestystä ja turvallisuutta. Vakaus, järjestys ja turvallisuus ovat siis olleet henkisesti suuntautuneiden ihmisten kilpailuedut muihin nähden. Siksi uskonnollisuudelle herkistävä VMAT2:n muunnos on luonnonvalinnan kautta siirtynyt sukupolvelta toiselle."
Tuosta tulee mieleen sellainenkin ajatus, että jos ihmiset olisivat aina olleet pelkästään ykislöllisiä ateisteja, niin he olisivat jo tähän mennessä hävinneet sukupuuttoon. Eipä olisi siinä tapauksessa meitäkään täällä ns. keskustelemassa.
sellaista faktaa, että Jumala olisi jonkun mielikuvituksessa, vaikka ne, joilta itseltään puuttuu usko, noin kai mielllään asiat näkisivätkin. Jos uskosta ja uskoon liittyvistä asioista lukeminen häiritsee sellaista, joka ei itse usko, niin eikö siihen ole hyvä keino: pysyä pois uskontoaiheisilta palstoilta? Annetaan niiden rauhassa uskoa, joilla on uskoa ja niiden olla aivan rauhassa uskomatta, joilta usko puuttuu.
muslimi käsittää, että Jeesus on Jumala vain kristittyjen mielikuvituksessa.
Heh heh hee.
miten muslimit ajattelevat, jos et tunne heitä. Ateisti sen sijaan saattaa ajatella juuri noin kuin sinä sanot, että "Jeesus on Jumala vain kristittyjen mielikuvituksessa". Hehettelet viestisi lopussa niin kuin Hallin Vanki tekee. Taidatkin olla sama kirjoittaja. Mikä vetää sinun laistasi ateistia Rukoukset-palstalle?
mitään "IDIOOTTI geeniä", vaikka sinä niin luulisitkin. Uskovat ja uskomattomat käyvät samoja kouluja, opiskelevat samoissa yliopistoissa ja valmistuvat samoihin ammatteihin. Ero on ainakin toistaiseksi siinä, että uskomattomia on noin maailmanlaajuisestikin paljon vähemmän kuin uskovia.
Ei kukaan vaadi, että sinun pitäisi uskoa. Ole aivan rauhassa uskomaton vaikka kokon ikäsi. Ainoa toivomus on edelleen se, että kun uskomattomana kirjoittelet uskonnollisiaiheisille palstoille, niin kirjoitat asiallsiesti ja rakentavasti etkä pilkkaa etkä loukkaa ainakaan tahallasi ketään. Tällalinen ei ole missään nimessä asiallista kirjoittelua:" TAJUATKO YHTÄÄN MITÄÄN VAIN TYHMÄT IDIOOTIT USKOO TÄYSIN TODISTAMATTOMIIN SATUIHIN JA HÖPÖTYKSIIN TAJUATKO?" Tajuatko sinä, että suollat tuota ateistista propagandaa väärälle palstalle?
että tuonkin nimimerkin pitää uskoa. Muuten ei pelastusta ja armoa heru vaan tulee itku ja hammastenkiristys helvetin pätsissä.
Mikäs Jumala sinä olet olevinasi, kun lupailet että saa olla rauhassa uskomaton koko ikänsä.
USKOMATTOMAN RAUHA EI KAUAN KESTÄ. Se loppuu kun JEESUS TULEE TUOMITSEMAAN ELÄVÄT JA KUOLLEET.
Tahdot väittelyä älykön kanssa, jollainen itsekin olet, uskon että voin kumota yksinkertaisella tavalla käsityksesi. Ajat autolla pisteestä A pisteeseen B. Uskot matkan onnistuvan, koska olet selvinpäin, virkeä, ajotaitosi hyvä, autokin kunnossa. Tietämättäsi luotat Jumalaan, joka on antanut sinulle lahjoja, niitä käytät siinäkin tilanteessa.
vaatia uskomaan, jolta usko puuttuu. Luulisi tuon olevan itsestään selvä asia. En minä mitään lupaile, vaan kerron vain tuon tosiasian.
"Etkö tajua että kyseinen geeni on IDIOOTTI geeni. Ne ihmiset jotka omaavat kyseisen geenin uskovat satuihin ja höpötyksiin muita herkemmin ja siksi se tekee näistä täysin idiootteja."
Olet täysin väärässä. Lainaan vastaukseksi tähän taas kerran Tieteen Kuvalehdessä ( numero 1/2006 s. 72 -73 ) ollutta artikkelia "Geeni altistaa uskonnnolle". Artikkelissa sanotaan mm. näin:" Hamer uskoo, että uskonnollisuudella on saattanut olla merkitystä myös ihmislajin evoluution kannalta. Uskonto yhdistää ihmisiä, mikä on voinut olla ratkaisevan tärkeää ihmisten kyvylle elää rauhanomaisesti yhdessä. Uskontoa myös harjoitetaan usein yhteisin palvontamenoin, ja rituaalit ovat omiaan vahvistamaan yhteisöllisyyttä."
"Yhteisöllisyyden tuoma kilpailuetu on voinut johtaa siihen, että VMAT2:n henkisyydelle altistava muunnos on säilynyt ihmisen perimässä. Se on ehkä antanut ihmiselle paremmat mahdollisuudet selvitä eloonjäämiskilvassa. Henkisyys ja yhteinen uskonto ovat lujittaneet ja vakauttaneet yhteisöä. Yhteisestä uskonnosta taas ei ole pitkä matka maallisiin sääntöihin, jotka ovat luoneet järjestystä ja turvallisuutta. Vakaus, järjestys ja turvallisuus ovat siis olleet henkisesti suuntautuneiden ihmisten kilpailuedut muihin nähden. Siksi uskonnollisuudelle herkistävä VMAT2:n muunnos on siirtynyt luonnonvalinnan kautta sukupolvelta toiselle."
"Henkisyyden ja uskonnon geneettisen perustan puolesta puhuu monien tutkijoiden mukaan sekin, että uskonnollisuutta esiintyy kaikissa tunnetuissa ihmisyhteisöissä, olivatpa ne miten eristätyneitä tahansa. Tämä on tulkittu viitteeksi siitä, että uskonto ei ole syntynyt ainakaan pelkästään lainaamalla kulttuurivaikutteita muilta yhteisöiltä."
"Ehkä uskonnollisuusgeenit myös tasapainottavat suuren älykkyystason tuomaa taakkaaa. Kanadalaisen Laurentian yliopiston neurologi Michael Persinger on todennut: Tietoisuus vääjäämättömästä kuolemasta on hinta ihmisaivojen kehittyneestä otsalohkosta. Uskonto on erinomainen sopeutuma. Se rauhoittaa."
Aina kun minä rukoilen niin Akua apuun. Aku-Ankkaan voi aina luottaa.
Työntäkää ne Aku Ankkanne ja Iineksenne perseeseenne.
"Aina kun minä rukoilen niin Akua apuun. Aku-Ankkaan voi luottaa."
Aku Ankka ( Sanojen väliin ei kirjoiteta yhdysmerkkiä, ei siis kirjoiteta Aku-Ankka vaan Aku Ankka ) on piirroshahmo, jonka muistaakseni Walt Disney on luonut. Aku Ankasta voit keskustella Aku Ankka -palstalla. Jos sinä rukoilet piirroshahmoja, niin sen kun rukoilet, mutta piirroshahmoille on omat palstansa. Niillä varmaan kaivattaisiin Iines neitosia ja muita piirroshahmojen ihailijoita keskustelemaan. Menepäs kipin kapin sinne.
Oletko rukoillut Akua ja Iinestä ja jäänyt mielestäsi ilman vastausta kun olet noin pettynyt?
Rukouksiin ei aina vastata heti, eikä vastaus ole aina sellainen mitä odotetaan.
Aku ja Iines eivät ole mitään automaatteja joiden pitäisi toimia heti kun joku rukoilee heitä.
Mutta voit luottaa siihen, että rukouksesi on kuultu. Ota Aku ja Iines sydämeesi ja rukoile, että uskosi vahvistuisi.
Aku Ankka on sarjakuvahahmo. Täällä on erikseen palsta, jossa voi keskustella sarjakuvista. Ei muuta kuin kipin kapin sinne jokainen, joka haluaa muiden kanssa tuosta aiheesta keskustella. Saattaakin olla jollekin uskomattomalle helpompi keskustella sarjakuvista ja sarjakuvahamoista kuin uskonnollisista aiheista. Siksi onkin hyvä, että myös tuollainen palsta on olemassa.
mä oon sitä mieltä kannattaa unohtaa kaikki uskon hömpotykset.
elää ilman jumalaa.
mulla velkaa asunto lainasta lähtien ja vaimo pikavipit.
ja muut velat päälle.
mä oon jo monta kertaa rukoillu että saan lotto voiton sillä oisin maksanut kaikki velat.
ainakin tarviin 200.000 eroa tai 300.000 euroa.
millä maksan asunnon pois.
eipä ole jumala jaksanut notkauttaa korviaan.
sit täytyy hakea maailmasta apua jos ei jumala auta n'ihin velkoihin.
moi
Raha-asioissa, kuten kaikissa muissakin asioissa.
osoittaa ihmisestä sen että halveksii Jumalaa ja Jeesusta.
Tuohon ei voi kuin hymyillä. Rukoilisit rahaa Jumalalta Jeesuksen kautta. Ei Jumalalle ole mikään mahdotonta. Usko saavasi, kun pyydät, eli kiitos rukous. Ja pyydä itsellesi viisautta, työtä ja voimia, saadaksesi itsellesi tarvitsemasi varat, jotta pärjäät. Olet ihana, jatka samaan malliin, etsi ja ano!
Mietin kerran kuumeisesti kuinka saisin tuhat markkaa, joka minulta puuttui.
Olin matkalla tapaamaan äitiäni silloin. Kun astuin eteiseen, hän ojensi minulle kuoren, jossa oli kummitätini lähettämä YO-lahja - tuhat markkaa satasen seteleinä. Ja se oli sellaista aikaa, jolloin markan arvo oli lähellä nykyeuroa.
Myöhemmin elämässäni on sattunut samantapaisia tilanteita. Tietty summa rahaa on puuttunut ja olen turvautunut rukoukseen. Joskus summa on tullut yllättävältä taholta ja joskus tilanne on ratkennut aivan toisella tavalla, jollaista en itse olisi voinut kuvitellakaan.
.
Tuo tapahtui sitten joskus 70-luvulla... Kiinnitän huomiota siihen, että tässäkin sanot "miettineesi kuumeisesti" miten saat rahaa kasaan. Sillä ei varmaan ole mitään tekemistä rukoilun kanssa? Eikä se nyt varmaan ole erikoisen ihmeellinen sattumakaan, mikäli saa Yo-juhlien jälkeen rahaa lahjaksi?
Suu säkkiämyöten.
Miten olisi jatkossa jos tuhlaisit vähemmän kuin suuhusi työnnät.