Onko oikein hylätä perhe?

sureva lähimmäinen

Toivoisin asiallisia vastauksia kysymykseen: onko oikein tai hyväksyttävää hylätä oma perhe ja pienet lapset ja vajota yksin profetioiden maailmaan? Minusta on kamalaa, että parin vuoden kuluttua tulevan maailmanlopun takia ei haluta nähdä oman pienen pojan vanhemman kaipuuta, vaan eritäydytään mietiskelemään Herran sanaa?

ja onko oikein puhua lopunajan kuhuista pienten lasten kuullen? Minusta ei.

12

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuhat ja yksi

      "ja onko oikein puhua lopunajan kuhuista pienten lasten kuullen?"

      Koska lapset ottavat kaikki asiat tosissaan ja he eivät osaa erottaa vanhempiensa uskomaa valhetta !

      Huom! pienet lapset.

      Mutta jo 2030 he jo kyllä tietävät , kaiken sen KAMLLAN valheeksi .
      "Minusta on kamalaa, että parin vuoden kuluttua tulevan maailmanlopun takia ei haluta nähdä oman pienen pojan vanhemman kaipuuta, vaan eritäydytään mietiskelemään Herran sanaa?"

      Ja toivottavasti he eivät enää sepittele uusia valheita kristinuskon mytölogiaan.

    • Sureva lähimmäinen

      Ei ole oikein hylätä perhettä ja pientä lasta profetioiden tai Herran Sanan takia.
      Pienille lapsille ei tule puhua kaikkia asioita, koska he eivät ole vielä kypsiä ymmärtämään kaikkea.
      Toivon, että kyseessä oleva henkilö osaisi laittaa asiat tärkeysjärjestykseen ajatellen esim. 1.Kor.13. luvun opetuksia rakkauden ensisijaisuudesta kaikkeen muuhun, kuten profetointiinkin, nähden.

    • Hmjahm

      Liioitteletkohan nyt kun olet vihoissasi?
      Kun minä tulin uskoon vuosia sitten ja kävin muutaman kerran kirkossa, en joka sunnuntai ja silloin tällöin raamattupiirissä, - en sielläkään säännöllisesti - sekä hoidin kotona kahta pientä lasta laiminlyömättä heitä mitenkään, puolisoni syytteli vihoissaan koko ajan siitä että "muu maailma" oli muka minulle tärkeämpi kuin oma perhe. Hän yritti myös painostaa minua pois uskostani. En välittänyt syytöksistä, en vastannut niihin enkä alkanut riitelemään. Kävin hyvin harvoin seurakunnassa, etten häiritsisi perhe-elämäämme. Vähitellen vuosien mittaan hän hyväksyi uskoontuloni ja lakkasi syyttelemästä ja haukkumasta . Hän antoi kerran luvan jopa lähteä viikonlopuksi erääseen hengelliseen tapahtumaan. Se oli silloin todella ainutlaatuinen tilaisuus minulle. Vakuutan etteivät lapset ole kärsineet koskaan uskoontulostani. En ole tyrkyttänyt heille enkä puolisolleni uskoani. Iltarukouksen lapsille opetin kuten äitini minulle ja vein seurakunnan päiväkerhoon. Yksin olen käynyt kirkossa ja myös muiden yhteisöjen tilaisuuksissa. Nyt lapset ovat jo aikuisia ja mieheni leppoisasti lainailee autoaan että pääsen - edelleenkin vain silloin tällöin - käymään lähiseurakunnan tilaisuuksissa.
      Lopun ajan kauhuja on maailma täynnä ympärillämme, joten ne ovat kyllä lasten silmien edessä heti kun avaat television etkä vartioi mitä he sieltä katsovat, esim. uutisia.
      Tietenkään Raamatun profetioista ja niiden tulkinnasta ei pidä puhua lasten kuullen. Saattavathan ne säikäyttää aikuisenkin. Minäkin säikähdin uskoontultuani nähdessäni miten ne ovat alkaneet toteutua.

      • tuhat ja yksi

        "Minäkin säikähdin uskoontultuani nähdessäni miten ne ovat alkaneet toteutua."

        Jotta nytkö se tulee , - se toteutunut ennustus , - mutta ei " neovat alkaneet toteutua."
        No onneksi vasta alkaneet joten ei vielä näköpiirissä olevaa toteutumista!


      • sureva lähimmäinen

        Puhut aivan turhaa omasta tilanteestasi, kyse ei ole alkuunkaan vastaavasta, normaalista uskonelämästä vaan poteroitumisesta. Olen aidosti huolissani enkä vihoissani.

        On kyllä mielestäni aivan eri asia nähdä maailman kauhua tv-uutisista kuin kuulla oman vanhemman suusta maailman loppuvan jonkun typerän maya-kalenterin loppuun. Ym ym. Turha siinä on mummun salaa yrittää lohdutella, kun siitäkin saa kuullakseen.

        Jouko Piholle kiitos hyvistä sanoistasi tuolla ylempänä.


    • Elisa R

      hylkäämistä! Joka hylkää omaa perhekuntalaisiaan, on uskotontakin pahempi. Missähän "profetioiden" maailmoissa kys. ihminen oleskelee? Kyseenalaistaisin tällaiset "profetiat". Pitäisi aloittaa ensin todellinen elämä Kristuksessa, ja ymmärtää, mitä se pitää sisällään.

      Pienille lapsia ei todellakaan ole lupa pelotella maailmanlopuilla, eikä millään muullakaan. Sehän on henkistä väkivaltaa. Lapsille tulee puhua mm. rakastavasta taivaan isästä jne.

      • kokenuttt

        Ihmisellä, joka kääntää selkänsä perheelle jossa on pieniä lapsia ja vajoaa lopunajan odotukseen, on melko varmasti mielenterveysongelma ja hän tarvitsee siihen välitöntä apua, ei ymmärrystä ja hyväksyntää.


      • pää pois pensaasta!
        kokenuttt kirjoitti:

        Ihmisellä, joka kääntää selkänsä perheelle jossa on pieniä lapsia ja vajoaa lopunajan odotukseen, on melko varmasti mielenterveysongelma ja hän tarvitsee siihen välitöntä apua, ei ymmärrystä ja hyväksyntää.

        kuuluu kyllä new age-uskoviin, eikä luterilaisiin. Ja jopa new age-porukassakin vain osa uskoo maailman liki täydelliseen tuhoutumiseen jonkun Nibiru-planeetan tai napojen siirtymisen kautta. Netti ja Hollywood-elokuvat ovat täynnä tätä maailmanlopun meininkiä, koska pelko myy. Jotkut ryhmät suorastaan tehtailevat näitä maailmanlopun päivämääriä. KUKAAN ei tiedä päivämääriä, ei ainakaan raamattu niitä kerro, jos "surevan lähimmäisen" puoliso kristinuskoisiin kuuluu, olipa ryhmittymä sitten Jehovan todistajat tai mikä muu tahansa raamattua käyttävä. Eikä kristinuskonkaan maailmanloppu tarkoita maapallon loppua, vaan nykyisen maailmanmenon loppumista tällaisena kuin me nyt sen tunnemme, joten kehoitahan puolisoasi heräämään vastuuseen - ei tästä elämästä ihan noin helpolla selvitä. Lähimmäisenrakkaus on käskyistä tärkein. Eihän sitä tiedä, vaikka puolisosi tai kenen tahansa henkikin menisi jo ennen kuin tuo pari vuotta on kulunut ja hänen pelkäämänsä maailmanlopun ajankohta koittanut. Lapsi tarvitsee vanhempaansa ja saisi puolisosi olla kiitollinen sekä heistä, että siitä kun on hengissä, jotta voi olla paikalla ja turvana lapsilleen ja muille läheisilleen, jos jonain päivänä jotain joskus sattuisikin.


      • kokeneempi
        kokenuttt kirjoitti:

        Ihmisellä, joka kääntää selkänsä perheelle jossa on pieniä lapsia ja vajoaa lopunajan odotukseen, on melko varmasti mielenterveysongelma ja hän tarvitsee siihen välitöntä apua, ei ymmärrystä ja hyväksyntää.

        Olipa sydämettömästi sanottu, että joku ihminen ei tarvitse ymmärrystä ja hyväksyntää. Välitöntä apua tarvitseva mielenterveysongelmainenkin tarvitsee myös ymmärrystä ja hyväksyntää. Ei mikään ihme, jos Jumala haluaa tästä maailmasta lopun tehdä, jos lähimmäisenrakkaus on vieläkin tämmöisellä taapero-asteella.


      • kokenuttttt
        kokeneempi kirjoitti:

        Olipa sydämettömästi sanottu, että joku ihminen ei tarvitse ymmärrystä ja hyväksyntää. Välitöntä apua tarvitseva mielenterveysongelmainenkin tarvitsee myös ymmärrystä ja hyväksyntää. Ei mikään ihme, jos Jumala haluaa tästä maailmasta lopun tehdä, jos lähimmäisenrakkaus on vieläkin tämmöisellä taapero-asteella.

        Siis ei tarvitse ymmärrystä ja hyväksyntää PUUHAANSA eli profetioiden jatkuvaan seuraamiseen ja pahojen tapahtumien odottamiseen ja lasten pelotteluun.


    • Elisa R

      tukseni oli todella puutteellinen! Ehkäpä lähimmäisesi tarvitsee itse apua! Täytyy aina ottaa huomioon se seikka, että ihminen voi olla esim. hyvin ahdistunut ja vetäytyy siksi muista ihmisistä. Hän voi olla mm. jonkin uskonnollisen ryhmän uhri, jolloin uskonasiakin vääristyvät herkän ihmisen sielussa. Kun ei tiedä asiasta enempää, ei voi kovin paljon kommentoida, mutta tässä jotakin.

      • kslhslghrg

        Jos kyseessä on aviopuoliso, pitää ottaa kiireesti ero. Se on parasta lapsille pitkällä tähtäimelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7929
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      31
      3126
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      382
      2198
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1760
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1583
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1421
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1228
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1112
    Aihe