Nyt kannattaa katsoa, mitä autoverolle tapahtuu, verohallinto ei arvo autoveroa, oma arvaukseni on että autovero lasketaan ja perusteet muutetaan niin että ostokuitti kelpaa veron perusteeksi ja muutenkin autoveroa ainakin yksinkertaistetaan, nyt ei siis kannata hötkyillä...menettää muuten helposti tuhansia euroja for nothing!!!!!!!!!!
Nyt on täysin väärä aika ostaa auto!
11
832
Vastaukset
- autoja on neljä
aina on väärä hetki ostaa auto, jos oikein asiaa ajattele. Mutta se on vaan pakko ostaa, jos nimittäin autoa tarvitsee.
- Esau,
Tällaiset arvaajat ovat yleensä sellaisia joiden rahat eivät riitä auton ostoon ja täällä ne yrittävät puolustella toimintaansa. Jos autoveroon tulee muutoksia niin se on porrastettu pitkälle ajalle joten se ei vaikuta auton ostoon mitenkään.
- kierreporras
tuo autoveron poiston porrastus. Kyllä nyt "taivaan merkit" ovat yksiselitteisesti sellaiset että auton ostovero/käyttöönottovero poistuu kertarysäyksellä ja yllättäen, aivan niin kuin talvi saapuu suomiautoilijalle joka syksyn jälkeen.
Niin ja rahathan riittävät yleensä siihen mitä itse kukin pitää tarpeellisena. Taisit myös unohtaa että suurin osa autokaupoista tapahtuu luotolla. Tuossa taitaa olla se merkittävin syy miksi autoveron poistolla on niin menestyksekkäät lobbarit. MONEY TALKS! - Kurapylly
kierreporras kirjoitti:
tuo autoveron poiston porrastus. Kyllä nyt "taivaan merkit" ovat yksiselitteisesti sellaiset että auton ostovero/käyttöönottovero poistuu kertarysäyksellä ja yllättäen, aivan niin kuin talvi saapuu suomiautoilijalle joka syksyn jälkeen.
Niin ja rahathan riittävät yleensä siihen mitä itse kukin pitää tarpeellisena. Taisit myös unohtaa että suurin osa autokaupoista tapahtuu luotolla. Tuossa taitaa olla se merkittävin syy miksi autoveron poistolla on niin menestyksekkäät lobbarit. MONEY TALKS!Jo vuoden 2007 lopulla autovero poistui kokonaisuudessaan kertarysäyksellä, tuli kuin varas yöllä. KPy oli ainoa, joka tämän osasi ennustaa.
En olisi kyllä uskonut ...
- AT1
Markkinoiden tilanne ja odotukset, myynti ihan pohjalukemissa, eikä ihme, kauppiaat ajaneet väärää hevosta ja tässä on tulos.
Suunnatkaa se lobbaustorvi verottajaan ja vaatikaa typerä autovero pois niin ihmiset voivat kiinnostua
(Suomi Abania) autoista, edellyttäen että takatukka ei kuseta taulukon ulkopuolelta ja tyrmistyttävällä asenteella ja välirahan pienuudella.- kertoo,
että autokauppa on jo vahvassa nousussa!
- lehmät lentää!
kertoo, kirjoitti:
että autokauppa on jo vahvassa nousussa!
se nyt tiedetään mitä autonmyyjien pro***andatoimistot syytävät.
Olishan se kamalaa, jos me kaikki pidettäisiin sisäpiirin innoittamana "ostolakkoa" ja kieltäydyttäisiin autonmyyjien palveluista, sekä parhaamme mukaan suomalaisista varaosa- ja huoltopalveluista.
Ymmärrettävä se on jos jotkut ei hötkyile vaan näkee tässä mahdollisuuden: parin kuukauden päästä voi uuden sekä varsinkin käytetyn auton hinta olla romahtanut. Rommaileehan kohta asuntokauppakin... - voi...
lehmät lentää! kirjoitti:
se nyt tiedetään mitä autonmyyjien pro***andatoimistot syytävät.
Olishan se kamalaa, jos me kaikki pidettäisiin sisäpiirin innoittamana "ostolakkoa" ja kieltäydyttäisiin autonmyyjien palveluista, sekä parhaamme mukaan suomalaisista varaosa- ja huoltopalveluista.
Ymmärrettävä se on jos jotkut ei hötkyile vaan näkee tässä mahdollisuuden: parin kuukauden päästä voi uuden sekä varsinkin käytetyn auton hinta olla romahtanut. Rommaileehan kohta asuntokauppakin...Niinhän se voi olla, että autojen hinnat romahtaa. Voi olla, että silloin ne lehmätkin saa suihkumoottorit.
Sulla se on tuo faktapuoli hallussa, ei mitään toiveajattelua!
- ihan kuitti
"autovero lasketaan ja perusteet muutetaan niin että ostokuitti kelpaa veron perusteeksi"
Ensinnäkin puhut käytettyinä tuoduista autoista ja niiden verojen laskusta ja toiseksi tarkoitatko sitä kuittia jonka saat Saksassa Shellin takapihalla pimeän aikaan taskulampun valossa tehdystä huippukaupasta Ahmedilta, vai oliko se Mehmed?
Älä unta näe! - rikastunut
Kunnollisen auton ostoajankohtaa ei ole tullut.
Viimeiset 30 vuotta olen odottanut verokorjausta, ja ostanut väliaikaisia maailmanlopun kulkineita.
Odotellessa on säästynyt rahaa muuhunkin kuin autoiluun.
Nyt odottelen malleja joilla satasen raja menee rikki.
Ei huippunopeuden, vaan päästön alitus.
Helsinki antaa kohta sellaisille parkin ilmaiseksi tai puoleen hintaan.
Ei näy tulevan kiire kauppaaan.
Tässä voi ajella haisevalla vastalauseella.on ratkaisu. Ostetaan kaikki sellainen 2.4-2.5-litrainen bensavolvo (S60/ tai V70 varsinkin) ja viedään Oragasin tai jonkun Ruotsi-heebon pajalle kaasutettavaksi. Sitten painetaan "usvaa putkeen" ja annetaan bensaverolle piupaut. Kunnes Gasumin omistajat tarvii lisää osinkoja, ja EU nostaa polttoainekaasun verotusta... mutta on se ainakin puhdasta, kuulemma moottorillekin.
Eikä monta tippaa bensaa enää kulu.
Ja vanhat loppasuu-bensavolvot saavat uuden elämän. Se on haisematon vastalause, vaikka käyttövoimana olisi isännän ***ru.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082575
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo411741Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1431345Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol3211221Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3361194Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen241111Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe571083- 55956
Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H13932Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21863