tässäpä yksinkertainen kysymys: Jos satasen vauhdissa nostaa jalan kaasupolimelta niin meneekö "vapaalle" vai onko se moottorijarrutusta. siis kyse on automaattivaihteisesta autosta.
Olen saanut tyhjän hiacen moottorijarrutuksella ympäri eräällä pääkallokelillä
Te jolla on automaattivaihteinen auto
10
510
Vastaukset
- mersumies123123
Kyllä se rullaa ihan samalla tapaa vaihteella, kun manuaalillakin. Tietty pienentää pykälää sitten kun kierrokset pienenee. Toki jos heität pakkovaihteella pienemmälle, saat sitä moottorijarrutusta niin että pito voi karata.
- mersu on huono auto
No ei mene vapaalle - mikä pakko on tehdä tuollasia liikkeitä ? Auton ku auton saa ympäri taitamattomalla ja tyhmällä ajolla.
- Ei hätää
Et saa sitä leikkiautoas, eli hiacea automaattilaatikolla, kuten et myöskään seisomakorkeudella, paripyörillä, lyhyellä vaihdekepillä, irtokorilla, tai muillakaan normaalin pakun varusteilla
- hiacemies99
hiaceja on automaattilaatikolla!
- KiKi.
hiacemies99 kirjoitti:
hiaceja on automaattilaatikolla!
Mutta siis oikealla automaatilaatikolla (eikä kyllä millään muullakaan automaatilla) ei saa hiacea, toki hiace on hyvä pikkunen "veronkiertoauto" mutta kun ruvetaan tarviimaan PAKETTIAUTON ominaisuuksia, ei kyseessä ole oikea auto :)
- .
Oli kortti olut vaan vähän aikaan kun neloselta heitin kolmoselle ja moottorijarrutin mutkassa... Eihän se kokematon sitä tiennyt että pito lähtee takapyöriltä...
kaikki ovat alussa kokemattomia.- hentoisesti
Jos takavetoisella laskee kaasun ylös ja heittää liukkaalla yhtä vaihdetta pienemmälle, niin taatusti pyrkii peräpää rinnalle. pelkällä kaasun nostolla ei tapahtdu mitään hälyyttävää. Anna nopeuden vajota ensin riittävästi ja vasta sitten kolmonen sisään.
Automaatti jarruttaa niin hentoisesti, että siinä ei synny mitään vaaratilannetta. Vasta kun painat uudelleen kaasua niin laatikko valkkaa sopivan vaihteen ja lähtee vetämään. Mutta automaatillakaan ei pidä painaa reilusti kaasua talvisessa kaarteessa, sillä lähtee puskemaan miltei yhtä pahasti kuin manuaali.
Kaikki luonnistuu aikanaan sillä siperia opettaa. - qaauto
hentoisesti kirjoitti:
Jos takavetoisella laskee kaasun ylös ja heittää liukkaalla yhtä vaihdetta pienemmälle, niin taatusti pyrkii peräpää rinnalle. pelkällä kaasun nostolla ei tapahtdu mitään hälyyttävää. Anna nopeuden vajota ensin riittävästi ja vasta sitten kolmonen sisään.
Automaatti jarruttaa niin hentoisesti, että siinä ei synny mitään vaaratilannetta. Vasta kun painat uudelleen kaasua niin laatikko valkkaa sopivan vaihteen ja lähtee vetämään. Mutta automaatillakaan ei pidä painaa reilusti kaasua talvisessa kaarteessa, sillä lähtee puskemaan miltei yhtä pahasti kuin manuaali.
Kaikki luonnistuu aikanaan sillä siperia opettaa.Joissain (90-luvun) automaateissa se todella menee "vapaalle" hiljaisessa nopeudessa, kuten alle 70km/h. Tiedän kahta tuollaista autoa ajaneena/omistaneena. Kyseessä on Fordin A4LD ja A4LDE lootat.
- äkäslompolo
qaauto kirjoitti:
Joissain (90-luvun) automaateissa se todella menee "vapaalle" hiljaisessa nopeudessa, kuten alle 70km/h. Tiedän kahta tuollaista autoa ajaneena/omistaneena. Kyseessä on Fordin A4LD ja A4LDE lootat.
No ei mene vapaalle - mikä pakko on tehdä tuollasia liikkeitä ? Auton ku auton saa ympäri taitamattomalla ja tyhmällä ajolla.
Nimimerkille "mersu on huono auto" , mikäs outo kysymys tuo nyt on? Jatkuvastihan sitä liikenteessä joutuu nosteleen kaasujalkaa polkimelta.
- automaattisesti
Perinteisellä "mehumaijalla" eli momentinmuuntimella varustetulla laatikolla kaasun vapauttaminen tuottaa samanlaisen lopputuloksen kuin kaasupolkimen päästö manuaalivaihteisessa silloin, kun käytössä on iso vaihde = hyvin kevyttä moottorijarrutusta.
Mutta jos nyt välttämättä haluaa ojan pohjalle, niin automaateissa on yleensä mahdollisuus pakottaa loota käyttämään esim. vain kahta pienintä vaihdetta. Jos "pakkovaihde" on päällä, niin moottorissa on paljon enemmän kierroksia ja kaasun vapauttaminen aiheuttaa rajumman moottorijarrutuksen, johtaen pahimmillaan jopa vetävien pyörien luistoon.
Nämä "pakkovaihteet" on tarkoitettu juuri moottorijarrutuksen tehostamiseen mm. mäkisessä maastossa ... siis vuoristoissa, missä on muutoin vaarana, että jarruista karkaa toimintasavut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011591
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581011Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61896
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11770Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t266766Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75717Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61712Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342711