Voisiko myös helluntaiseurakunnan tiloissa järjestää tanssiaisia hyvän asian edestä? Pitäjänmäen kirkolla järjestetään ensi tiistaina 9.2.10 yhteisvastuutanssiaiset joiden sisäänpääsymaksu käytetään kokonaisuudessaan Haitin hyväksi.
Sopiiko tanssin askelin edistää hyviä asioita? Milloinka tällaista tapahtunee helluntaiseurakunnassa?
http://pitajanmaki.kirkkohelsinki.net/
"Tapahtumakalenteri
Tapahtuman tiedot
Yhteisvastuu-tanssiaiset Pitäjänmäen kirkolla
Aika: Ti 9.2.2010 klo 18.00
Paikka: Pitäjänmäen kirkko
Osoite: Turkismiehenkuja 4, 00370 Helsinki
Yhteisvastuu-tanssiaiset tiistaina 9.2.2010 klo 18.00
Kirkkoherra Martti Pitkäsen askelkuvioita seuraten tanssahtelemme Pitäjänmäen kirkon seurakuntasalissa Yhteisvastuukeräyksen hyväksi.
Sisäänpääsymaksu, 5 euroa (sis. eteispalvelun), menee kokonaisuudessaan Yhteisvastuukeräyksen hyväksi. Tänä vuonna Yhteisvastuukeräys kerätään Haitin maanjäristyksen uhrien auttamiseksi. Lisää Yhteisvastuukeräyksestä voit lukea osoitteessa: http://www.yhteisvastuu.fi/
Lasse Halmeen orkesteri soittaa perinteistä tanssimusiikkia 18.30 lähtien kokoonpanolla:
Hannele Soljander-Halme
Kimmo Kajos
Kari Härkönen
Antti Halme
Antti Rintala
Lasse Halme
Tilaisuuden lopussa kirkkoherra Martti Pitkänen pitää iltahartauden. Kahviossa myytävänä leivonnaisia, kahvia ja virvoitusjuomia".
Sopiiko tanssin askelin edistää hyviä asioita? Milloinka tällaista tapahtunee helluntaiseurakunnassa?
http://pitajanmaki.kirkkohelsinki.net/
"Tapahtumakalenteri
Tapahtuman tiedot
Yhteisvastuu-tanssiaiset Pitäjänmäen kirkolla
Aika: Ti 9.2.2010 klo 18.00
Paikka: Pitäjänmäen kirkko
Osoite: Turkismiehenkuja 4, 00370 Helsinki
Yhteisvastuu-tanssiaiset tiistaina 9.2.2010 klo 18.00
Kirkkoherra Martti Pitkäsen askelkuvioita seuraten tanssahtelemme Pitäjänmäen kirkon seurakuntasalissa Yhteisvastuukeräyksen hyväksi.
Sisäänpääsymaksu, 5 euroa (sis. eteispalvelun), menee kokonaisuudessaan Yhteisvastuukeräyksen hyväksi. Tänä vuonna Yhteisvastuukeräys kerätään Haitin maanjäristyksen uhrien auttamiseksi. Lisää Yhteisvastuukeräyksestä voit lukea osoitteessa: http://www.yhteisvastuu.fi/
Lasse Halmeen orkesteri soittaa perinteistä tanssimusiikkia 18.30 lähtien kokoonpanolla:
Hannele Soljander-Halme
Kimmo Kajos
Kari Härkönen
Antti Halme
Antti Rintala
Lasse Halme
Tilaisuuden lopussa kirkkoherra Martti Pitkänen pitää iltahartauden. Kahviossa myytävänä leivonnaisia, kahvia ja virvoitusjuomia".
Vastaukset 19
Vanhimmat
Nyt Manteli myrkyn lykkäsit!
Luuletko tosiaan että hellarit tanssia hyväksyvät.
Et varmaankaan.
Saviskin tuolla aiemmin viestissään oli
golspelihenkeä vastaan,
ja sanoi,että pylly pyörii kuin hyrrä...:=))
Kai se pylly oli se pääasia minkä Savis koki pahaksi.
Muuten ihan hyvä idea.
Valtaosa helluntailaisista varmasti vastustaa tällaisia tanssiaisia, mutta aina mukaan mahtuu joku "erilainen nuori" joka näyttää vihreää valoa vähän oudommillekin ajatuksille.
Jotkut uskovaiset paheksuvat jopa karkeloimista Jumalan kunniaksi. Raamatussa kerrotaan miten kuningas Daavid karkeloi Jumalan edessä ja hänen vaimonsa Miikal paheksui häntä syvästi tämän takia. Jumala rankaisi Miikalia eikä tämä koskaan saanut lasta. Mutta tätä en sanonut puolustaakseni tanssiaisideaa vaan puolustaakseni Jumalalle karkeloimista - karkeloiminen ja maalliset tanssit ovat ihan eri asia.
Mietin sitä mitä mieltä itse otsikon aiheesta olen. Jos helluntaiseurakunnassa järjestettäisiin tällaisia tanssiaisia niin mielestäni ne pitäisi sitten järjestää jossakin muualla kuin seurakunnan tiloissa, koska seurakunnan tilat ovat Jumalan palvelemiseen pyhitettyjä, mitä taas ei voi sanoa maallisesta musiikista.
Minä en ole hellari.
Ja esittämäsi ajatus on hyvä.
Katsotaan mitä palstan patriarkat sanovat...:=))
Odotan mielenkiinnolla että palstan patriarkat, lain- ja kirjanoppineet, saddukeukset, fariseukset ym. ryhmät osallistuisivat runsain mitoin tähän keskusteluketjuun. :)
Hei Tomumaja!
Mie olen nyt juuri lapissa...:=))
Tanssitaan me tuolla lapin luonnossa,
siinä ei tarvita loppusointuja,eikä kukaan
(toivottavasti)näe....
Mie poika sitä vuan käyn tanssiloissa sillon ku huvittaa. Em mie kyselesiihen luppoo helluntalisilta en k ees resitentiltä. Mie oon uskossa ollu jo kauvan aikkoo ja tiijän tasan tarkkaan, että miulle ei tanssi oo synttii. Se on vuan sosiaalinen tapahtuma ja rytmissä voimistelluu! Jos joku helluntalainen pittääsyntinä ni se on hänen häppeesä, mutta paljo mie oon tavannu helluntalisiakkii tanssipaikoilla ja eivät oo siittään pahentunneet. Päin vaston moni on sanonu, että on nautinto piästä irtaantummaan aresta ja työpainneista. jopa helluntaijohtaijiikii oon tavannu ja hyvin on juttu luistanu. Nuo rukkoushuonneet vuan eivät oo oikkein rakennettu tanssija varten, jotta sikseen paermpi on männä tanssipaikalle. eihän siellä oo pakko ryypätä ja rellestee. Mie en ite käytä alkoo ollenkaa ja en rellestä ja hölöpäata uskookaa jos ei joku kysy! Ihan oikkeenhan se Rene tekköö, että männöö ravintoloihin laulammaan! Tansitkoot siten mukan tai eivät!
mutta tämä herättää kyllä mietteitä...http://www.youtube.com/watch?v=syB1ORdzrhc
Suomessa opetetussa ylistystanssissa ei yleensä käytetä lanteita ja keskivartaloa, vaikka muuten liikkeet siinä ovatkin kauniita, puhtaalla tavalla kauniita. En tiedä mistä tuossa oikein oli kyse..?
http://www.youtube.com/watch?v=syB1ORdzrhc Ehkä nyt onnistuu, jos ei, niin sitten ei ollut tarkoitettu tänne tuotavaksi.
Hgin Saalemissa on etuosa "höylätty" tasaiseksi, hankittu värivalot ja savukone, että pian siellä varmaan voi tanssia mielin määrin!!
Oli ihan outoa kieltä jonka takia minullekin oli vähän epäselvää tuo meininki.
Tuli mieleen että olisihan niiden tanssijoiden puvuissa voinut olla jotakin "riekaleita" joita olisivat hulmuttaneet niin olisivat voineet antaa niiden helmojen olla alempana. Siinä saattoi tulla levottomia ajatuksia jollekin kun helmoja nosteltiin yhtenään.
Mutta ehkäpä tarkoitus oli ihan hyvä...
1 Kuningas Belsassar laittoi suuret pidot tuhannelle ylimyksellensä, ja hän joi viiniä näiden tuhannen edessä.
2 Kun viini oli makeimmillaan, käski Belsassar tuoda ne kulta-ja hopea-astiat, jotka hänen isänsä Nebukadnessar oli ottanut Jerusalemin temppelistä, että kuningas ja hänen ylimyksensä, hänen puolisonsa ja sivuvaimonsa joisivat niistä.
3 Silloin tuotiin ne kulta-astiat, jotka oli otettu temppelistä, Jumalan huoneesta, Jerusalemista, ja niistä joivat kuningas ja hänen ylimyksensä, hänen puolisonsa ja sivuvaimonsa.
4 He joivat viiniä ja ylistivät kultaisia ja hopeisia, vaskisia, rautaisia, puisia ja kivisiä jumalia.
5 Sillä hetkellä ilmestyivät ihmiskäden sormet ja kirjoittivat kuninkaan palatsin kalkitulle seinälle, vastapäätä lampunjalkaa, ja kuningas näki käden, joka kirjoitti.
6 Silloin kuninkaan kasvot kalpenivat, ja hänen ajatuksensa peljästyttivät hänet; hänen lanteittensa nivelet herposivat, ja hänen polvensa tutisivat.
7 Kuningas huusi kovalla äänellä ja käski tuoda noidat, kaldealaiset ja tähtienselittäjät. Kuningas lausui ja sanoi Baabelin tietäjille: "Kuka ikinä voi lukea tämän kirjoituksen ja ilmoittaa minulle sen selityksen, hänet puetaan purppuraan, ja hänen kaulaansa pannaan kultakäädyt, ja hän on oleva yksi valtakunnan kolmesta valtamiehestä".
8 Silloin tulivat kaikki kuninkaan viisaat, mutta he eivät voineet lukea kirjoitusta eivätkä ilmoittaa kuninkaalle sen selitystä.
9 Kuningas Belsassar peljästyi silloin suuresti, ja hänen kasvonsa kalpenivat, ja hänen ylimyksensä tyrmistyivät.
10 Kuninkaan äiti tuli kuninkaan ja hänen ylimystensä puheen tähden pitohuoneeseen. Kuninkaan äiti lausui ja sanoi: "Eläköön kuningas iankaikkisesti! Älkööt sinun ajatuksesi peljättäkö sinua, älköötkä kasvosi kalvetko.
11 Sinun valtakunnassasi on mies, jossa on pyhien jumalien henki ja jolla sinun isäsi päivinä havaittiin olevan valistus ja ymmärrys ynnä viisaus, samankaltainen kuin jumalien; hänet asetti isäsi, kuningas Nebukadnessar, tietäjäin, noitien, kaldealaisten ja tähtienselittäjäin päämieheksi-sinun isäsi, kuningas-
12 sentähden, että erinomainen henki ja tieto ynnä myös taito selittää unia, arvata arvoituksia ja ratkaista ongelmia havaittiin juuri hänessä, Danielissa, jolle kuningas oli antanut nimen Beltsassar. Kutsuttakoon nyt Daniel, niin hän ilmoittaa selityksen."
13 Silloin Daniel tuotiin kuninkaan eteen. Kuningas lausui ja sanoi Danielille: "Oletko sinä Daniel, joka on niitä juutalaisia pakkosiirtolaisia, mitkä minun isäni, kuningas, on tuonut Juudasta?
14 Minä olen kuullut sinusta, että sinussa on jumalien henki ja että sinussa on havaittu valistus, taito ja erinomainen viisaus.
15 Ja nyt tuotiin minun eteeni viisaat ja noidat lukemaan tätä kirjoitusta ja ilmoittamaan minulle sen selitys, mutta he eivät voineet sen selitystä ilmoittaa.
16 Mutta sinun minä olen kuullut voivan antaa selityksiä ja ratkaista ongelmia. Nyt siis, jos voit lukea kirjoituksen ja ilmoittaa minulle sen selityksen, niin sinut puetaan purppuraan, ja kultakäädyt pannaan sinun kaulaasi, ja sinä olet oleva yksi valtakunnan kolmesta valtamiehestä."
17 Silloin Daniel vastasi ja sanoi kuninkaalle: "Lahjasi pidä itse, ja antimesi anna toiselle. Mutta kirjoituksen minä luen kuninkaalle ja ilmoitan hänelle sen selityksen.
18 "Sinä kuningas! Korkein Jumala antoi sinun isällesi Nebukadnessarille kuninkuuden, voiman, kunnian ja valtasuuruuden.
19 Ja sen voiman tähden, jonka hän oli hänelle antanut, vapisivat kaikki kansat, kansakunnat ja kielet ja pelkäsivät hänen edessään. Hän tappoi, kenen hän tahtoi, hän jätti henkiin, kenen hän tahtoi, hän ylensi, kenen hän tahtoi, hän alensi, kenen hän tahtoi.
20 Mutta kun hänen sydämensä paisui ja hänen henkensä kävi korskeaksi ja ylpeäksi, syöstiin hänet kuninkaalliselta valtaistuimeltansa, ja hänen kunniansa otettiin häneltä pois.
21 Hänet ajettiin pois ihmisten seasta, ja hänen sydämensä tuli eläinten sydämen kaltaiseksi; hänen asuntonsa oli villiaasien parissa, ja hän joutui syömään ruohoa niinkuin raavaat; hänen ruumiinsa kastui taivaan kasteesta, kunnes hän tuli tuntemaan, että korkein Jumala hallitsee ihmisten valtakuntaa ja asettaa sen päämieheksi, kenen hän tahtoo.
22 Mutta sinä, hänen poikansa Belsassar, et ole nöyryyttänyt sydäntäsi, vaikka tämän kaiken tiesit;
23 vaan sinä olet korottanut itsesi taivaan Herraa vastaan: hänen huoneensa astiat on tuotu sinun eteesi, ja sinä ja sinun ylimyksesi, sinun puolisosi ja sivuvaimosi olette juoneet niistä viiniä, ja sinä olet ylistänyt hopeisia ja kultaisia, vaskisia, rautaisia, puisia ja kivisiä jumalia, jotka eivät näe, eivät kuule eivätkä mitään tiedä. Mutta sitä Jumalaa, jonka kädessä on sinun henkesi ja kaikki sinun tiesi, sinä et ole kunnioittanut.
24 Sentähden on tämä käsi lähetetty hänen tyköänsä ja tämä kirjoitus kirjoitettu.
25 Ja tämä on kirjoitus, joka on tuonne kirjoitettu: 'Mene, mene, tekel, ufarsin'.
26 Ja tämä on sen selitys: mene merkitsee: Jumala on laskenut sinun valtakuntasi luvun ja on tehnyt siitä lopun.
27 Tekel: sinut on vaa'alla punnittu ja köykäiseksi havaittu.
28 Peres: sinun valtakuntasi on pirstottu ja annettu meedialaisille ja persialaisille."
29 Silloin Belsassar antoi käskyn, että Daniel oli puettava purppuraan ja kultakäädyt pantava hänen kaulaansa ja julistettava, että hän oli oleva yksi valtakunnan kolmesta valtamiehestä.
30 Samana yönä tapettiin Belsassar, kaldealaisten kuningas,
31 ja Daarejaves, meedialainen, sai haltuunsa valtakunnan ollessaan noin kuudenkymmenen kahden vuoden ikäinen".
- Tämä Raamatun kohta tuli mieleeni ajatellessani otsikon aihetta.
vuokraamissa tiloissa tanssittu kautta aikojen mm. evankelistojen tulojuhlien yhteydessä, niin ettei se kai liene sitten mikään ns. vieras tapahtumalaji, vaikka helluntailaiset järjestäisivät esim. tanssitilaisuuden, jonka tuotto käytettäisiin kokonaisuudessaan johonkin tarpeelliseen, niinkuin esim. luterilaiset käyttävät Haitin auttamiseksi..
Onko tuollaista tapahtunut? Onko sinulla joku esimerkki aiheesta milloin tämmöistä on tapahtunut?
Onko nuo tanssit pidetty seurakunnan tiloissa vai jossakin toisaalla?
Herran huoneessa?
vietettiin aikoinaan mm. Aili ja Markku Heinosen paluujuhlaa, kun he palasivat lähetysmatkalta Boliviasta, niin tulojuhlat oli järjestetty koulun liikuntasaliin, koska helluntaiseurakunnan tilat olisivat käyneet ahtaiksi sille väenpaljoudelle, joka koulun liikuntasaliin kokoontui. Ja esim. rukousillan päätteksi, kun alkoi ylistysmusiikki, niin jotkut uskonsisaret alkoivat tanssahdella sen innoittamina. Ja taisipa siinä joku velikin innostua yksinään pyörähtelemään musiikin tahdissa. Mutta ei se mitään jumalattomain poskivalssia eikä lambadaa suinkaan ollut. Onhan monet hengelliset viisut tehty esim. valssin tahdilla yms:lla saundeilla..
Poikkesin tässä aivan äskettäin, ( ehkä 10 kk sitten), Polvijärven vapiksella. Ja siellä ennen kokouksen alkua kolmen sisaren kokoonpano tanssi ykistysmusiikin tahdissa jokainen yksikseen, minne vaan askeleet kullakin sisarella kulloinkin vei..
Niin että poikkeahan sinäkin jossain seurakunnassa, niin siitä se siilautuu..
"...vuokraamissa tiloissa tanssittu kautta aikojen mm. evankelistojen tulojuhlien yhteydessä".
Tuosta edellä kirjoittamastasi kommentista ajattelin että tarkoitit niillä ihan tavallisia tangoja ja valsseja? Mutta ilmeisesti tarkoitit Jumalalle karkeloimista tanssilla? Mielestäni Jumalalle karkelointi on ihan OK ja sopii seurakunnan tiloihin mutta maalliset tanssit on syytä pitää muissa tiloissa.
Oli nyt sitten oikein tai väärin järjestää nuo tanssiaiset, niin apua siinä ainakin on tarkoitus antaa haitilaisille ja apu sinne on todella tarpeen. Tuskin jättävät avun vastaan ottamatta vaikka olisikin tanssiaisilla ansaittuja rahoja. On ihan paikallaan rukoilla näiden asioiden puolesta ja kellä on varaa, nyt voi avustaa haitilaisia.
http://www.patmos.fi/fi/etusivu/?id=2
Sitten on olemassa myös nuorten omia ylistystanssi kokouksia, jossa soitetaan hieman modernempiä biisejä ja siellä saa bailata vapaasti tai istua penkissä.