Olen yrittänyt netistä löytää tietoa nenähuuhtelukannun käytöstä, haitoista, ongelmista yms.. Mutta en ole oikein kunnolla löytänyt, joten tässä nyt joitain kysymyksiä tänne.
Ostin ns. sarvikuonon ja olen nyt muutaman kerran sitä kokeillut. Mukana on ihan hyvät ohjeet ja netistä olen vastaavia ohjeita katsellut. Silti oikean asennon löytäminen on vielä hakusessa. Jos olet käyttänyt nenähuuhtelukannua, niin löysitkö sen oikean asennon nopeasti?
Sitten minua todella kiinnostaisi tietää, että voiko vesi mennä nenästä korviin. Kun netissä on muutamassakin keskustelussa sellaisesta mainittu.
Sain nenähuuhtelua tehdessäni veden lopulta valumaan kivasti pois sieraimista. Mutta miksiköhän niistä edelleen tulee suolan makua, kun nieluun valuu limaa nenästä. Tein huuhtelun viimeksi yli vuorokausi sitten. Siis että mikä siinä on nyt mennyt väärin, kun suolaa tuntuu riittävän nenässä edelleen..
Ja minua ihmetytti myös se, että joka kerran jälkeen, kun olen nenähuuhtelun tehnyt, on päässäni ollut jotenkin tukkoinen olo. Siis henki kulkee paremmin, mutta jotenkin muuten tuntuu oudon tukkoiselta. Että ei kai se vesi valu johonkin, mihin ei pitäisi ja jää sinne... Olen luullut saavani sen kokonaan pois, koska sen tulo on lakannat. Olen (käsittääkseni) ohjeiden mukaisesti niiskutellut huuhtelun jälkeen.
Toivottavasti jollain on kokemusta ja tietoa tästä asiasta.
Nenähuuhtelukannun käytöstä
17
11024
Vastaukset
- nenäilijä
Itse löysin sopivan asennon helposti. Kunhan pitää huolen ettei pidä päätä liian yläasennossa ettei vesi pääse valumaan kurkkuun voi päätä kallistellen etsiä hyvän asennon itselleen ja kannua myös kallistelemalla säädellä hieman veden tuloa.
Korviin menemisestä...Onhan korvatorvi yhteydessä nieluun mutta en usko että sinne vettä menisi kovin helposti ellei vetäise "vettä nenään" eli nieluun nenän kautta. Eikä kai suolavesi kovin kummoista tuhoa siellä aikaan saisi loppujenlopuksi kun ei se nenässäkään haitaksi ole.
Olisikohan sinulla jäänyt sitten poskionteloihin sitä vettä jos ovat olleet esim. kovin tukkeiset ja sieltä sitten ajallaan valuu kun onteloissa lima liikkuu tahi irtoaa? Kovasti jos niistelee lopuksi niin voihan kai olla että lima tukkii äkisti liikkuessaan (niistettäessä) veden ulostuloreitin poskionteloissa ja jää tavallaan limatulpan taakse ja sieltä sitten valuu kun lima lähtee taas irtoamaan, luulisin.
Ainakin aluksi itse niiskutan ihan hiljalleen että vettä alkaa tulla ja sitten vasta vähän kovempaa nii saa loputkin pois.
Mukavaa hommaa tuo nenähuuhtelu, ainakin kun näkee sen liman määrän minkä ulos saa...Hienosti on ainakin itselläni auttanut tukkoiseen nenään (nuhaan) ja antaa muulloinkin ihanan raikkaan olon!- Suolanenä
Kiitos paljon noista tiedoista ja vinkeistä.
Olen itsekin jo huomannut, että miten päätä kannattaa pitää, kun nenähuuhtelua tekee. Tosiaan tuntuu olevan tärkeää se, että pää ei ole liian yläasennossa, kuten sanoit.
Ehkä se on, kuten kirjoitat, että poskionteloihini on jäänyt vettä, jos olen niistellyt liian kovaa lopuksi. Yritän tästä lähin niiskuttaa itsekin aluksi ihan hiljalleen, että vesi pääsisi pois poskionteloista.
On kyllä ihmeellistä, miten tukkoisuus vähenee nenähuuhtelukannun käytön myötä. :)
- Ailamariah
tosiaan. Itse olen vuosia jo kuullut siitä kannusta, mutta en ole löytänyt ohjeita. En siis tiedä, kannataako ostaa sitä, kun arveluttaa se käyttö.
- Suolanenä
Itse hankin nenähuuhtelukannun, kun luin sen hyvistä käyttökokemuksista netin keskustelupalstoilta.
En ole sitä vielä kovin kauaa ehtinyt käyttämään, mutta suosittelen hankkimaan. Se helpottaa nenän tukkoisuutta ja hengitys alkaa toimimaan paremmin.
Nenähuuhtelukannun mukana tuli käyttöohje, mutta tulin kyselemään täältä lisätietoa, koska se ei riittänyt minulle. Vaikka aluksi pelkäsin, että en opi nenähuuhtelun tekemisen oikeaa asentoa / tekniikkaa, se löytyi lopulta melko helposti. Nenähuuhtelukannun mukana tuli kuvallinen ohje siitä, miten nenähuuhtelu suoritetaan, mutta oikea tapa löytyi lopulta asentoa muuttelemalla ja kokeilemalla.
Haittoja en käytöstä ole havainnut tulevan. Olisi kiinnostava tietää, onko jollekin tullut jotain haittoja nenähuuhtelukannun käytöstä. - Amies
Suolanenä kirjoitti:
Itse hankin nenähuuhtelukannun, kun luin sen hyvistä käyttökokemuksista netin keskustelupalstoilta.
En ole sitä vielä kovin kauaa ehtinyt käyttämään, mutta suosittelen hankkimaan. Se helpottaa nenän tukkoisuutta ja hengitys alkaa toimimaan paremmin.
Nenähuuhtelukannun mukana tuli käyttöohje, mutta tulin kyselemään täältä lisätietoa, koska se ei riittänyt minulle. Vaikka aluksi pelkäsin, että en opi nenähuuhtelun tekemisen oikeaa asentoa / tekniikkaa, se löytyi lopulta melko helposti. Nenähuuhtelukannun mukana tuli kuvallinen ohje siitä, miten nenähuuhtelu suoritetaan, mutta oikea tapa löytyi lopulta asentoa muuttelemalla ja kokeilemalla.
Haittoja en käytöstä ole havainnut tulevan. Olisi kiinnostava tietää, onko jollekin tullut jotain haittoja nenähuuhtelukannun käytöstä....on ainakin minulle aina tullut. Joka kerta kylla valuu vihreää/keltaista limaa ulos - mikä tietenkin tuottaa mielihyvää - silti olo ei parannu kuin hetkellisesti. Eli nenä aukeaa, mutta kohta tulee tukkoinen olo, niinkuin vettä olis valunut jonnekin otsaonteloihin (sellaiset kuulemma on) ja päätäkin saattaa alkaa särkeä. Joten melkein sama vaikutus kuin tupakan vetämisellä.
Mutta tosiaan parasta on se, kun lima alkaa valua nenästä. Kuinkahan usein nenän saa huuhdella? - olgaolki
Amies kirjoitti:
...on ainakin minulle aina tullut. Joka kerta kylla valuu vihreää/keltaista limaa ulos - mikä tietenkin tuottaa mielihyvää - silti olo ei parannu kuin hetkellisesti. Eli nenä aukeaa, mutta kohta tulee tukkoinen olo, niinkuin vettä olis valunut jonnekin otsaonteloihin (sellaiset kuulemma on) ja päätäkin saattaa alkaa särkeä. Joten melkein sama vaikutus kuin tupakan vetämisellä.
Mutta tosiaan parasta on se, kun lima alkaa valua nenästä. Kuinkahan usein nenän saa huuhdella?mitään sitkeän liman irrottamiseen. Lima tulee jostakin takanielusta. Huuhtelu ärsytti nenän limakalvon, enkä käytä kannua enää. Ellei tule selvä nuha.
- Anonyymi
Itsekin epäilin tehoa.
Korvalääkäri "kirjoitti reseptin", joten ostin. Hyväksi havaitsin. Ennen söin antibiootteja poskiontelon tulehduksiin vuodessa 4-5 kuuria. Vuoden 2012 jälkeen en ole tarvinnut kertaakaan.
Tyytyväinen nenäkannun käyttäjä
- Arska333
Mä olen käyttänyt nenähuuhtelukannua 12 vuotta. Se on taivaan lahja. Käytän sitä allergisiin oireisiin vähintään kerran päivässä. Yleensä iltaisin, koska suolavettä voi valua huuhtelun jälkeen pikkuisen. Toisaalta se on hyvä koska silloin tulee niistettyä nenä uudestaan puhtaaksi. Se on mahtavan helpottava tunne saada kaikki kökkö ja karstat pois nenästä ja voida hengittää. Flunssassa käytän useammin.
Se on vähän yksilöllistä jos vesi jää vähäksi aikaa kiertämään. Kyllä se sieltä pois tulee. Mihinkään vaaralliseen paikkaan vesi ei voi jäädä eikä varastoitua. Olen käynyt korva-nenä-polilla ja erikoislääkärit ovat kiitelleet mua nenähuuhtelukannun säännöllisestä käytöstä. Kaiken lisäksi se vielä kosteuttaa ja hoitaa nenän limakalvoja. Opetelkaa käyttämään älkääkä uskoko perättömiä tarinoita.- räkää riittää
Ihan oikeasti olen myös myönteisesti suhtautunut nenäkannun käyttöön. Itselläni flunssan yhteydessä etenkin lima junttaantuu poskionteloihin hyvin herkästi. Olen käyttänyt sarvikuonoa jo toistakymmentä vuotta kait, ja olen tyytyväinen. Haitallisia pointteja en ole huomannut. Keittosuolaliuoksellahan poskiontelopunkteerauksessakin asiat hoidellaan, ja toki puudutukset ja muut lisänä, mutta tämä oma normi suolavesiliuoksen käyttö on vain hyväksi, ja ne suolakiteet, mitä sinne onteloihin jää tappavat pöpöjä. Näin minua opasti myös eräs vanhempi lekuri. Mihinkäs sitä ennen säilöttiinkään lihat, kalat jne. ellei suolaan. Siis suola ei ole myrkky, vaan pöpöjä loitolla pitävä asia. Hulauta reilu mitallinen sitä suolaa sinne nenän huuhtelukannuun, ja huuhtele flunssaisena tai räkäisenä ollessa ainakin pari kertaa päivän aikaan. Haittaa ei voi olla. Jos tuntuu, ettei tukkoisessa nenässä kierrä kunnolla voi kokeilla nenän tukkoisuuteen tilapäisesti käytettäviä suihkeita ensin, ja sitten vasta huuhdella. Itse en luovu sarvikuonostani ikinä.
- räkää riittää
Just näin olen itsekin saanut palautetta eli keuhkosairauksien erik.lääkärit, ja ennen muuta korva-nenä-kurkkutautien erik.lekurit nimenomaan jopa myös kehottavat tämän käyttöön, jos poskiontelovaivoja.
Oma likkani poti usein flunssien yhteydessä poskiontelotulehduksia ja sain hänet kokeilemaan sarvikuonoa, ja nyt hän pitää sitä ihan ns. normaalina puhdistusseremoniana eli kun on vähän allerginen, niin koirakylässä käytyään huuhtelee nenänsä kannulla, ja kun käy kotona, on tuo tärkeä kannu aina mukana. Hänestä se putsaa kaikki epäpuhtaudet mukavasti nenän limakalvoilta siivouspäivän jälkeen, ja suihkussa käydessään käyttää sitä lähes samoin, kuin hammastahnaa hampaiden pesussa. Puhdasta on tullut, ja poskiontelotulehdukset jo likimain historiaa.
Nykyisin jopa tk-lääkärit puhuvat ko. kannun hyvistä puolista. Tavallinen suola ei siis mitään pan-suoloja ja kraanavettä eli vettä ei ole pakko keittää ellei halua. Viileähkö vesi tai siis korkeintaa käden lämpöinen auttaa parhaiten. Hyvä jos lima tulee ulos. Yleensä se tulee. Ärsytystä voi aiheuttaa liika suola tai liian lämmin vesikin. Suola kuivattaa toki jonkin verran, joten turhan tiuha käyttö ei hyväksi, mutta aamuin illoin tai kerrankin päivässä tehtynä, ei ärsytä minun limakalvojani ainakaan.
- ilpsukka
Nenänhuuhtelukannu on uskomaton, ja ikivanha keksintö. Itse kärsin ennen kannun säännöllisen käytön alettua astmasta, keväisin siitepölystä, katupölystä, jatkuvista flunssista yms. Nelisen vuotta sitten, kävin Aurorassa pään onteloiden kuvauksessa, ja kaikki limakalvot olivat pahasti tulehtuneet ja turvonneet, osa tulehtunut miltei umpeen.
Sitten löysin kannun, ja rupesin joka päivä huuhtelemaan. Olisiko mennyt pari viikkoa, kun rupesin löytämään tuoksuja, elikkä hajuaistini rupesi pikkuhiljaa pelaamaan.
Ajatus, ja mieli kirkastui, ja mikä ihaninta, astma piippua en ole tarvinnut 3. vuoteen, yhtään kuumeflunssaa en ole kolmeen vuoteen sairastanut. Käytän sarvea joka päivä. ja se miten nopeasti vesi valuu ulos, kertoo siitä, missä kunnossa limakalvot nokassa ovat.
Ja onhan se tavallaan selkeä asia, ajattele, mitä kaikkea paskaa on nykyään ilmassa, siellä on jauhautuneena kaikki koiranpaskat, ihmisten eritteet, pakokaasut yms,
Ihminen elää ilmasta, ja on mielettömän tärkeää minkälaista ilmaa sisäänsä vetää, ja nykyään se ei todellakaan ole puhdasta.
Ilpsukka - NenäkannunKäyttäjä
Aloin etsimään tietoa nenäkannun haitoista, mutten löytänyt yhtään vastaavaa kokemusta, johon olen lyhyen käytön aikana joutunut.
Ostin kannun reilu kuukausi sitten lievittämään siitepölyallergiani oireita, josta lähtien käytin kannua kerrasta kahteen päivässä ilman ongelmia. Tosin suolavettä saattoi sopivassa kulmassa kumartuessa hulahtaa poskiontelosta vielä tuntikin huuhtelun jälkeen.
Muutama päivä sitten nenähuuhtelua tehdessäni tunsin sieraimessa ja poskiontelussa kipua ja samalla päätäni vihloi samalta puolelta ihan mielettömän kovaa, ja kipu jatkui vielä jonkin aikaa vaikka lopetin veden juoksuttamisen.
Kokeilin toista sierainta ja sama vaikutus kovine kipuineen. Pään vihlonta tuntuu sillä puolella, josta vettä valutetaan sisään ja kipu paikallistuu päälaelle, ei siis pään sisempään osaan.
Tänään aioin tuon kivuliaan kokemuksen jälkeen tehdä huuhtelun ja en edes saanut vielä vettä tulemaan toisesta sieraimesta ulos kun lähes tajunnan vievä kipu tuntui sekä sieraimessa, poskiontelossa kuin päässäkin. Olisin varmasti huutanut kivusta jos olisin sellaiseen taipuvainen.
Mistähän tässä voi oikein olla kyse? Mietin itse, jos kipu voisi säteillä noinkin pahasti posionteloista kun esiintyy aina sille puolen päätä, josta vettä ajetaan sisään.- Anonyymi
Mulla on sama ongelma.
Takavuosina ei ollut mitään ongelmaa kannun kanssa, mutta jo viime keväänä kun aloitin käytön taas, niin alkoi tuo kipu.
Toinen sierain meni ihan hyvin ja tuli vedet läpi, mutta toiselta puolelta ei tullut läpi ja sattui tosi kovaa sekä onteloon, että samalle puolelle päätä takaraivoon asti.
Pari kertaa kokeilin uudestaan, mutta aina se sama kipu, joten kannun käyttö on jäänyt.
Muistan vaan sen aiemmilta käytöiltä, että siitä oli hyötyä, mutta enää ei onnistu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mulla on sama ongelma.
Takavuosina ei ollut mitään ongelmaa kannun kanssa, mutta jo viime keväänä kun aloitin käytön taas, niin alkoi tuo kipu.
Toinen sierain meni ihan hyvin ja tuli vedet läpi, mutta toiselta puolelta ei tullut läpi ja sattui tosi kovaa sekä onteloon, että samalle puolelle päätä takaraivoon asti.
Pari kertaa kokeilin uudestaan, mutta aina se sama kipu, joten kannun käyttö on jäänyt.
Muistan vaan sen aiemmilta käytöiltä, että siitä oli hyötyä, mutta enää ei onnistu.Kokeile keitettyä vettä jos käyttämäsi vesi on saastunutta.
Puhdas suolavesi ei aiheuta mitään ongelmia ja vanhat ongelmat paranevat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokeile keitettyä vettä jos käyttämäsi vesi on saastunutta.
Puhdas suolavesi ei aiheuta mitään ongelmia ja vanhat ongelmat paranevat.Eipä se vedestä ole kiinni, kun aiemminkin ihan samalla vedellä tuli huuhdeltua.
Se on jokin nenän/onteloiden vika. - Anonyymi
Olen käyttänyt huuhtelukannua 20vuotta ja antibioottia ei ole tarvinnut enää ontelotulehdusten hoitoon. Käytän kannua 1-2 kertaa päivässä talvikaudella, kesällä vähän harvemmin.
Kivun tunne huuhdellessa johtuu luultavasti siitä, että käyttää jodioitua suolaa, tai jotain muuta kuin merisuolaa. Näin kävi ainakin itselleni. Hieno merisuola liukenee nopeasti lämpimään veteen. Kylmällä vedellä voi säätää sopivaksi.
Huuhtelu vedellä ja kannun jättäminen valumaan on riittänyt pitämään kannun puhtaana. Tuo 2 minuuttinen mikrossa kerta viikkoon voi olla hyvä keino varmistaa kannun puhtaus. Taidan ottaa itse käyttöön.
Olen käyttänyt kaupungin vesijohtovettä ja Suomessa kaikkialla saatavissa olevaa hanavettä. Myös ulkomailla olen käyttänyt hanavettä. Saattaa olla hyvä USA:ssa ja muissa kehitysmaissa keittää vesi.
Suosittelen kannua ontelo-ongelmiin, halpa, tehokas ja oikein käytettynä turvallinen keino. Kahteenkymmeneen vuoteen olen jossakin vaiheessa ryhtynyt jossakin vaiheessa syömään allergialääkettä ja sen lisäksi on tullut vain eturauhasen liikakasvua estävä lääke. Lääkekammoisena olen koko ikäni vältellyt muita lääkkeitä.
Papparainen 70v. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen käyttänyt huuhtelukannua 20vuotta ja antibioottia ei ole tarvinnut enää ontelotulehdusten hoitoon. Käytän kannua 1-2 kertaa päivässä talvikaudella, kesällä vähän harvemmin.
Kivun tunne huuhdellessa johtuu luultavasti siitä, että käyttää jodioitua suolaa, tai jotain muuta kuin merisuolaa. Näin kävi ainakin itselleni. Hieno merisuola liukenee nopeasti lämpimään veteen. Kylmällä vedellä voi säätää sopivaksi.
Huuhtelu vedellä ja kannun jättäminen valumaan on riittänyt pitämään kannun puhtaana. Tuo 2 minuuttinen mikrossa kerta viikkoon voi olla hyvä keino varmistaa kannun puhtaus. Taidan ottaa itse käyttöön.
Olen käyttänyt kaupungin vesijohtovettä ja Suomessa kaikkialla saatavissa olevaa hanavettä. Myös ulkomailla olen käyttänyt hanavettä. Saattaa olla hyvä USA:ssa ja muissa kehitysmaissa keittää vesi.
Suosittelen kannua ontelo-ongelmiin, halpa, tehokas ja oikein käytettynä turvallinen keino. Kahteenkymmeneen vuoteen olen jossakin vaiheessa ryhtynyt jossakin vaiheessa syömään allergialääkettä ja sen lisäksi on tullut vain eturauhasen liikakasvua estävä lääke. Lääkekammoisena olen koko ikäni vältellyt muita lääkkeitä.
Papparainen 70v.Samaa mieltä ja samat kokemukset m uista kehitysmaistakin kuten Zairesta ja Zimbabwesta. USA:ssa en ole ehtinyt käymään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan844333Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan313222- 1712601
- 142026
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281492Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631376Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131160- 741009
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää38960Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13872